Home / Tag Archives: zakonisht

Tag Archives: zakonisht

Gjashtë arsye se përse nuk arrini të dobësoheni

Këshilla – Nuk mjafton vetëm që të hani më pak ushqim nëse filloni një dietë. Ju duhet të ushtroheni si fizikisht ashtu edhe psikologjikisht, duke eliminuar stresin dhe ankthin. E mbi të gjitha, mos u nisni me qëllimin për të “kënaqur” të tjerët me dobësimin tuajArsyet se përse nuk arrini të dobësoheni mund të jenë nga më të ndryshmet, si të llojit psikologjik ashtu edhe fizik. Po, sepse për të humbur peshë, duhet një impenjim serioz dhe i vazhdueshëm, akoma më shumë nëse kilet që duhet të hiqni janë të shumta. Pra, përveç dietës dhe një aktiviteti të moderuar fizik, është e nevojshme të ndiqni disa këshilla të dobishme, të bazuara pikërisht tek arsyet që shpesh nuk ju lejojnë të dobësoheni në mënyrë efikase.Nuk jeni gati psikologjikishtHumbja e peshës, veçanërisht kur kilet janë të shumta, kërkon impenjim dhe qëndrueshmëri me kalimin e kohës. Nëse nuk jeni gati psikologjikisht, atëherë nuk do të arrini të merrni rezultatet e shpresuara. Në këtë këndvështrim, është e rëndësishme..

Lexone

Dieta pastruese pas festave të fundvitit

Shëndet – Gjatë këtyre ditëve, pothuajse çdokush e ka tepruar me të ngrënit e shumtë e me të pirit alkool pa masë. Ndaj e rastit është të dini se si mund të lehtësoheni sa më shpejt, duke ndjekur një dietë të ekuilibruarGjatë drekave dhe darkave të festave mund të ndodhë që çdokush ta ekzagjerojë me të ngrënët. Kuzhina e mirë e miqve dhe e të afërmve vlen aq shumë ndonjëherë, saqë dëmi për shëndetin nuk merret parasysh!E rëndësishme është ta merrni veten ditë më pas, në mënyrë që të ndihmoni punën e mëlçisë dhe të gjithë organizmit. A mund të mbani dietë? Më mirë jo. Për ju është më e leverdishme të shmangni urinë e madhe dhe të ndiqni një ushqyerje të ekuilibruar. Ja se si mund t’ia dilni mbanë.Para mëngjesitSapo të çoheni prej shtratit, përgatisni një gotë me ujë të vakët dhe shtojini lëngun e një gjysme limoni. Sipas studimeve, ky “lëng” ju ndihmon të pastroheni dhe të detoksifikoheni, duke stimuluar lëvizjen intestinale (zorrët). Ndër të tjera, limoni është një ushqim alka..

Lexone

8 sekretet më interesante të femrave. Erdhi koha të zbulohen!

Në një lidhje sekretet janë gjithmonë të pranishme. Në këtë artikull, intv.al ju sjell të fshehtat që femrat i mbajnë meshkujve.1. Kur ju largoheni, ato flenë me këmishën tuaj Femrat mundohen t’jua fshehin këtë fakt, prandaj kur ata largohen bëjnë këtë gjë. Nuk duan të bien në sy që i merr malli, prandaj sa largoheni nga femrat, ato marrin diçka tuajën dhe e mbajnë pranë. 2. Nuk ju thonë me sa meshkuj kanë fjetur Femrat në varësi të karakterit të tyre, në përgjithësi e kanë siklet të thonë të vërtetën në lidhje me të kaluarën e tyre seksuale. 3. Ka kërkuar informacion në internet për ju Femrat duan të jenë të sigurta, për mashkullin që kanë në krah. Nuk jua thonë se më përpara kanë bërë kërkime për ju. 4. Kur bie në dashuri me ju, i ikën oreksi Meshkujt duhet të dinë, sipas intv.al se në shumicën e rasteve, femrave i ikën oreksi kur bien në dashuri. Ato nuk do jua shprehin këtë gjë, prandaj tregohuni të vëmendshëm. 5. Nuk jua tregon se ka nevojë të depilohet Femrat janë të kujdesshme..

