Video

Ora News – Pilulat e abortit në farmaci pa rekomandim nga mjeku

Loading...

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT

Mjekët gjinekologë shprehin shqetësimin se një numër i konsiderueshm i grave shtatëzëna e ndërpresin atë përmes medikamenteve jashtë peridhave të planfikuara për abort. Për shkak të këtyre vendimarrjeve personale dhe pakujdesisë, gratë rrezikojnë jetën ndërsa mjekët shtojnë se nuk janë të pakta rastet kur ato përfundojnë në kirugji. Nga ana tjetër, pemes një vazhgimi të bërë nga ora neës, farmacitë tregëtojnë lirshëm pilula aborti.
Në një kohë kur shteti fqinj Kroacia është përfshirë në një debat nëse duhet lejuar apo jo aborti, në Shqipëri ky është një process që kryhet normalisht e shpesh edhe duke rrezikuar jetën e nënës.
Ora Neës u interesua pranë një farmacie në afërsi të maternitetit ku pilulat për abort mund të blihen fare lehtësisht e pa rekomandimin e mjekut.
Farmacistja: Po deri në javën e 9 po të duash mund ta heqësh me kokrra?
Gazetarja: Po më duhet ndonjë referenca nga mjeku apo mund ta mar edhe kështu?
Farmacistja: Zakonisht të jep mjeku recetë po edhe kështu e merr s’ka gje.
Mjeku opbstetër-gjinekolog Erlin Kurti sqaron se në Shqipëri aborti është i lejueshëm vetëm nën mbikëqyrjen e mjekut dhe në formën medikale mund të kryhet vetëm deri në javën e 6 të shtatzanisë në të kundërt aborti bëhet në maternitet.

Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/shendetesi/pilulat-e-abortit-ne-farmaci-pa-rekomandim-nga-mjeku/

Loading...
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Ora News – Pilulat e abortit në farmaci pa rekomandim nga mjeku Ora News – Pilulat e abortit në farmaci pa rekomandim nga mjekuRating: 5.0
To Top