Home / Tag Archives: vranesira

Tag Archives: vranesira

Plane për plazh? Sinoptikanët tregojnë surprizat e motit gjatë javës

Nëse keni bërë plane për plazh, sinoptikanët parashikojnë mot me kthjellime dhe vranesira.Mësohet se moti do të jetë i paqëndrueshëm dhe me reshje kryesoisht gjatë pasditeve.Ja parashikimi i Meteoalb:“Gjatë javës, moti paraqitet kryesisht me kthjellime e vranësira kalimtare gjatë paraditeve ndërsa vranësirat fuqizohen gjatë pasditeve duke sjellë shira të përkohshëm në ekstremin Verior dhe zonat Lindore ndërsa shira afatshkurtër në zona të izoluara të Qendrës së territorit (kryesisht zona Krujë – Tiranë – Elbasan).Temperaturat e ajrit mbeten thuajse konstante deri në mesjavë kur pritet rritje e temperaturave, më e ndjeshme gjatë mesditës”, thonë sinoptikanët. (TemA)

Lexone

Keni bërë plane për plazh? Ja surprizat e motit

Nëse keni bërë plane për plazh këtë fundjavë, atëherë keni moti duket se nuk është plotësisht në krahun tuaj.Mësohet se paraditja do të mbetet me kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në veri dhe qendër, por juglindja rrezikohet nga shira të dobët dhe temperatura konstante.Ndërkohë, pasditja sjell vranësira më të dendura në vend të cilat gjenerojnë rrebeshe afatshkurtra në jug-juglindje, por shira të dobët në zonën qendrore.Sa i përket temperaturave të ajrit mbeten thuajse konstante në mëngjes duke ruajtur maksimumin prej 32 gradë Celcius.(TemA)

Lexone

E mërkurë me diell, pasditja shira të izoluar

Gjatë gjithë ditës moti vijon me kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme, më të dendura pas mesdite deri në mbrëmje ku priten shira të përkohshëm në veri dhe zonat lindore, por dhe shira të izoluar pjesërisht në zonat qendrore.Temperaturat mbeten konstante në mëngjes por rënie të lehtë sjell mesdita duke u ngjitur deri në 32 gradë celaius.30 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Java nis me diell dhe temperatura të larta

Sipas parashikimit të motit deri në mesjavë priten kthjellime dhe vranësira kalimtare gjatë paraditeve dhe mbrëmjeve por vranësirat bëhen të dukshme gjatë pasditeve kryesisht në ekstremin Verior dhe zonat Lindore ku do të ketë shira afatshkurtër.Temperaturat mbeten thuajse pa ndryshime duke variuar nga 11°C vlera më e ulet gjatë mëngjeseve në juglindje deri 30°C maksimumi i mesdites në zonat e ulëta; pritet mbi 32°C maksimumi ne rang territori në zonat Shkodër – Lezhë.28 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Moti për këtë javë, 28 maj – 4 qershor

Sipas METEO ALB, javën që vjen do të kemi temperatura të larta, të cilat do të arrijnë deri në 32 gradë celsius. Temperatura që janë 3 gradë mbi normalen.Ja parashikimi i javës:MOTI NE VIJIM: deri ne mesjave priten kthjellime dhe vranësira kalimtare gjate paraditeve dhe mbremjeve por vranësirat bëhen të dukshme gjatë pasditeve kryesisht në ekstremin Verior dhe zonat Lindore ku do të ketë shira afatshkurtër.Temperaturat mbeten thuajse pa ndryshime duke variuar nga 11°C vlera me e ulet gjate mengjeseve ne Juglindje deri 30°C maksimumi i mesdites ne zonat e uleta; pritet mbi 32°C maksimumi ne rang territori ne zonat Shkoder – Lezhe.The post Moti për këtë javë, 28 maj – 4 qershor appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Gati për plazh! Më parë shikoni parashikimin e motit

Edhe ditën e sotme do të vijojë dominimi i kthjellimeve me vranësira kalimtare gjatë paradites në të gjithë vendin.Ndërsa pas mesditës vranësirat shtohen gradualisht në territor dhe kryesisht në zonat verilindore dhe Juglindore ku gjatë pasdites priten shira të dobët dhe të izoluar.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes dhe mesditë duke shënuar maksimume termike mbi 31°C, në disa qytete të Shqipërisë.Era do të fryjë e lehtë dhe rrallë-herë mesatare, me shpejtësi 33 km/h nga drejtimi veriperëndimor ndërsa në det vijon dallgëzimi 2- 3 ballë.(TemA)

Lexone

Moti për ditën e sotme, e dielë 27 maj

Sipas “Meteoalb”, e diela mbetet me kthjellime e vranësira të lehta gjatë gjithë ditës, përjashtuar zonat Lindore, e cila rrezikohet nga shira të dobët gjatë orëve të pasdites.Dita e dielë sjell rritje të lehtë të vlerave termike gjatë mëngjesit dhe mesditës, duke bërë që ekstremalet të luhaten nga 12 deri mbi 32°C.The post Moti për ditën e sotme, e dielë 27 maj appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Moti për ditën e sotme, e shtunë 26 Maj

Sipas “Meteoalb”, e shtuna mbetet me kthjellime e vranësira të lehta gjatë gjithë ditës, përjashtuar zonat Lindore, e cila rrezikohet nga shira të dobët gjatë orëve të pasdites.Dita e shtunë sjell rritje të lehtë të vlerave termike gjatë mëngjesit dhe mesditës, duke bërë që ekstremalet të luhaten nga 12 deri mbi 32°C.The post Moti për ditën e sotme, e shtunë 26 Maj appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Rriten temperaturat, rrebeshe shiu pasditen e sotme

Pjesa e parë e ditës mbetet me kthjellime e vranësira të herë pas hershme më të shpeshta në zonat lindore.Pasditja fuqizon vranësirat duke sjellë rrebeshe shiu thuajse në të gjithë vendin por vijon me kthjellime dhe vranësira në jugperëndim.Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare, ndërsa temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes dhe gjatë mesditës, duke variuar nga 11 në 31 gradë Celcius.21 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Fundjava me kthjellime, rriten temperaturat

Pjesa e parë e të shtunës vijon me vranësira dhe kthjellime të herë pas hershme, më të shpeshta në ekstremin verior dhe zonat juglindore ku priten shira të përkohshëm.Sipas Meteoalb, pasditja përmirëson gradualisht motin në të gjithë territorin shqiptar.Gjatë fundjavës bregdeti dhe zonat e ulëta dominohen nga kthjellimet dhe vranësira kalimtare.Temperaturat rriten gradualisht gjatë ditës së sotme.19 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone