Home / Tag Archives: zyrtarisht

Tag Archives: zyrtarisht

VIDEO: Erdhi momenti, si të përdorni Mobike, biçikletën më “cool” në Tiranë

Biçikletat “Mobike” ka disa ditë që xhirojnë nëpër rrugët e Tiranës, por sot pasdite do të nisin zyrtarisht të bëhen pjesë e pandashme e lëvizjes sonë nëpër qytet.Me siguri ua kane zënë sytë dyrrotakët portokalli Mobike, biçikleta inteligjente e cila përdoret me një aplikacion dhe mund ta parkosh kudo në qytet, por gjithmonë duke mos penguar trotuarin apo rrugën.Mobike prezatohet sot pasdite ne sheshin “Skënderbej”.Por si funksionojnë biçikletat Mobike?Për të përdorur biçikletat pa stacion duhet të shkarkoni aplikacionin “Mobike” në celularin tuaj. Regjistrohuni me numrin tuaj të telefonit dhe zgjidhni në hartë biçikletën më të afërt. Më pas, me anë të telefonit, bëni skanimin e “barcode” të biçikletës dhe nga ky moment mund ta përdorni atë në qytetin e Tiranës.Pasi përfundoni udhëtimin tuaj, mjafton ta mbyllni sërish atë me kyçin që ndodhet në rrotën e pasme dhe parkojeni në një vend të sigurt, që nuk pengon lëvizjen.Përdorimi i biçikletave është një mënyrë fantastike jo v..

Lexone

Lajm i mirë: Belgjika njeh zyrtarisht patentat shqiptare

Autoritetet belge kanë konfirmuar zyrtarisht njohjen e lejeve të drejtimit të lëshuara nga autoritetet shqiptare.Praktikisht, nëse një shtetas shqiptar shkon në Belgjikë për më pak se 3 muaj, ai mund të përdorë lejen shqiptare të drejtimit të automjetit.Për shtetasit shqiptarë me qëndrim më të gjatë, duhet të paraqiten në komunën belge ku janë regjistruar për tu pajisur me leje belge për drejtim automjeti, bazuar në lejen e tyre shqiptare të drejtimit të automjetit. (TemA)

Lexone

“Air Albania” nis punën, ja kush janë tre aksionerët e kompanisë ajrore shqiptare

Qeveria shqiptare i hapi rrugën ligjërisht kompanisë shqiptare të fluturimit “Air Albania”.Pas promovimit dhe prezantimit se më 1 qershor 2018 do të niste fluturimet e para, është publikuar edhe vendimi numër 309 datë 16 maj 2018 firmosur nga kryeministri Edi Rama që e njeh zyrtarisht kompaninë.Mësohet se si aksionerë janë Albcontrol SHa, MDN Investment dhe Turkish Airlines.Aksionerët janë tre kompanitë e sipërcituara ndërsa Albcontrol në këtë ortakëri do të përfaqësojë interesat shtetërore.Ndërkohë, mësohet se sipas vendimit Albcontrol dhe MDN Investment do të kenë mazhorancës e aksioneve prej jo më pak se 51 % të tyre ndërsa pjesa takuese prej 49 % i kalon Turkish Airlines.(TemA)

Lexone

“Apokalipsi” britanik! Skenari i një divorci pa marrëveshje

Më 29 mars të vitit të ardhshëm do të zyrtarizohet përfundimisht procesi i njohur si Brexit. Britania e Madhe do të largohet nga Bashkimi Europian duke hequr dorë edhe nga detyrimet dhe privilegjet që i jep deri më tani Unioni.Për të mos u zënë të papërgatitur, qeveria e Theresa May ka hartuar një plan ku parashikohen të gjithë skenarët e mundshëm. Skenari më pesimist është ai që mban emrin “Skenari i Apokalipsit”. Zyrtarisht nuk ka asnjë deklaratë pohuese apo mohuese për ekzistencën e tij, por në mediat britanike qarkullon prej disa ditësh.Bëhet fjalë për një parashikim të zymtë të shkëputjes, që do të trondiste vendin, aq sa në rajonet më të largëta të Britanisë së Madhe të mungonin edhe ilaçet.Sipas këtij skenari, që në ditën e parë të shkëputjes, porti i Doverit, më i madhi në vendin ishullor, do të paralizohej për shkak të procedurave të zhdoganimit, që do të rinisin, pasi vendi nuk do të jetë më pjesë e tregut të përbashkët europian.Brenda pak ditësh rajonet si Kornuel dh..

Lexone

Pasi u bë drejtor teatri, Erion Isait i mbërrin dhurata e papritur (Foto)

Aktori i njohur Erion Isai, përpara disa ditësh mori zyrtarisht postin e drejtorit të Teatrit të Kukullave, duke zëvendësuar në post Monika Lubonjën.Pasi ka filluar zyrtarisht punën e re, Erionit i ka ardhur një dhuratë shumë e bukur nga dy femrat më të rëndësishme në jetën e tij.Zoti na e ka falur perjetesine, duke na dhuruar femijet! Gezuar 1 qershorinA post shared by Erion Isai (@erion_isai) on Jun 1, 2018 at 12:00am PDTNëpërmjet një postimi në Instagram, Erioni ka treguar se kjo dhuratë i ka ardhur nga gruaja dhe vajza e tij e vogël. Në këtë foto shfaqet një orë, brenda së cilës shkruan: “Jeta është më e mirë me një drejtor teatri”.Best surprise. I love my girls. #newoffice #lovedetailsA post shared by Erion Isai (@erion_isai) on Jun 5, 2018 at 4:24am PDT“Surpriza më e bukur. I dua vajzat e mia”, ka shkruar Erioni përbri fotos, duke treguar se kjo surprizë e ka emocionuar pafund.The post Pasi u bë drejtor teatri, Erion Isait i mbërrin dhurata e papritur (Foto) ap..

