Home / Tag Archives: veshtire (page 5)

Tag Archives: veshtire

Lamtumirë opozitë, shihemi në shtator

Nga Andi BushatiDy partitë më të mëdha të opozitës janë kapluar nga makthi se mos etiketohen si armiq të hapjes së negociatave të Shqipërisë me BE. Herë publikisht dhe herë nën zë, ato po deklarojnë se do të zbehin aksionin dhe do të moderojnë gjuhën deri në ditën e shumëpritur të fund qershorit. Ato po demostrojnë një frikë të papërligjur se mos kryeministri që i ka vizatuar si ‘shqiptarë që shajnë vendin në anglisht” lë mbi to barrën e dështimit të përparimit drejt Europës.Në fakt, po ta shohësh me qetësi, nuk ka asgjë të keqe nëse tamtamet dhe daullet që frymëzohen nga “qytetari dixhital” vendosin t’i lënë të qeta për pak kohë veshët e shqiptarëve. Në një mjedis të ndotur nga omniprezenca e politikës, një pauzë është gjithnjë e mirëpritur.Por, problemi i këtij pakti mossulmimi deri në mbledhjen e krerëve të vendeve anëtare të BE-së, më shumë sesa me Brukselin ka të bëjë me kalendarin.Nëse PD dhe LSI-a vendosin të “heshtin” deri në fund të këtij muaji, thatësira e tyre rrezik..

Lexone

Rrëfehet arbitri që nxorri me karton të kuq Zinedin Zidane, pas goditjes së famshme me kokë: E shau nga motra Materrazin

Një arbitër mund të marrë dhjetëra vendime gjatë një ndeshje, disa prej tyre nund të jenë shumë të rëndësishme. Për këtë ka diçka për të treguar padyshim Horacio Elizondo, ish-arbitri i finales së Kupës së Botës 2006, që nxorri jashtë me karton të kuq Zinedine Zidane.“Çfarë i tha Materrazi Zidane? Nuk arrita të marr vesh kurrë, sepse ishte asistenti Medina Catalejo që më njoftoi, por më sa duket ka qenë për motrën. Futbollistët në fushë thonë shumë gjëra. Padyshim që diçka ka ndodhur me Zidane. Kur dikush është i ngarkuar me shumë gjëra dhe nuk arrin ti mbajë të gjitha, mund të reagojë në mënyrën më të çmendur në botë. Zidane është person i shkëlqyer dhe unë jam takuar sërish me të, por nuk kemi folur kurrë për atë epidod. Ishte futbollisti më i mirë në botë ajo ndeshje ishte finalja e karrierës së tij. Nuk besoj se do ketë futbollist tjetër që do të mbyllë karrierën në atë mënyrë”, tha Elizondo.A ndjeve keqardhje kur e nxorre nga fusha? Në atë moment aspak, pasi ti je i përqendrua..

Lexone

Rama pret homologun bullgar, Borissov: Tre vende të BE skeptike për negociatat

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me homologun e tij bullgar Bojko Borisov.Rama e priti mikun e tij në një ceremoni zyrtare para godinës së Kryeministrisë dhe pas një orë bisedimesh, dy liderët dolën në një konferencë të përbashkët për shtyp, ku Borisov shprehu qëndrimin e tij lidhur me çështjen e negociatave të anëtarësimit.Sipas kryeministri bullgar, të flasësh për Ballkanin Perëndimor është tema më e vështirë.“Është shumë e vështirë. Kemi zgjedhur temën më të vështirë. Ballkani Perëndimor është tema më e vështirë që mund të zgjidhjet, por është me rëndësi sepse në Ballkan njëri nga fqinjët të jetë keq, të gjithë janë keq. Sa më mirë të lidhur të jemi me njëri-tjetrin aq më shumë ka zhvillim dhe prosperitet”, u shpreh Borisov.Lidhur me vendimin e vendeve anëtare në fund të qershorit, kryeministri bullgar nuk e mohoi që në gjirin e BE-së, janë tre vendet që kanë shprehur skepticizëm për një “PO” ndaj Shqipërisë, por nënvizoi se ka ende kohë për t’i bindur që të ndry..

