Home / Tech / BE stërvit minstrat, u stimulua sulm masiv kibernetik
BE stërvit minstrat, u stimulua sulm masiv kibernetik

BE stërvit minstrat, u stimulua sulm masiv kibernetik

BE stërvit minstrat, u stimulua sulm masiv kibernetik

Në Talin u organizua një stërvitje e ministrave të BE-së ku u stimulua një sulm masiv kibernetik.

Skenari i kësaj stërvitje ishte sikur një operacion ushtarak i BE-së ishte sulmuar nga hakerat, që përdorin rrjetet sociale dhe “fake news”.

Me tableta dhe me ndihmën e një platforme të dedikuar, 28 ministrat e Mbrojtjes së Bashkimit Evropian stimuluan sot përgjigjet e tyre ndaj një sulmi kibernetik të një shkalle të gjerë.

“Ne nuk do të shndërrojmë ministrat në programues informatikë. Por ne duam që ata të kuptojnë se këto situata zhvillohen shumë shpejt dhe kërkojnë përgjigje politike të shpejta”, deklaroi paraprakisht ministri estonez i Mbrojtjes, Juri Luik.

“Duhet të jemi të përgatitur si në aspektin politik dhe në atë teknik”, theksoi ministri, vendi i të cilit mban presidencën e radhës së BE-së.

Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje