Home / Tag Archives: zgjidhjen

Tag Archives: zgjidhjen

Rama takim me Tsipras dhe Zaev në Prespë

Edi Rama, Aleksis Tsipras dhe Zoran Zaev do takohen së shpejti në Prespë, zonë kjo që ndahet mes tre shteteve Shqipërisë, Greqisë dhe Maqedonisë.Sipas agjencisë “IBNA”, ky takim do të ketë për qëllim zgjidhjen përfundimtare të disa prej çështjeve që qëndrojnë të hapura midis këtyre shteteve fqinje, siç është edhe emri i Maqedonisë.Pjesëmarrja e Ramës në këtë takim shihet si garanci për pranimin e marrëveshjes, asaj të emrit me Greqinë, edhe nga shqiptarët e Maqedonisë.Tre liderët do të fokusohen edhe në bashkëpunimin dhe sigurinë e rajonit, ku përfshihet siguria energjetike apo mbështetja për ‘Rrugën e Mëndafshit’, një projekt gjigant i financuar nga Kina.

Lexone

“SHBA mund ta bëjë Serbinë si Palestina, nëse nuk pranon Kosovën”

Media serbe me financim rus “Sputnik” ka shkruajtur se “SHBA-të mund ta bëjnë Serbinë si Palestina nëse Beogradi nuk e pranon planin e Perëndimit për Kosovën”.Në shkrim citohet ish kryeredaktorja e gazetës serbe “Politika”, Liljana Smajlovic, e cila vlerësohet në Serbi si një njohëse e mirë e politikës së jashtme amerikane.Ajo shprehet se Washingtoni nuk do i vendosë sanksione formale Serbisë, dhe se nuk do të ketë ndonjë sulm të ri ushtarak mbi vendin, gjithmonë nëse pranohet plani i Perëndimit.“Nuk besoj se do ketë çfarëdolloj sanksionesh, nëse deri në fund të vitit e pranon zgjidhjen për Kosovën, e cila i shkon për shtat Washingtonit dhe Brukselit. Megjithatë, ajo çfarë ndodhi me zhvendosjen e ambasadës së SHBA-së në Jeruzalem është ushtrim demonstrues, se çfarë të ndodh nëse kundërshton ndonjë interes të rëndësishëm të fuqive perëndimore”, ka thënë Smajlovic.Sipas shkrimit të “Sputnik”, Serbia duhet të mbështesë përmes organizatës Civilna Zastita atë që kjo gazetë quan veto..

Lexone

Ministria favorizon barnat e parimbursueshme, gjobë për mjekët që shkelin urdhrin

Ministria e shëndetësisë ka nisur një sulm ndaj mjekëve të shërbimit shëndetësor spital, duke gjobitur për recetat që lëshojnë. Sipas mjekëve, kjo ndodh pasi po favorizohen disa barna në vend të disa të tjerëve, me qëllim që të favorizohen barnat e parimbursueshme.Mjekët u shprehën për Lapsin se ata janë bërë pre e gjobave të konsiderueshme që fillojnë nga 20 mijë lekë të rinj e sipër, para të cilat duhet t’i shlyejnë nga xhepat e tyre. Mjekët shtojnë se kjo situatë ka krijuar stres teksa shkruajnë recetat, si dje në kryerjen e detyrës së përditshme, duke u ndjerë të cenuar në ushtrimin e profesionit të tyre.Kujtojmë se para pak ditësh farmacistët protestuan para kryeministrisë duke kërkuar zgjidhjen përfundimtare të çështjes së kontratës, listës dhe problemeve të tjera të sistemit farmaceutik.Burimi: Lapsi.al

Lexone

Farmacistët pezullojnë punën, protestë para Kryeministrisë

Farmacistët kanë paralajmëruar dje në mbrëmje se kanë parashikuar që të zhvillojnë sot një tubim paqësor përpara kryeministrisë si dhe pezullimin e aktivitetit të tyre në të gjithë vendin.Faramcistët do të dalin në protestë me bluzat e bardha veshur dhe do të pezullojnë veprimtarinë nga ora 11:00 deri më 13:00.Farmacistët kërkojnë zgjidhjen përfundimtare të çështjes së kontratës, listës dhe problemeve të tjera të sistemit farmaceutik.

Lexone

Takoi Thaçin e Vuçiqin, komisari Hahn tregon çka ndodhi aty

Komisari europian për Zgjerim dhe Politikë fqinjësore Joahnnes Hahn ka thënë se në Davos ka pasur takime të mira me kryetarin e Kosovës Hashim Thaçi dhe me atë të Serbisë. Aleksandar Vuçiq. ka porositur se dialogu është kryesori për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Prishtinës e Beogradit ndërsa ka shtuar se …

Lexone

Grim seksi, i shpejtë dhe i thjeshtë

Grim seksi, i shpejtë dhe i thjeshtë

Nuk ju ka ndodhur ndonjë herë që të jeni duke u ngutur dhe të mos keni kohë që të vini grimin. Ne ju sjellin zgjidhjen dhe këshillat se si të vini grimin për vetëm pesë minuta dhe me atë rast të dukeni seksi dhe e freskët. Keni një takim ose …

Lexone