Home / Tag Archives: viktimat

Tag Archives: viktimat

107 kandidatë për zgjedhjet të vrarë në Meksikë, dy në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit, dy kandidatë për zgjedhjet lokale në Meksikë janë qëlluar për vdekje në shtetet e Oaxaca dhe Puebla.El Pais njofton për dy vrasjet, të cilat tregojnë se shumë zona të vendit janë nën “juridiksionin” e bandave të drogës dhe krimit të organizuar.Që nga fillimi i procesit zgjedhor, të paktën 107 politikanë janë vrarë në të gjithë vendin. Dy viktimat e fundit ishin Maldonado Juan Iraís, një kandidat për Partinë e Gjelbër dhe Pamela Terán, një kandidate për Partinë Revolucionare Institucionale (Pri).3 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Universiteti i Michiganit do t’u paguajë 500 mln dollarë gjimnasteve që u abuzuan seksualisht nga mjeku Larry Nassar

Universiteti Shtetëror i Miçiganit ka rënë dakord të paguajë 500 mln për gjimnastët të cilët janë abuzuar nga ish-mjeku i ekipit Larry Nassar.Marrëveshja u njoftua nga një firmë ligjore e Kalifornisë që përfaqësonte 332 viktimat e Nassar, i cili sulmoi gratë dhe vajzat nën maskën e trajtimit mjekësor.Marrëveshja nuk trajton akuzat kundër grupeve të tjera për të cilat Nassar ka punuar.Ajo nuk trajton pretendimet kundër US Gymnastics, Komitetit Olimpik të SHBA, ose pronarët e objektit Texas, ku gjimnastët janë trajnuar, sipas një deklarate nga firma ligjore California të Manly, Stewart & Finaldi në Los Anxhelos.Sipas avokatëve, 425 milion dollarë do t’u paguhen paraqitësve të kërkesave dhe 75 milion dollarë do të rezervohen për akuzat e ardhshme kundër Nassarit, 54-vjeç dhe universitetit.Deklarata e avokatëve nuk tregon se si do të ndahen paratë për secilin nga akuzat e Nassarit, shkruan BBC.Paditë pretendojnë se mjeku i skuadrës, Larry Nassar, i cili po vuan dënimin për këtë..

Lexone

Babai përdhunon vajzën 15-vjeçare dhe dy mikeshat e saj: Nëse nuk e bëja do të mallkoheshim me fatkeqësi

Një baba në Spanjë akuzohet se ka përdhunuar vajzën e tij 15 vjeçare dhe dy mikeshat e saj, me pretendimin se e bëri për t’i shpëtuar nga shpirtrat e këqij.Sipas raportimeve, ai i ka përdhunuar në mënyrë të vazhdueshme viktimat në shtëpinë e tij, që ndodhet afër Barcelonës.Më i rëndë është fakti se gruaja e tij, që e dinte se çfarë ndodhte, e lejoi këtë gjë dhe nuk bëri asnjë denoncim.Javier, emri i përdhunuesit, pretendon se është në ‘Urdhrin e Odinit’, i cili kërkoi që ai të përdhunonte vajzat, ose familjet e tyre do të mallkoheshin me fatkeqësi.Prokuroria ka kërkuar dënimin e tij me 45 vjet burg.Gjithashtu, është kërkuar edhe dënimi i bashkëshortes së tij me 9 vite burg, si bashkëpunëtore.(TemA)

Lexone

Siri, mbi 400 civilë të vrarë vetëm gjatë muajit prill

Rrjeti Sirian i të Drejtave të Njeriut ka bërë të ditur se vetëm gjatë muajit prill, në Siri janë vrarë së paku 408 civilë.Sipas organizatës, forcat e regjimit sirian të Bashar al-Assadit në muajin prill vranë 212 njerëz, duke përfshirë 43 fëmijë dhe 31 gra. Sipas deklaratës, viktimat përfshinin 11 persona të torturuar për vdekje nga forcat e regjimit.Më tej ata shtojnë se 11 civilë sirianë u vranë nga forcat ruse, të cilat mbështesin regjimin e Bashar al-Assadit, duke përfshirë dy fëmijë dhe katër gra.Grupi i të drejtave të njeriut tha se 23 persona u vranë nga grupi terrorist PYD/PKK, po ashtu në muajin prill, si dhe 22 të tjerë nga terroristët e ISISNë të njëjtën periudhë, katër civilë sirianë u vranë nga koalicioni i udhëhequr nga SHBA-të, ndërsa gjashtë të tjerë nga grupe të armatosura të tjera.Që nga fillimi i këtij viti, vdekjet e muajit prill çuan në 3.812 numrin e civilëve të vrarë në konfliktin në Siri. Sipas organizatës joqeveritare siriane, shumica janë vrarë nga ..

Lexone

I mbijetuari i aksidentit me katër viktima, zgjohet nga koma

I mbijetuari i aksidentit me katër viktima, zgjohet nga koma

Qëndrim Alidema, 17 vjeç, ishte në veturë bashkë me 4 viktimat tjera të cilët humbën jetën tragjikisht në një aksident në Prishtinë. Gjendja shëndetësore e Qëndrimit deri para disa minutave ka qenë kritike, kurse tashmë ai është ngritur nga koma. Lajmin e mirë e ka konfirmuar vëllau i Qëndrimit, përmes …

Lexone