Home / Tag Archives: zbulohet

Tag Archives: zbulohet

Studimi: Ballkani nxirrte metale kur Britania ishte ende në epokën e gurit

Ndotja e mjedisit mesa duket nuk është një problem i kohëve moderne.Shkencëtarët kanë zbuluar gjurmë të hershme të ndotjes në Ballkan, që shkojnë deri në vitin 3600 para Krishtit.Minierat dhe shkrirja e metaleve në epokën e hershme kanë krijuar ndotje në sasi të tillë që të mund të zbulohet në ditët e sotme.Shkencëtarët thonë se ndotja përkon me fillimin e epokës së bronzit në rajon dhe lindjes së metalurgjisë në shkallë të gjerë në Europë.Për të kuptuar se sa i hershëm rezulton ky fenomen në Ballkan, duhet të kujtojmë se në të njëjtën epokë në Mespototami po zhvillohej shkrimi për herë të parë, Britania e Madhe ishte ende në epokën e gurit, ndërsa piramidat e Egjiptit do të ndërtoheshin pas 1 mijë vjetësh.Nga procesi i nxjerrjes së metaleve çlirohen grimca mikroskopike që ngjiten në atmosferë e më pas transportohen në distanca të largëta përmes erërave, për t’u kthyer sërish në tokë.Shtresat e torfës janë depozitat ideale për këto grimca, pasi transporti atmosferik është r..

Lexone

Vllaznia, zbulohet çeku “1 miliardë lekë” i një dështimi të madh!

Plot 645 miliona lekë rrogë, 145 milionë lekë tatime, më shumë se 100 milionë për grumbullime dhe shpenzime ekstra, rreth 200 milionë lekë për Vllazninë, është fatura e një dështimi.Më shumë se sa 1 miliard lekë të vjetra çuar dëm. Vllaznia ra nga kategoria, ndonëse pagoi me miliona disa futbollistë, duke përfshirë Nuredin Orelesin, një futbollist i huaj, ndërsa golashënuesi i dytë më i mirë i kampionatit, Sidrit Guri, 20 gola, u largua si i panevojshëm dy vjet më parë dhe shkëlqeu të Kukësi para se t’i bashkohej Kombëtares e të nënshkruante ne Belgjikë.Duket se menaxhimi i keq dhe strategjitë e gabuara e zbritën Vllazninë papritur në “greminë”.Lojtarët më të paguar te Vllaznia:Nurudin Orelesi – 620 mijë lekë në muaj (bruto)Edon Hasani – 610 mijë lekë në muajErjon Vucaj – 455 mijë lekë në muajGilman Lika – 455 mijë lekë në muajOlsi Gocaj – 455 mijë lekë në muaj

Lexone

Zbulohet arsyeja e vërtetë, pse protesta mbahet më datën 26 maj

Grigja më në fund ja zbuloi në konfidencë Salianusit, përse protesta mbahet në datën 26 maj.Ajo e zbuloi rastësisht nga Kunati, ndërsa po diskutonin për mbarëvajtjen e saj.-E kemi pak si ters, i tha Grigja.Data 26 maj është ters, se kujton zgjedhjet e 26 majit.-As që i dija fare ato, tha Kunati.Kemi qenë të vegjël atëhere.Babi dhe mami punonin tek VEFA, ne ishim në shkollë dhe si mbaj mend.-Po pra e di që si mban mend, po ja, ky Ben Imami, Kaçi, me këta të tjerët, e kanë marrë për ters.-26 majin e vendosa unë, tha Kunati.Nuk ka lidhje me ato që thua ti. S’ka faj Luli.-Po pse e vendose?-Po një vit më pare, më 26 maj, unë e Luli kemi dorëzuar listën e deputetëve të PD-së.E kishim listën tonë të parë.Është lista që nisi revoltën kundër Lulit.Luli kishte kaq kohë që mendonte si ta zhurmonte këtë datë që të mos kujtoheshin prapë ata të hequrit nga lista e të fillonin avazin.U konsultua dhe me Doktorin.Ai i tha ka vetëm një mënyrë: Luftë.Vetëm lufta i mbulon..

