Home / Tag Archives: zhvillohet

Tag Archives: zhvillohet

Spanjë, “luftë e përgjakshme” me… domate (Foto)

Duket si një betejë e përgjakshme mes të rinjve, por është thjesht një festival që ka të bëjë me një “luftë” me domate. Bëhet fjalë për festivalin “La Tomatina”, i cili zhvillohet në qytezën e vogël Bunjol, pak kilometra larg Valensias, në Spanjë.Më shumë se 22 mijë vetë mbuluan me domate qytezën, në atë që konsiderohet si beteja më e famshme në botë.Gjatë Tomatinës, njerëzit qëllojnë me domate njëri-tjetrin, duke krijuar një ambient tërësisht të kuq nga domatet që kthehen në salcë.“Lufta e domateve” është frymëzuar nga një betejë për ushqimin mes fëmijëve të zonës në vitin 1945.1 of 430 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Dëmtim i frikshëm për Florian Markun, shtyhet ndeshja kundër rusit (Foto)

Pak javë pas triumfit në ring ndaj një kundërshtari serb, luftëtari shqiptar i arteve marciale mikse, Florian Marku, ka pësuar një aksident, duke u dëmtuar në krah.Ai njofton se ndeshja kundër rusit, Sergej Kliuev, e planifikuar në datë 14 shtator do të shtyhet për disa javë.Është vetë Florian Marku, ai që i lajmëroi fansat e tij nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale.“Ndeshja nuk do zhvillohet me datë 14 shtator në Ferizaj, por do shtyhet pak javë më vonë për shkak të një aksidenti që pësova sot”, shkruan Marku në postimin e tij në Instagram.14 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Teatër/ “Këngë dashurie me korba”, nesër tek Amfiteatri i Liqenit

Drama “Këngë dashurie me korba” shkruar nga Bashkim Hoxha dhe me regji nga Laert Vasili, do të vendoset në skenë ditën e nesërme, më 9 qershor, tek Amfiteatri i Liqenit, ora 20:30.Kjo dramë zhvillohet në një dimension pa kohë. Këtu flitet për një interpretim ndryshe të gjeometrisë euklidiane në çastet e kalimit nga njëra jetë në tjetrën ose të largimit të kohës, pra të shkëputjes së trupit nga shpirti.Regjisori i këtij teatri muzikal vjen nga thellësitë e burimit të kësaj filozofie, ai na sjellë të gjallë lidhjen e tij direkt me mitin, duke e ndërtuar fabulën e kësaj pjese me atributet bazë të qenësisë sonë.Përmasa pa kohë, siç janë konceptet dashuri, jetë dhe vdekje, i japing kuptimin e vërtetë konceptit atopos. Miti në këtë shfaqje tratrale është mekanizmi kryesor i ndërtimit të gjithë funksionimit të ngjarjes që ndjekim në lojën e shkëlqyer aktoriale, të gërshetuar me muzikës që të fut në ndjesinë e sirenave, ashtu siç Odisea e përjetoi.Mos e humbisni këtë super vepër, nesër..

Lexone

Era e keqe e trupit: Mësoni çfarë e shkakton dhe si ta eliminoni

Blertina KokaEra e keqe e trupit nuk vjen vetëm nga sqetullat: mund të kundërmojë çdo pjesë e trupit ku ka gjëndra të djersës dhe gjëndra dhjamore – si skalp, organet gjenitale, këmbët, madje edhe tek thithkat. Era e keqe nuk vjen nga djersa, por zhvillohet kur bakteret fillojnë të përhapen në djersë.Larja çdo ditë, ndryshimi i rrobave dhe përdorimi i deodorantëve mund të ndihmojnë në këtë rast, megjithatë ka persona që djersitin më tepër seç duhet (hiperhidroza) si pasojë e sëmundjeve që ata vuajnë (si diabeti).Zbuloni disa mënyra shumë efikase për të eliminuar erën e keqe nga trupi. Shfletoni galerinë..

Lexone

E pabesueshme/ Babai 68 vjeçar transgjinor i Kylie Jenner martohet me 21 vjeçaren

William Bruce Jenner apo siç quhet tani, Caitlyn Jenner, është një nga personazhet më të njohur në botë, si pjesë e klanit Kardashian, por edhe për transformimin nga mashkull në femër.Së fundmi, është përfolur gjatë në media se ai është lidhur me transgjinoren 21 vjeçare, Sophie Hutchins, me të cilën edhe do të martohet këtë verë.Lidhja e tyre u zbulua vitin e kaluar, kur Caitlyn u fotografua në Meksikë gjatë pushimeve me studenten 47 vite më të re, por e mohoi romancën e tyre, duke u shprehur se ishte një marrëdhënie nënë e bijë.Megjithatë, burime të afërta pranë tyre kanë zbuluar se çifti do ta kurorëzojnë dashurinë e tyre në martesë. Ceremonia e dasmës që do të zhvillohet në Malibu, do të jetë mjaft intime dhe deri më tani, Kardashianët nuk janë të ftuar në dasmë.The post E pabesueshme/ Babai 68 vjeçar transgjinor i Kylie Jenner martohet me 21 vjeçaren appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

FRPD dhe LRI bëjnë një protestë pas pune: Të largohet Xhafaj i drogës, kaq mjafton

FRPD dhe LRI po proteston para Ministrisë së Brendshme duke kërkuar dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj.Ata e kanë vendosur ministrin në shënjestër të akuzave duke artikuluar se në bazë të denoncimit të “Babales” vëllai i tij është i implikuar në trafikun e drogës.Protesta po zhvillohet poshtë zyrës së Xhafajt, duke i kërkuar sërish dorëheqjen.Protesta është organizuar tre ditë radhazi ku si kohë është përcaktuar mbasditja pasi pjesa më e madhe e të rinjve ndodhen të angazhuar dhe nuk mund të ishin pjesë e tubimit gjatë orëve të paradites. (TemA)

Lexone

Nis vetting-u për Llallën, pikëpyetje për dorëheqjen e ish-kryeprokuorit

Në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit ka nisur seanca për ish prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla, lidhur me procesin e rivlerësimit ndaj tij.Vetë Llalla nuk ka qenë i pranishëm por përfaqësohet nga avokati i tij Sokol Hazizaj. Komisioneri publik Florian Ballhysa kërkoi prishjen e vendimit të KPK për Llallën, për ndërprerje të procesit të rivlerësimit.Sipas komisionerit, Llalla është ende magjistrat, pasi sipas tij dorëheqja e ish kryeprokurorit nuk është shprehur përmes formës dhe procedurës ligjore, prandaj është nul.“Pa u materializuar dorëheqja në formën e procedurën e parashikuar në ligj nuk mund të prodhojë asnjë efekt juridik, qoftë ky dhe ndërprerja e procedurave të vlerësimit kalimtar. A është nënshkruar nga vetë magjistrati dorëheqja kur dorëheqja është bërë me postë? Ditën që mbaron mandati i institucionit të rivlerësimit, gati 4 vite më pas nga dita e sotme që po zhvillohet ky gjykim, ai ka gjithë të drejtën të kërkojë rikthimin në sistem duke mos e kaluar kurrë kës..

Lexone

Ambasadori italian në Tiranë flet për herë të parë për hetimin e Tahirit dhe të Habilajve

Ambasadori Italian Cutillo ka folur për herë të parë në lidhje me gjyqin që po zhvillohet në shtetin fqinj kundër Moisi Habilajt dhe grupit të tij kriminal, por gjithashtu dhe për ish Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.Cutillo është shprehur në lidhje me dosjen Habilaj, se në dijeninë e tij po zhvillohet një proces kundër Moisi Habilajt. Ndërsa në lidhje me Saimir Tahirin, ambasadori italian nuk ka dashur të komentojë gjerësisht duke thënë se di “atë që dimë dhe ne”.“Di që në Katania është një proces që po ecen përpara, që nuk është direkt për ministrin Tahiri, por di atë që dini ju”, u shpreh Cutillo.The post Ambasadori italian në Tiranë flet për herë të parë për hetimin e Tahirit dhe të Habilajve appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

FOTO: Njihuni me 736 lojtarët e “Rusi 2018

Ndërsa na ndajnë vetëm 10 ditë nga fillimi i kompeticionit futbollistik më të pritur, Kupa e Botës, e cila do të zhvillohet këtë vit në Rusi, FIFA ka publikuar edhe listën zyrtare të lojtarëve të grumbulluar nga 32 kombëtaret.Janë 736 lojtarë në total, të cilët janë grumbulluar nga 32 kombëtaret, 23 për secilën prej tyre.Nga numri 1 i Argjentinës, Nahuel Guzman, tek numri 23 i Uruguait, Martin Silva, më poshtë keni listën me 23 lojtarë që ka grumbulluar çdo kombëtare:ArgjentinaAustraliaBelgjikaBraziliKolumbiaKosta RikaKroaciaDanimarkaEgjiptiAngliaFrancaGjermaniaIslandaIraniJaponiaKoreja e JugutMeksikaMarokuNigeriaPanamajaPerujaPoloniaPortugaliaRusiaArabia SauditeSenegaliSerbiaSpanjaSuediaZvicraTuniziaUruguai

Lexone