Video

Muzikë Shqip – Parashqevi Simaku ” E duam lumturinë” – ShqipTV

Loading...

Parashqevi Simaku është një këngëtare shqiptare nga Shqipëria. Ajo lindi në Kavajë më 1 shtator 1966. Dhe më pas u shpërngul në Durrës.

Ajo që e vogël filloi të këndojë, duke bashkëpunuar me kompozitorë të talentuar.

Këndoi në shumë festivale edhe koncerte të pranverës. Më 1985 (Festivali i 24-të i Këngës në RTSH) zuri vendin e parë me këngën “Në moshën e rinisë”, gjithasht më 1988 fiton çmimin e parë të Festivali i 27-të i Këngës në RTSH me këngën “E duam lumturinë”, kompozuar nga Pirro Çako. Por ajo ka edhe shumë këngë të tjera të bukura.

Ajo xhiroi edhe shumë videoklipe të këngës së lehtë por edhe popullore:

Konga Qomiles
Fustanin që ta solla mbrëmë
Ky marak, maraku i shkretë
Gëzimi i shtepisë së re (1983)
Me sytë e tu
Bashkëmoshatareve
E duam lumturinë (1988) fituese
Degjoma këngën (1991)
Se dashuria
2 Kenge Popullore te Shqipërise se Mesme, etj…
Këto janë këngët më kryesore, por ajo ka realizuar akoma më shumë. Pas vitit 1991 ajo largohet edhe jeton në SHBA, duke u marr edhe atje me muzikën, dhe duke nxjerr një album të ri. Hera e fundit që u shfaq në Shqipëri ka qen viti 1996 në Festivali i 35-të i Këngës në RTSH si e ftuar.

Loading...
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Muzikë Shqip – Parashqevi Simaku ” E duam lumturinë” – ShqipTV Muzikë Shqip – Parashqevi Simaku ” E duam lumturinë” – ShqipTVRating: 5.0
To Top