Home / Tag Archives: zhvillimin

Tag Archives: zhvillimin

FOTOT/ Gati paketa e përbashkët për turizmin e aventurës dhe kulturës: Bashkëpunim rajonal

Këshilli i Koordinimit Rajonal (RCC_ po punon për të harmonizuar bashkëpunimin në sektorin e turizmi duke vënë 9 piketa për të cilat do të punojnë bashkërisht.Në një dokument të posaçëm RCC bëri me dije se një projekt i posaçëm për Zhvillimin dhe Promovimin e Turizmit në Rajon synon të promovojë në rang global ofertat e përbashkëta turistike, të përmirësojë aftësitë dhe kapacitetet në Industrinë e turizmit; të hiqen barrierat administrative për zhvillimin e turizmit dhe për të rritur hyrjen e turistëve dhe të ardhurave të gjeneruara nga turizmi.Qëllimet e planit të përbashkët rajonal për Turizmin përfshijnë:-Ofertat e konsoliduara turistike në Ballkanin Perëndimor (BB)-Zhvillimi I rrugëve dhe ofertave e përbashkëta rajonale të turizmit të kulturës dhe aventurës-Oferta rajonale të bëhet konkurruese-Të përmirësohet Infrastruktura e turizmit– Të hiqen pengesat administrative për lëvizjen e lirë të turistëve-Turizmi rajonal të ofrohet në nivel global– Të rritet fluksi tur..

Lexone

Si ndikon madhësia e qafës në shëndet?

Nëse nuk mund ta mbyllni deri në fund këmishën, mund të keni një problem të madh që kërkon vëmendje mjekësore të menjëhershme: Meshkujt me madhësi të qafës shumë të madhe janë më të rrezikuar nga sëmundje e zemrës, ka zbuluar një studim brazilian.Pasi analizuan të dhënat e gati 4000 meshkujve, shkencëtarët përcaktuan se mesatarja e perimetrit të qafës është rreth 40 cm. Për çdo cm rritje në perimetrin e qafës, meshkujt janë 32% më të rrezikuar që të zhvillojnë rezistencë ndaj insulinës, 24% më të rrezikuar nga tensioni i lartë i gjakut, 50% më të rrezikuar që të kenë trigliceride të larta dhe 22% që të kenë nivele më të ulëta të kolesterolit të mirë (HDL).Depozita dhjamore përreth qafës mund të prodhojë substanca inflamatore që çojnë në formimin e pllakës bakteriale në arteriet karotide në qafë, duke rritur rrezikun për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës.Burimi: Men’s Health / Shendeti.com.al

Lexone

Vezët – si t’i përdorni për uljen e triglicerideve, mbrojtjen e shikimit dhe zhvillimin mendor

Përshtati në shqip: Blertina KokaVeza ka më shumë lëndë ushqyese – vitamina, minerale dhe aminoacide – për kalori se çdo ushqim tjetër. Me një vezë do të mund të merrni:Proteina të cilësisë së lartë Selen Fosfor Kholine Vitaminë B12 Antioksidues të shumëfishtë, që mbrojnë qelizatNga ulja e triglicerideve deri tek mbrojtja e shikimit dhe zhvillimi mendor i fëmijëve, ja cilat janë disa nga përfitimet shëndetësore të vezës dhe përse duhet ta konsumoni çdo ditë! Shfletoni galerinë…