Lexone

Shkëmbi rikthehet në Shqipëri, merr drejtimin e Teutës

Pas aventurës një vjeçare në Prizren ku drejtoi Lirinë në Vala Superliga dhe arriti ta rendisë në vendin e 5-të, Blendi Shkëmbi rikthehet në Shqipëri.Ish mesfushori dhe kapiteni i Skënderbeut është emëruar zyrtarisht si trajner i Teutës së Durrësit, duke marrë vendin e Gentian Begejës, kontrata e të cilit përfundoi me mbylljen e sezonit.Kjo është aventura e parë e Shkëmbit si trajner në Shqipëri, ndërsa te Teuta, korçari ka kontribuuar edhe si futbollist. Ai ka qenë pjesë e durrsakëve në sezonin 200-2001 dhe në vitin 2007, ndërsa tani rikthehet si trajner.3 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Vendoset përfundimisht/ Ja sa është taksa për kuksianët në Rrugën e Kombit

Tarifa në Rrugën e Kombit për banorët e Kukësit dhe zonave përreth pritet të jetë 100 lekë për një kalim ose 200 lekë vajtje ardhje. Ndonëse fillimisht u përfol se taksa e kalimit për banorët dhe përdoruesit e shpeshtë do të jetë 1.5 euro, qeveria duket se ka vendosur të miratojë një nivel më të ulët duke e bërë pagesën 100 lekë për kalim.Efekti financiar nga ulja e taksës pritet të jetë i konsiderueshëm, duke ulur me disa milionë euro të ardhurat që mblidhen në stacionin e pagesës. Por këto para nuk do të paguhen nga koncesionari privat. Ato do të kompesohen plotësisht nga qeveria, përmes pagesave nga buxheti i shtetit, ashtu siç parashikohet në kontratën koncesionare.Tarifa e kalimit në rrugën Durrës-Kukës u vendos për herë të parë në fillim të muajit prill në masën 5 euro për një kalim ose 10 euro vajtje ardhje. Në kontratën e koncesionit parashikohej që për banorët e zonës të kishte lehtësira, por vetëm 6 muaj pas hyrjes në fuqi të taksës derisa të identifikoheshin përdoruesit ..

Lexone

Hasan Lika zyrtarisht i larguar nga Luftëtari, bluzinjtë pa trajner

Hasan Lika nuk është më trajner i Luftëtarit. Marrëveshja mes teknikut 58-vjeçar dhe klubit gjirokastrit përfundonte më 31 maj dhe aktualisht nuk ka asnjë detyrim kontraktual mes palëve.Për momentin presidenti Tavo ende nuk e ka konfirmuar nëse do të tentohet një marrëveshje e re me Likën, apo do të provohet një tjetër rrugë, ndoshta me një trajner që do të vijë nga jashtë kufijve.Lika e morri drejtimin e bluzinjve në muajin tetor kur skuadra po kalonte një moment krize. Nën drejtimin e tij Luftëtari arriti të konkretizonte rezultatin më të rëndësishëm në historinë e klubit, pjesmarrjen në Europa League.Në 30 takime në kampionat ai arriti të koleksiononte 15 fitore duke përmirësuar jo vetëm fazën sulmuese, por edhe atë mbrojtëse.Në përfundim të edicionit, rinovimi u duk se do të ishte automatik për shkak të ecurisë unikale të kësaj skuadre, por diçka e tillë nuk ndodhi madje nuk ka pasur as bisedime për të gjetur një akord të mundshëm.Në këtë mënyrë janë ndarë rrugët mes Hasan ..

Lexone

Tirana, projekti Superiore nis me rinovimin e Ze Marias

Ka nisur sot zyrtarisht projekti Superiore pwr klubin e Tiranes.Presidenti i bardhebluve Refik Halili, ka gjetur akordin me trajnerin Ze Maria per te rinovuar kontraten per dy vitet e ardhshme.Se bashku me te kane rinovuar dhe ndihmes trajneri Marco Aurelio dhe pergatitesi atletik Rafael Costa.Marreveshja e re ka sjelle shtrengimin e duarve mes paleve per nje projekt ambicioz. Klubi vijon punen per bere gati pergatitjet verore dhe skuadren Superiore.

Lexone

U raportua i vrarë nga Rusia, gazetari Arkady Babçenko është gjallë (VIDEO)

Gazetari rus Arkady Babchenko, i raportuar gjerësisht se është vrarë në Kiev të martën, është gjallë dhe shëndoshë e mirë.Babchenko u shfaq në një konferencë shtypi në televizionin ukrainas në mesditë, ndërsa kreu i shërbimeve të sigurisë të Ukrainës, Vasyl Hrytsak, tha në konferencën për shtyp se ‘vrasja’ ishte organizuar për të ekspozuar agjentët rusë.Pra konfirmohet zyrtarisht se forcat e zbatimit të ligjit në Ukrainë kanë luajtur një blof për të parandaluar një goditje të planifikuar ruse për gazetarin kritik të Vladimir Putin.Hrytsak theksoi se SBU kishte informacion rreth një përpjekjeje të planifikuar për vrasjen e gazetarit dhe veproi për të prishur komplotin.“Unë dua të përgëzoj familjen e tij, të gjithë ne dhe të gjithë botën, e cila po e vëzhgon atë dhe ta përgëzoj Babchenkon”, shkroi Gritsak në faqen e tij në Facebook.Pas njoftimeve të vrasjes së Babçenkos, disa zyrtarë ukrainas nxituan të akuzonin shërbimet ruse të inteligjencës për vrasjen. Nuk ishte menjëherë e..

Lexone