Home / Tag Archives: zgjedhjet

Tag Archives: zgjedhjet

Prindër, përgatituni të fusni në dhe vajzën tuaj

Nga Edi OgaPrindër!Ju që keni vajza!Parapërgatituni mendërisht të fusni në dhé vajzën tuaj, vetëm pse ajo mendon se ka të drejtë të refuzojë “dashurinë” e ndonjë burri që nuk i pëlqejnë zgjedhjet e mëparshme.I pëlqen vajza juaj dhe dy janë rrugët: “po” ose në varr!Më vjen keq, por jeta e saj nuk varet as nga ju, as nga ajo vetë, varet “nga pasioni” i atij tipit!Ju që keni djem!Edukojini ata. Shpenzoni kohë me ta.Mos i rrihni ata. Flisni me ta. Njihini ata.U thoni djemve tuaj që edhe ju u refuzuat nga dikush, por e kaluat inatin dhe e latë të shkonte atë që nuk ju donte.U thoni që ai është në këtë jetë vetëm se ai e dashuroi mamanë tuaj, nuk e vrau!Unë kam edhe djalë, edhe vajzë.Tek vajza nuk kam shumë në dorë, pavarësisht se do t’i mësoj çfarë i duhet për të shpëtuar, por jam i lumtur që do të “shpëtoj” vajzën e dikujt, duke rritur si duhet djalin tim!Fëmijët tuaj janë drita e syve tuaj!Fëmijët e mi janë drita e syve të mi!Dikush që nuk e njihja, sot, me..

Lexone

Përplasje PD-LSI/ “Shpërthen” deputeti Nasip Naço: Nuk jemi vasalë të demokratëve dhe Lulzim Bashës

Marrëdhëniet mes LSI dhe PD nuk janë ne momentin e tyre me te mire te mundshëm, megjithe aksionet e përbashkëta publike.Kjo eshte konfirmuar nga deputeti Nasip Naço, i cili ne studion e emisionit “7pa5” ne Vizion Plus, tregoi dhe arsyet te ndarjes mes palëve.Naço e thekson edhe me shume hendekun kur flet per aksione te ndara mes opozitës dhe frontit opozitar ne te ardhmen.Per deputetin e Lëvizjes Socialiste per Integrim, është ende herët per te diskutuar ne lidhje me aleancat e mundshme për zgjedhjet lokale te 2019.

Lexone

Diversioni i Monika Kryemadhit: Dy ministra po përgatiten si kandidatë për bashkinë e Tiranës

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, e ftuar në “Tonight Ilva Tare”, duke folur për zgjedhjet e ardhshme lokale, tha se në Tiranë diskutohen edhe emrat e dy ministrave si kandidatë, pa dhënë emra.Kryemadhi: Duam apo s’duam, sot kandidat për kryetar bashkie në zgjedhjet e ardhshme nuk do të jetë figura më intelektuale dhe më gjithëpërfshirëse e qytetit.Sot kandidat për kryetar bashkie, do të jetë një figurë me pesë emra. Mundësisht një njeri me 5 emrat, që është dënuar.Tare: Thatë pak më herët që janë në staf administror që po bëhen gati? Kush janë ato?Kryemadhi: Janë nja dy ministra..Tare: Që po përgatiten…për kryetar bashkie për Tiranën?Kryemadhi: Do ta them pas emisionit..nuk po bëj diversione. Shkoni pyesni shefat e kabinetit të disa ministreve që keni në kabinete. Njëra është zonjë.

Lexone

Hormonet që shkaktojnë shtim në peshë – por ka një mënyrë shpëtimi

Shtimi në peshë shpesh lidhet me tejngopjen, kur në fakt janë edhe hormonet që mund të çojnë në shtim të kileve. Ndërkohë që shtimi në peshë është i lehtë, humbja nuk është edhe aq.Faktorë të ndryshëm, si stresi, mosha, gjenet, zgjedhjet jo të duhura të mënyrës së jetesës etj, mund të shkaktojnë çrregullim hormonal, duke çuar kështu në shtim në peshë.Më poshtë do të gjeni 6 hormonet që shkaktojnë çrregullim të hormoneve në trup dhe si t’i mbani ato në kontroll për të parandaluar shtimin në peshë.

Lexone

Italia, Baloteli: Kam qenë i mërzitur pa kombëtaren

Mario Balotelli pranon se i ka dhembur mungesa e grumbullimit me Italnë në katër vitet e fundit. Përpara se Roberto Mançini të ulej në stolin “axurr”, Mario kishte që prej Kupës së Botës 2014 që mungonte.“Kam qenë i mërzitur pa kombëtaren,” shprehet Balotelli në konferencën për shtyp. “Nuk ka kuptim që flasim për të shkuarën tashmë, pasi duhet të shohim nga e ardhmja. As nuk jam konsideruar por nuk ka kuptim të mendojmë për këto gjëra tani, – tha ai. – Antonio Conte kishte të drejtë që nuk më thirri gjatë Euro 2016, pasi nuk isha në gjendje të mirë fizike. Ventura më foli dhe më arsyetoi pse nuk më grumbulloi, por nuk është se e mora vesh shumë. I respektoj zgjedhjet e tij. Kam një ide përse nuk më ka zgjedhur, por do ta mbaj për vete”.Kontrata e tij me Nice është drejt fundit pas dy viteve dhe ai po përflitet për një transferim te Marseille: “Kam thënë në të shkuarën se dua të fitoj Topin e Artë dhe nuk do të dorëzohem për ëndrrat e mia. Nuk të bën keq të ëndërrosh”.3 qershor 20..

Lexone

ANALIZA: Sllovenia voton, edhe një problem tjetër për BE?