Lexone

Dehidratimi, pasojat e rënda në vaginë

“Pi më shumë ujë” është ndoshta një nga këshillat më të zakonshme shëndetësore. Në gamën e gjerë të përfitimeve të konsumimit të ujit, përfshihen edhe përmirësimi i lëkurës, forcimi i sistemit imunitar dhe shtimi i energjive.Nëse përmirësimi i lëkurës dhe shtimi i energjive nuk ju motivon që të pini më shumë ujë, ja një tjetër arsye përse duhet të rrisni sasinë e ujit: Është i mirë për vaginën. Realisht!Një vaginë e shëndetshme ka nevojë për të njëjtin përkushtim higjienik si me çdo pjesë tjetër të trupit, apo siç kujdesemi për fytyrën.Moskonsumimi i ujit mjaftueshëm çon në zhvillimin e tharjes vaginale. E njëjta gjë ndodh edhe me pjesën brenda vaginës: Nëse pini mjaftueshëm ujë, vagina do të jetë e mirë-lubrifikuar.Nëse vagina është e dehidratuar, do të keni djegie, kruajtje ose zhvillim të infeksionit. Infeksionet bakteriale dhe mykotike shfaqen si pasojë e prishjes së balancës së pehashit, shkaktuar nga lëkura e dehidratuar brenda dhe jashtë vaginës.Burimi: Glamour / Shend..

Lexone

Qumështi mbron fëmijët nga diabeti

Një gotë qumësht në ditë mund të mbrojë fëmijët obezë nga zhvillimi i diabetit, sugjeron një studim i ri. Qumështi i lopës përmban lëndë ushqyese të ulin insulinën, hormoni që kontrollon glukozën, mes vakteve, tregon studimit.Si pasojë ulet edhe rreziku për zhvillimin e sindromës metabolike – një grup gjendjesh shëndetësore, që përfshijnë tensionin e lartë të gjakut, nivelet e larta të sheqerit dhe yndyrës në gjak, dhjam përreth velit dhe nivele më të ulëta të kolesterolit të “mirë”.Të gjitha këto gjendje mund të çojnë në zhvillimin e diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Shkencëtarët kanë zbuluar se të rinjtë obezë dhe mbipeshë që pinë qumësht lope çdo ditë janë më pak të rrezikuar që të zhvillojnë diabet – forma që lidhet me mbipeshën.Burimi: Daily Mail / Shendeti.com.al

Lexone

PD ndërron mendje, kërkesë policisë për të protestuar për vetëm 4 orë

Partia Demokratike ka ridërguar kërkesën për leje për protestën e së nesërmes, në Policinë e Tiranës.Ajo ka kërkuar vetëm 4 orë leje për zhvillimin e protestës, e cila do të nisë në orën 11:00.Në kërkesën e pare, PD kërkoi leje për një afat të pacaktuar të protestës.Nëpër media ishte përfolur se PD do të qendronte në shesh për 72 orë me radhë, por me sa duket Lulzim Basha ka ndërruar mendje.(TemA)

Lexone

Enti i Banesave: Dy projekte të reja të strehimit social në Pukë e Durrës, ja kush përfiton

Pas projekteve të përfunduara në Librazhd, Lushnjë dhe Berat, Enti Kombëtar i Banesave, bëri të ditur se kanë nisur dy projekte të reja sa i përket banesave sociale.Projekti i parë është në Durrës, i cili përfshin një objekt banimi me 30 apartamente (6 kate+1 kat nëntokë), vlera e të cilit arrin 110.792.517 lekë; ndërsa mësohet se afati i ndërtimit do të jetë 300 ditë kalendarike. Projekti tjetër është i fokusuar në Rrethin e Pukës, përkatësisht i cilësuar si “Mëso për të punuar, puno për të strehuar”.Kjo nismë e re e EKB-së për rrethin e Pukës për investimin në ndërtimin e 24 apartamenteve me kosto të ulët.Me bashkëpunimin e Bashkisë së Pukës, Zyrës së Punës dhe Drejtorisë Lëvizëse së Formimit Profesional do t’i jepet mundësia anëtarëve të familjeve të aftë për punës për trajnime dhe kurse profesionale, duke iu gjetur alternative punësimi dhe duke kontribuar vetë në ndërtimin e banesave të tyre.Faza: Nënshkruhet akt-marrëveshja e bashkëpunimit me Bashkinë Pukë, Zyrën e Punës d..