Lexone

Afërdita Dreshaj poston foton seksi, por ka diçka që nuk shkon me gishtin e saj të këmbës

Modelja e njohur shqiptare, Afërdita Dreshaj, vetëm pak ditë më parë organizoi festën e saj të beqarisë, të cilën e zhvilloi në Las Vegas së bashku me mikeshat e saj.Përgjatë dy ditëve, modelja postoi mjaft foto e video të cilat tregonin se ajo ishte duke u kënaqur shumë në qytetin që nuk fle kurrë.Mirëpo, në një foto që Afërdita ka postuar së bashku me miket e saj, një detaj në këmbën e modeles i ka habitur të gjithë ndjekësit e saj.Siç shihet në foton më poshtë, gishtat e këmbës së modeles kanë dalë më të gjatë se zakonisht, gjë që i ka bërë të gjithë të dyshojnë për photoshop.The post Afërdita Dreshaj poston foton seksi, por ka diçka që nuk shkon me gishtin e saj të këmbës appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

FOTOT/ Pamjet apokaliptike: Hawaii nën pushtetin e llavës

Pamjet e filmuara nga lart, shfaqin lumin e llavës duke rrjedhur në masë të madhe nga vullkani Kilauea në Hawaii.që brenda një nate shkatërroi qindra shtëpi, përfshirë shtëpinë e dytë të kryetarit të komunës.Aipas zyrtarëve lokalë 159 shtëpi janë bërë shkrumb e hi në plazhin Kapoho Lots, dhe u fshinë nga faqja e dheut për shkak të llavës.Por, Janes Snyder zëdhënëse i komunës ka deklaruar se numri i shtëpive të shkatërruara mund të jetë shumë më i lartë, në mijëra.Pamjet e filmuara me dron tregojnë shkatërrime masive që ka lënë pas dhe po vazhdon të lërë lava që po vërshon pa pushim.Të hënën është raportuar se llava është derdhur në gjirin Kapoho, duke lëshuar tym dhe gazra helmuese në zonën që zakonisht frekuentohet nga mijëra pushues.Për fat të mirë zona e prekur nga llava e vullkanit ishte evakuuar kohë më parë, dhe kështu nuk raportohet për të lënduar apo të vdekur. (TemA)

Lexone

Kanadaja, vendi i parë i G7-së që do legalizojë marijuanën

Bota i ka kthyer sytë nga Kanadaja, e cila po përgatitet të kthehet në vendin e parë anëtar të G7-s që legalizon marijuanën.Vendi e ka ligjëruar tashmë përdorimin e hashashit për arsye mjekësore, por hapi i radhës do të jetë legalizimi i plotë i tij.Të enjten, Kanadaja përfundon në lupën e komunitetit ndërkombëtar, kur përmes votës në Senat pritet me shumë gjasë të ratifikojë atë që njihet si “Projektligji C-45”.“Për pak kohë do të jetë pak si eksperiencë filmash fantastiko-shkencor”, shprehet Benedikt Fischer, një ekspert i efekteve të kësaj substance në spitalin më të madh psikiatrik të Torontos.“Është unike në botë, sepse po ndodh për herë të parë në një shtet të pasur. Nuk është si në Amerikë, ku ka pasur eksperimente në nivel shtetëror. Shumica e njerëzve e injorojnë Uruguajin, ndaj bota pret me kërshëri të shohë se ç’do të ndodhë në Kanada”, shton Fischer.Qeveritë, studiuesit dhe udhëheqësit e biznesit anembanë globit kanë arsyet e tyre për ta ndjekur me vëmendje këtë z..

Lexone

“The Guardian”: Kanadaja shkon drejt legalizimit të marijuanës, polemika në G7

Bota i ka kthyer sytë nga Kanadaja, e cila po përgatitet të kthehet në vendin e parë anëtar të G7-s që legalizon marijuanën.Vendi e ka ligjëruar tashmë përdorimin e hashashit për arsye mjekësore, por hapi i radhës do të jetë legalizimi i plotë i tij.Të enjten, Kanadaja – shkruan “The Guardian”, – përfundon në lupën e komunitetit ndërkombëtar, kur përmes votës në Senat pritet me shumë gjasë të ratifikojë atë që njihet si “Projektligji C-45”.“Për pak kohë do të jetë pak si eksperiencë filmash fantastiko-shkencor”, shprehet Benedikt Fischer, një ekspert i efekteve të kësaj substance në spitalin më të madh psikiatrik të Torontos.“Është unike në botë, sepse po ndodh për herë të parë në një shtet të pasur. Nuk është si në Amerikë, ku ka pasur eksperimente në nivel shtetëror.Shumica e njerëzve e injorojnë Uruguajin, ndaj bota pret me kërshëri të shohë se ç’do të ndodhë në Kanada”, shton Fischer.Qeveritë, studiuesit dhe udhëheqësit e biznesit anembanë globit kanë arsyet e tyre për..

