Home / Tag Archives: vizitoje

Tag Archives: vizitoje

VIDEO: Helikopteri i parë në hapësirë, nga NASA në Mars

Një helikopter do të vizitojë planetin Mars, duke shënuar të parin udhëtim të një mjeti të tillë fluturues në hapësirë.Projekti I NASA-s do të konkretizohet në 2020-ën, teksa helikopteri do të jetë me përmasa minimaliste prej 1.8 kilogramësh.Nëse është e suksesshme ky eksplorues ajror i Marsit, do të ishte helikopteri i parë që do të fluturonte në një planet tjetër.NASA shpreson të nisë prototipin në Mars në 2020, i cila është projektuar për të ndjekur shenjat e jetës në planetin e kuq. (TemA)

Lexone

Pas atij slloven, edhe presidenti i këtij shteti viziton Kosovën

Presidenti i Zvicrës, Alain Berset, do ta vizitojë Kosovën në muajin qershor të këtij viti. Këtë e ka konfirmuar vet presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social “Facebook”. Thaçi ka thënë se këtë konfirmim e ka marrë nga vet homologu i …

Lexone

Presidenti Thaçi arrin në Pyeongchang për Lojërat Olimpike Dimërore

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pas pjesëmarrjes në Lutjet e Mëngjesit në Uashington, ka arritur në Pyeongchang të Koresë së Jugut, aty ku po bëhet hapja e Lojërave Olimpike Dimërore. Me ftesë të Presidentit të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, presidenti Thaçi po merr pjesë në hapjen zyrtare …

Lexone

Merr fund telenovela..! Ja ekipi i ri i Mahrez

Claude Puel pritet gjerësisht të flasë me Riyad Mahrez në stërvitjen e sotme dhe t’i tregojë algjerianit të zhgënjyer që ai mund të shkojë në Manchester City, në fund të fundit – pas 10 ditësh, kur Leicester do të vizitojë liderët e ligës, përcjell ORAinfo. Tani është koha që menaxherët …

Lexone

Nesta- Milan, dëshira e çmendur e lojtarit

Alessandro Nesta është një prej legjendave të shumta që ka luajtur te skuadra e madhe e Milanit. Ish-mbrojtësi italian, Nesta ka veshur edhe fanellën edhe të ekipit tjetër, ku drejtor sportiv është Igli tare – Lazios. Ai ka folur për të ardhmen duke thënë se do të pranonte me kënaqësi …

Lexone

“Vasko Naumovski nuk do të jetë pjesë e bisedimeve për emrin”

“Vasko Naumovski nuk do të jetë pjesë e bisedimeve për emrin”

Negociuesit rreth çështjes së emrit, Vasko Naumovski dhe Adamantios Vasilakis, nuk do të takohen më me ndërmjetësuesin Matthew Nimetz. Bisedimet për emrin do të udhëhiqen nga Ministria e Punëve të Jashtme, në krye me ministrat Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias. Në këtë fazë më intenzivisht do të komunikojnë edhe drejtorët …

Lexone

Erdogani pritet të vizitojë Kosovën pas formimit të Qeverisë

Erdogani pritet të vizitojë Kosovën pas formimit të Qeverisë

Ambasada e Turqisë në Kosovë ka shënuar një vjetorin e tentim grusht shtetit në Turqi me 15 korrik të vitit 2016. Ambasadorja e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kilic, organizatën FETO të Gylenit e ka quajtur organizatë terroriste dhe të rrezikshme, pasi ka të shtrirë aktivitetin e saj në me shumë se …

Lexone