Home / Tag Archives: zvicerane

Tag Archives: zvicerane

Doni të humbisni peshë? Çaji duhet pirë kështu

Dihet që çaji i ngrohtë ndihmon për të rënë në peshë, por, sipas një studimi të ri, çaji i ftohtë mund të jetë edhe më efikas në këtë rast.Shkencëtarët zviceranë kanë zbuluar se një filxhan me çaj bimor të ftohtë ndihmon për të djegur më shumë kalori se ai i ngrohtë. Çaji i ftohtë është dyfish më i mirë në djegien e kalorive edhe pa lëvizur. Shkencëtarët nga Universiteti Fribourg, të cilët kanë drejtuar studimit, zbuluan gjithashtu se çaji i ftohtë promovon oksidimin e dhjamit – që djeg dhjamin dhe shton energjitë.Ky studim i shtohet shumë të tjerëve që kanë treguar se çaji është i mirë për shëndetin, ku ndihmon për të rënë në peshë dhe ulur rrezikun e glaukomës.Burimi: Daily Mail / Shendeti.com.al

Lexone

Dëshpërim në Vjenë, golat e Salihit nuk mjaftojnë më

Hamdi Salihi shënon gjithmonë, si një orë zvicerane, por ekipi i tij austriak, Viner Nojshtat, e ka humbur vrullin që kishte në pjesën e parë të sezonit.Që pas rifillimit të kampionatit, në shkurt, Nojshtat ka luajtur 10 ndeshje kampionati dhe ka fituar vetëm 3 herë.Sot Nojshtati priste Austria Lushtenaun dhe ishte një rast ideal për të avancuar në renditje, por fitorja e tretë rresht nuk erdhi.Përfundoi 2-2, me Salihin që bëri të pamundurën, shënoi dy gola në minutat 25 e 59, i dyti me penallti, por ndonëse golat e tij dy herë vlejtën barazimin, fitorja nuk erdhi.Një barazim që ngjan si humbje, sepse tashmë Nojshtati është kapur sërish nga Riedi në renditje, ndërsa vendi i dytë mbetet 4 pikë larg.Ndërkaq, Salihi shkon në kuotën e 19 golave, një më pak se shënuesi më i mirë i divizionit të dytë në Austri.

Lexone

Zviceranet ja cilët burra i preferojnë (FOTO)

Martesat binacionale janë rezultat i ndryshimeve politike, ekonomike dhe shoqërore; ndihmuar edhe nga udhëtimet e shkurtra, përparimit digjital dhe lehtësimit të komunikimit, shkruan mediat zvicerane “Blick”. Kështu ndodh që dy nga pesë zviceranë martohen me të huaj, pra 40 përqind e martesave të përgjithshme janë me kombësi të ndryshme. Vajzat …

Lexone