Lexone

Zbulohet arsyeja e vërtet, pse protesta mbahet datë 26 maj

Grigja më në fund ja zuloi në konfidencë Salianusi,t përse protesta mbahet në datë 26 maj.Ajo e zbuloi rastësisht nga Kunati, ndërsa po diskutonin për mbarvajtjen e saj.-E kemi pak si ters , -I tha Grigja. Data 26 maj është ters, se kujton zgjedhjet e 26 majit.-As që I dija fare ato, -tha Kunati. Kemi qenë të vegjël atëhere. Babi dhe mami punonte tek Vefa , ne ishim në shkollë dhe si mbaj mend.-Po pra e di që si mban mend, po ja ky Ben Imami, Kaci, me këta të tjerët e kanë marr për ters.-26 Majin e vendosa unë,- tha Kunati. Nuk ka lidhje me ato që thua ti. Ska faj Luli.-Po pse e vendose?-Po një vit më parë më 26 maj, unë e Luli kemi dorëzuar listën e deputetëve të PD. E kishim listën tonë të parë. Është lista që nisi revoltën kundër Lulit.Luli kishte kaq kohë që mendonte si ta zhurmonte këtë datë që të mos kujtoheshin prap ata të hequrit nga lista e të fillonin avazin. U konsultua dhe me Doktorin. Ai I tha ka vetëm një mënyrë. Luftë. Vetëm lufta I mbulon zullumet. Dhe a..

Lexone

Gjykata dënon Stresin pasi ofendoi keq Leonard Bombajn, zbulohet vendimi i marrë

Rreth një vit më parë, bëri bujë sherri midis Leonard Bombajt dhe Stresit, ku ky i fundit e ofendoi regjisorin duke i thënë “pedofil” dhe i hodhi një kovë me ujë gjatë një aktiviteti që po mbahej në Tiranë.Pas kësaj ndodhie, Bombaj bëri kallëzim në policinë e Tiranë dhe materialet u dërguan më vonë në prokurori për të nisur proçedimin.Ditën e sotme, Gjykata Penale ka marrë vendimin për të gjobitur me 70 mijë lekë Stresin, mbi akuzën e fyerjes dhe të shpifjes ndaj regjisorit Bombaj.Siç është bërë e ditur, reperi ka vetëm 6 muaj kohë për të shlyer gjobën.The post Gjykata dënon Stresin pasi ofendoi keq Leonard Bombajn, zbulohet vendimi i marrë appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Mësojeni njëherë e mirë, meshkujt tradhtojnë më tepër këto lloje femrash!

Një studim amerikan ka vëzhguar lidhjet në të cilat njëri partner ka të ardhura më shumë se tjetri. Qëllimi ishte të zbulohet a e shton “dallimi” në të ardhura probalitetin që njëri partneri të tradhtojë tjetrin. Është e njohur që varësia financiarisht nga dikush me siguri mund të ndikojë në ndjenjën e dominimit dhe barazisë në lidhje dhe ai person i cili është i varur financiarisht nga partneri e kompenson këtë në mënyra të pashembullta. Nga ky mendim udhëhiqej ekipi hulumtues i cili ka zbuluar që kur femra fiton dukshëm më shumë sesa partneri, shanset janë më të mëdha që ai ta tradhtojë. Hulumtimi i Universitetit në Connecticut ka zbuluar që meshkujt e moshës midis 18 dhe 33 vjeç të cilët fitojnë 70 për qind të të ardhurave shtëpiake rrallë tradhtojnë partneret, ndërsa meshkujt të cilët fitojnë dukshëm më pak se partneret e veta të parët do të bëjnë tradhtinë. Personat të cilët varen financiarisht nga partneri tradhtinë ndonjëherë e përjetojnë si përpjekje që të kthejnë drejtësinë në..