1,7 milionë votues sllovenë votojnë të dielën (03.06) për parlamentin e ri slloven. Sipas të gjitha sondazheve, partia opozitare konservatore, SDS del fituese.Në një analizë të agjencisë gjermane të lajmeve, dpa për zgjedhjet në Slloveni, theksohet debati në Slloveni për rrezikun e„orbanizimit” të vendit.Kreu i qeverisë hungareze, Viktor Orban ka marrë pjesë në fushatën zgjedhore të demokratëve konservatorë sllovene, SDS. Ai ka qenë i ftuar nga partia sllovene, si idol i kreut të partisë SDS, Janez Jansa. Politikanët e qendrës dhe të majtë nuk lodhen me paralajmërimet për një „orbanizim” të Slloveinsë.Orban me konceptin e tij të „demokracisë iliberale” do t‘u mësojë sllovenëve mbrojtjen pa kompromis nga refugjatët, luftën kundër shoqërisë civile dhe pengimin e punës së organizatave jo-qeveritare, thekson dpa. Kështu një kryetar i mundshëm i një qeverie konservatore, Janez Jansa do ta afronte Slloveninë me vendet e Vishegradit. Që tani shtetet e bashkuara aty, Polonia, Çekia, Sllo..

Lexone

107 kandidatë për zgjedhjet të vrarë në Meksikë, dy në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit, dy kandidatë për zgjedhjet lokale në Meksikë janë qëlluar për vdekje në shtetet e Oaxaca dhe Puebla.El Pais njofton për dy vrasjet, të cilat tregojnë se shumë zona të vendit janë nën “juridiksionin” e bandave të drogës dhe krimit të organizuar.Që nga fillimi i procesit zgjedhor, të paktën 107 politikanë janë vrarë në të gjithë vendin. Dy viktimat e fundit ishin Maldonado Juan Iraís, një kandidat për Partinë e Gjelbër dhe Pamela Terán, një kandidate për Partinë Revolucionare Institucionale (Pri).3 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Donald Trump pendohet për emërimin e ministrit të Drejtësisë

Presidenti amerikan Donald Trump e ka kritikuar ashpër ministrin e Drejtësisë, Jeff Sessions edhe më parë. Por tani ai i ka shtuar kritikat edhe më shumë.Presidenti amerikan Donald Trump me një varg mesazhesh në Twitter i ka bërë të ditur deputetit republikan Trey Gowdy se është i pakënaqur me ministrin e Drejtësisë Jeff Sessions. Sërish në qendër të vëmendjes janë hetimet lidhur me aferën e përzierjes së Rusisë në zgjedhjet e fundit presidenciale, kur Donald Trump fitoi ndaj kundërkandidates së tij Hillary Clinton. Jeff Sessions vendosi në mars të vitit 2017 të dalë nga hetimet dhe ka ngarkuar me këtë punë zëvendësin e tij Rod Rosenstein. Rosenstein emëroi në maj të vitit 2017 hetuesin e posaçëm Robert Mueller dhe ka kërkuar prej tij zbardhjen e aferës ku bëhet fjalë edhe për kontaktet e bashkëpunëtorëve të presidentit Trump me Kremlinin.“Do të doja ta kisha bërë këtë!”Ai do të ishte i “frustruar” me faktin që ministri i Drejtësisë nuk e ka informuar presidentin me kohë për moti..

Lexone

Të luftosh në emër të Lulzim Bashës!

Nga Mero BazePersonazhi simbol i muajit të fundit në betejën politike të opozitës, “Babalja” tani mund të bëhet një azilant politik në Kosovë. Ideja se ai është i rrezikuar në Shqipëri, nga përdorimi politik, mund të konsiderohet i arsyeshëm. Akti i azilit të tij, është në një farë mënyre dhe një hakmarrje ndaj Partisë Demokratike, që e përdori dhe më pas e la në mes të rrugës. Mbi të gjitha është një sinjal i keq për këdo që përdoret politikisht në Shqipëri.Por në fakt Lulzim Basha nuk e ka këtë gjë vetëm me “Babalen”.Një vit më parë ai kështu u hakmorr dhe ndaj PD. I frustruar nga ideja se mund të humbiste zgjedhjet, dhe nga nevoja për garanci që do të ishte dhe më tej kryetar i saj, ai futi PD në një kauzë fallco në rrugë ekstreme, duke prodhuar “çadrën” tre mujore në Bulevard. Dde në fund, kur të gjithë kërkonin frytet e luftës nga Basha, ai gjeti zgjidhjen në tre orë pazar me Edi Ramën dhe u ndje i sigurtë. Ata morën zhgënjimin e paqes së tij me Edi Ramën, duke i flakur jash..

Lexone

Aleati paralajmëron Bashën: Nëse nuk rrëzohet Fatmir Xhafaj, do biesh ti!

Deputeti Agron Duka i ftuar në “360 Gradë” në Ora News, thotë se pavarësisht miqësisë me ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ai nuk mund të jetë ministër për sa kohë vëllain e ka të implikuar në trafik droge.Duka: Nuk mund të jetë ministër i Brendshëm dikush që ka vëllain të implikuar në trafik droge.Jam totalisht kundër kësaj. Nuk merrem as me Babalen as me dikë tjetër.Nuk e kam me Xhafajn si individ, e kam mik dhe do ta kem. Politikisht, jam kundra.Edhe nëse Basha dhe anëtarët e tjerë të opozitës nuk triumfojnë në këtë lloj lufte që po bëjnë për mendimin tem nuk kanë bërë asgjë.Nuk di si mund të shkojnë në zgjedhjet e ardhshme vendore pa hequr këtë ministër të Brendshëm.Nëse nuk arrin sukses, jo vetëm unë por edhe të tjerë do t’i shkëputen zt.Basha.

Lexone