Lexone

Kosovari që pretendon se shëron kancerinn

Ka rreth 60 vjet që merret me përpunimin e ilaçeve të cilat kanë përmbajtje bimore.74-vjeçari nga Vushtrria, Halil Braha, po pretendon se me ilaçet që përgatit ka arritur të shërojë edhe kancerin e lëkurës.Ai thotë se terapitë e tij bëjnë mrekulli edhe për hemorroide.Puna e tij po kërkohet edhe jashtë Kosovës.Me mjekësi popullore merret qëkur ishte fëmijë.Këtë punë, Halil Braha, 74 vjeç, nga komuna e Vushtrrisë thotë se e ka trashëguar nga familjarët e tij.Ai prej më shumë se 60 vjet merret me përpunimin e laçeve të cilat kanë kryesisht origjinë bimore.Mjeku popullor Braha tregon se me terapitë e tij ka arritur ta zhdukë kancerin e lëkurës.Ai thotë: Nëse pacientët vijnë në një fazë të hershme, pa problem ia largojmë kancerin e lëkurës. Ka pas raste kur ia kemi largu. Tash bilës së fundmi një pacientit në vesh kemi arritur që t’ia largojmë”.Në vijim ai tregon edhe për sëmundjet e tjera, të cilat thotë se ua ka gjetur ilaçin. Për hemorroide ai thotë se është ekspert...

Lexone

Shenjat e frikshme të mpiksjes së gjakut, që duhet t’i dini PATJETËR

Përshtati në shqip: Blertina KokaMpiksja është një grumbullim i qelizave dhe proteinave në gjak. Ajo ndihmon në ngadalësimin e gjakderdhjes pas plagosjes. Zakonisht shpërbëhet pas shërimit. Nëse jo, ose nëse formohet kur nuk duhet, mund të bllokojë enët e gjakut.Çfarë problemesh mund të shkaktojë?Mpiksja e gjakut mund të çojë në probleme serioze, deri në vdekje. Nëse shfaqet në arterie, mund të shkaktojë atak në zemër ose goditje në tru. Nëse shfaqet në venë, mund të ndieni dhimbje dhe ënjtje. Një mpiksje e thellë në trup quhet tromboza e venës së thellë. Ndërsa në mushkëri është embolizmi pulmonar. Të dyja këto janë gjendje të rënda shëndetësore.Zbuloni simptomat që paralajmërojnë për mpiksje gjaku, faktorët që ju rrezikojnë dhe si ta parandaloni. Shfletoni galerinë…

Lexone

A është normale ngjyra e errët e periodave?

Ditët e para të ciklit dihen, ka shumë rrjedhje gjaku, dhimbje, bezdisje, ndërsa me kalimin e ditëve, gjaku fillon të duket ndryshe. Shfaqet kur nuk duhet, ikën kur duhet dhe në raste më të rralla, nuk duket fare si gjak.Para se të përhapni panik: Është normale që ngjyra e gjakut të mos jetë e kuqe. Për shembull, nëse vëreni gjak në ngjyrë të errët, nuk duhet të alarmoheni.Përse gjaku duket i errët?Gjaku i errët i periodave nuk është shenjë e shtatzënisë. Ai shfaqet zakonisht në fund të ciklit si pasojë e grumbullimit të gjakut për një kohë të gjatë në trup.Periodat janë një mënyrë e trupit për të pastruar veshjen e brendshme të mitrës. Në fillim të ciklit gjaku është i kuq i shndritshëm sepse është i freskët dhe ka gjakderdhje gjatë gjithë kohës.Pasi përfundon ky proces i pastrimit të veshjes së brendshme të mitrës, fillon të pakësohet gjakderdhja. Kështu gjaku ka më shumë kohë që të oksidohet dhe merr një ngjyrë si kafe ose të errët. Është normale që gjaku dy ditët e fundit..

Lexone