Lexone

Lajm i keq për Brazilin, humbet yllin e ekipit për Kupën e Botës

Ylli Brazilian Dani Alves nuk do të luajë në Kupën e Botës pas dëmtimit në ligamentin e gjurit, sipas raporteve në Amerikën e Jugut.Mbrojtësi veteran, i cili dëmtoi ligamentin gjatë finales së Kupës së Francës që u fitua 2-0 nga PSG, do ta shohë Botërorin nga shtëpia.Tani Fox Sports Brasil pretendon se Tite dhe stafi i tij po përpilojnë listën paraprake të pjesëmarrësve pa Alves.Ditën pas dëmtimit, shpresat ishin të mëdha se ai do të ishte gati për Kupën e Botës.Në Brazil u raportua se ai do të shërohej brenda tri javëve.Gjithsesi, trajneri i Brazilit mesa duket ka humbur shpresat te 35-vjeçari Alves dhe do të mundohet të zgjedhë një lojtar më në formë për vendin e mbrojtësit të djathtë.Skuadra paraprake e Tite do të zbulohet ditën e hënë.

Lexone

Voltana Ademi i ka bërë “gropën” Vllaznisë, zbulohet borxhi marramendës që u mbajt i fshehur

Nëse shpresonit që Vllaznia do të privatizohej në fund të këtij sezoni, harrojeni. Një gjë e tillë nuk do të ndodhë dhe klubi rrezikon seriozisht falimentimin, pasi do ishte mënyra e vetme për të shpëtuar. Siç u bë e ditur, klubi ka një borxh prej 1 miliard e 50 milionë lekë të vjetra ndaj Drejtorisë së Tatimeve.Shkodra.News kontaktoi me përfaqësues të këtij institucioni rreth një lajmi të tillë dhe ky borxh pohohet edhe nga vetë tatimet.Madje, mësohet se drejtoria e tatimeve i ka bllokuar të gjitha llogaritë bankare klubit shkodran dhe nuk mund të kryejë asnjë transfertë apo transport në doganë. Masat janë ndërmarrë deri në pagesën që do të kryhet për këtë borxh.Por, jo vetëm kaq. Privatizimi, ajo që është më kryesorja tek Vllaznia nuk do të bëhet pa paguar këtë borxh. Pra, nëse ndonjë biznesmen kërkon të marrë ekipin e Vllaznisë dhe paguan për asetet e klubit, atëherë më parë duhet që të shlyejë këtë borxh, që nuk është krijuar për faj të tij, e më pas të marrë në administrim k..

Lexone

Rrahu me grushta nënkryetarin e Bashkisë, zbulohet arsyeja e sherrit: Kërkoi…

Në një reagim për mediat Prefektura e Gjirokastrës ka reaguar lidhur me konfliktin mes zv.kryetarit të bashkisë dhe një punonjësi të saj. Shefqet Aliko, me detyrë topograf, ditën e sotme ka kërkuar leje gjysmë ore nga puna dhe se problemi që ka pasur në bashki ka qenë privat dhe jo institucional.Në këtë mënyrë përjashtohet mundësia që sherri të ketë qenë për shkak të detyrës. Për më tej Prefektura deklaron se do priten hetimet për një qëndrim zyrtar.“Aliko ka kërkuar leje gjysmë ore nga puna dhe problemi që ka pasur në bashki ka qenë privat dhe jo institucional. Ne do presim përgjigjen e organeve që po merren me çështjen në fjalë”, thanë për “BalkanWeb” zyrtarë të Prefekturës së Gjirokastrës.Sipas raportimeve të sotme, Shefqet Aliko ka shkuar në zyrën e nënkryetarit të Bashkisë Gjirokastër, Aurel Lapa dhe janë zënë me grushte. Të dy janë dërguar në spital pas sherrit, ndërsa policia ka nisur hetimet.

Lexone

Zbulohet misteri i fëmijës-djall të ulur në varr që po tmerron njerëzit

Videoja e një kukulle të ulur në një varr duke ndjekur me sy kamerën, është bërë shumë shpejt virale.Njerëzit janë tmerruar nga kukulla “Chucky style” dhe e kanë cilësuar atë si një djall të veshur me të bardha.Ajo ka dhëmbë e flokë, ç’ka e bëjnë të duket si e vërtetë.Videoja ka marrë më shumë se 341,000 shikime në vetëm katër ditë.Pranë kukullës së frikshme është një shishe e foshnjës plot me lëng të kuq gjaku.Lodra thuhet se është regjistruar nga një grua në Brazil dhe që atëherë është shfaqur në median meksikane.

Lexone