Lexone

Mos po e teprojmë me sterilitetin? Ekspertët: Kujdes fëmijët, rrezikohen nga leucemia

Stili modern i jetës pa baktere, pasuar nga infeksionet me kalimin e moshës, mund të bëhen shkak për zhvillimin e leucemisë, sugjeron një studim i ri.Studimi, i publikuar të hënën tek revista “Nature Reviews Cancer”, ka zbuluar se leucemia akute limfoblastike, lloji më i përhapur i kancerit gjatë fëmijërisë, shkaktohet nga një proces dy-fazash.Hapi i parë është mutacioni gjenetik para lindjes, që përcakton rrezikun e zhvillimit të kësaj forme të leucemisë tek fëmija. Hapi i dytë është ekspozimi ndaj infeksioneve të caktuara me kalimin e moshës, pas kalimit të fëmijërisë në sterilitet të plotëMë specifikisht, fëmijët që rriten në pastërti të plotë gjatë vitit të parë dhe ndërveprojnë më pak me fëmijët e tjerë, janë më shumë të rrezikuar që të zhvillojnë leucemia akute limfoblastike.Profesori Mel Greaves, nga Instituti i Hulumtimit të Kancerit, sugjeron se ky lloj kanceri mund të parandalohet.“Ky studim është fryt i disa dekadave punë kërkimore dhe jep një shpjegim më të qartë ..

Lexone

Pezmatimi i veshkave dhe fshikëzës urinare, shkaqet dhe zgjidhjet natyrale

Nga Hysni Danshki, mjek alternativSëmundja e aparatit urinar është një sëmundje serioze që karakterizohet me maisjen e glomerulëve dhe prishjen në shkallë të ndryshme të funksionit të veshkave. Prek më tepër meshkujt se sa femrat. Në zhvillimin e sëmundjes rol të padiskutueshëm luan edhe faktori i alergjisë. Zakonisht sëmundja fillon 10-15 ditë pas kalimit të një katari të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, të një gripi apo të një sëmundje me temperaturë të lartë. Sëmundja fillon përnjëherësh ose gradualisht. Ka ngritje të tensionit arterial, manifeston marrje mendsh, dhimbje koke, zhurmë në vesh. Urina është me gjak (hematurë).Ka disa metoda për thërrmimin e disa gurëve të butë dhe të mesëm në veshka:Merrni 1 dorë të plotë me kallinjtë e gjethe diellit. Ziejni në 1 litër ujë për 20-30 minuta. Pas kullimit, pini 2-3 gota para buke. Kjo metodë shërben për dy gjëra: edhe për infeksionin, edhe për shkrirjen e gurëve në veshka, kur janë me përmasa të vegjël. Ziejmë majdanoz dhe lëng..

Lexone

Nga mbrojtja e zemrës deri tek rënia në peshë, ja përse duhet të hani kos çdo ditë

🇹🇷

Një tas kos a mund të zhbëjë efektet e dëmshme të ushqimeve të larta në yndyra? Këtë sugjeron një studim i ri nga shkencëtarët amerikanë, të cilët kanë zbuluar se gratë të cilat konsumojnë kos para një vakti të lartë në yndyra dhe karbohidrate kanë nivele më të ulëta të inflamacionit në gjak krahasuar me ato që nuk konsumojnë fare kos.Kosi mund të parandalojë futjen e toksinave në enët e gjakut dhe forcon veshjen e brendshme të zorrës.Konsumimi i kosit para një vakti mund të ndihmojë gjithashtu në përshpejtimin e metabolizmit dhe uljen e rrezikut për zhvillimin e sëmundjeve metabolike dhe kardiovaskuale, thonë shkencëtarët nga Universiteti Wisconsin-Madison.Ky është studimi më i fundit që tregon se si një tas me kos mund të përmirësojë shëndetin në disa mënyra, duke filluar nga ulja e temperaturës së turpit deri tek forcimi i kockave dhe ulja e rrezikut për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës. Madje mund të ndihmojë edhe në rënien në peshë dhe parandalimin e infeksioneve.Burimi: ..

Lexone