Lexone

Rroga 45 milionë e Fevzos dhe stanjacioni i proletariatit të reporterëve

Tashmë është bërë publike mundësia e lëvizjes së Blendi Fevziut nga TV Klan drejt Top Channel.Në vetvete ky nuk është ndonjë lajm që ka interes publik, por duke qenë se mediat kryesore në vend janë paradhoma të pushtetit, zhvillimet në fjalë meritojnë të trajtohen.Kështu, pak muaj më parë disa media kërkuan të trondisnin psikologjikisht drejtuesen e Top Channel me largimin e drejtorit Sokol Balla, ikja e të cilit u trajtua si një humbje e parikuperueshme.Sot është radha e Fevziut që të japë goditjen në treg dhe sipas burimeve nga Top Channel, oferta për të është 45 milionë lekë (të vjetra) në muaj (me gjasë një pagesë më e lartë sesa e vetë drejtorit Ben Blushi).Bëhet e ditur se arsyet e largimit nga TV Klan lidhen jo vetëm me pagesën, për të cilën Fevziu shpesh thotë se ka jo shumë rëndësi, por edhe me prezencën e tij të përdithshme në ekran.Nga informacione të ndryshme thuhet se Frangaj ka planifikuar të riorganizojë kohën televizive në bazë të shikueshmërisë, duke shmangur..

Lexone

Horoskopi për ditën e sotme, e martë 5 qershor

DashiDo të jeni të mërzitur për shkak të disa projekteve që nuk stimulojnë kreativitetin tuaj. Megjithatë duhet të mundoheni të mbyllni gjithçka brenda një kohe të shkurtër, pasi në të kundërt rrezikoni që t’iu grumbullohet pune. Kjo ditë do të jetë mjaft e favorshme, në rast se prisni përgjigje në dashuri.DemiMos u ndjeni të detyruar që të ndiqni të gjitha këshillat dhe sugjerimet e marra nga personat që ju rrethojnë, pasi jo vetëm ju e dini se për çfarë keni nevojë, për të marrë rezultatet e dëshiruara. Në dashuri mos u tregoni shumë grindavec/e.BinjakëtKjo ditë do të jetë mjaft e frytshme për punën dhe bashkëpunimet e reja. Jini më spontan dhe mos hezitoni që të shfaqni kapacitetin tuaj teknik. Në dashuri parashikohen zhvillime interesante.GaforrjaMos lejoni që të përfshiheni nga paniku, nëse haseni me të papritura në rrugën tuaj profesionale. Kjo pasi në të vërtetë këto sfida ju lejojnë që të nxirrni në pah aftësinë tuaj. Jini kurajoz, sidomos në dashuri.LuaniGjat..

Lexone

Akuzat e opozitës ndaj Ramës si me Nanon, ja si u soll Berisha me “djajtë” socialistë pas 2005-ës

Vështirë e imagjinueshme, por e nevojshme për ta ndërtuar si rast hipotetik. Ja, në shtator, Fatmir Xhafaj mundet të mos jetë më ministër, referuar paralajmërimit të Ramës për ndryshime në qeveri.Dhe, i prekur e i zhgënjyer nga shefi i tij, deputeti i PS-së mund të hakmerret duke bashkuar votat me opozitën për një mision mosbesimi ndaj qeverisë së re të Ramës.Çfarë do të ndodhte në kërë rast, a do ta sulmonte PD-ja siç bën tani?Racionalisht është e pamundur, por kjo ligjësi nuk ekziston në politikën shqiptare. Mjaftojnë si precedentë Kastriot Islami dhe Agron Duka: të dy sot janë nga eksponentët e njohur të opozitës së djathtë, që dikur kanë qenë socialistë të thekur dhe madje nga më të akuzuarit nga ana e Partisë Demokratike.Kriza e moralit, është pikërisht ajo që e ka dërrmuar rëndë PD-në. Por kjo parti duket se nuk e ka në axhendë përmisimin në këtë pikë, ofrimin e një standarti. Përkundrazi, ka zgjedhur thjesht të akuzojë për hir të akuzës, pra të bëjë politikë thjesht për ..

Lexone

VIDEO/ Pelegrini nga Zvicra i bie nga Torovica por pendohet: Do lutem në Jerusalem që të ndërtohet rruga

Ndodhen vetëm 17 km larg qytetit të Lezhës, por mungesa e rrugës i mban të izoluar 5 mijë banorët e Torovicës. Por mes qindra banorëve që janë të detyruar të bëjnë çdo ditë këtë rrugë të shkatërruar i ra fati edhe një turisti.Gianpietro, 63 vjeç nga Zvicra, i nisur për pelegrinazh drejt Jerusalemit shmangu superstradën Lezhë-Shkodër për t’i rënë më shkurt në udhëtimin e tij me biçikletë, por “rruga e shkurt” përmes Torovicës i doli shumë më e gjatë dhe e lodhshme.Pietro me të mbërritur në vendin e shenjtë në Jerusalem thotë se do të lutet që kjo rrugë të ndërtohet sa më shpejt.“Unë quhem Gianpietro, vij nga Zvicra, po kryej një pelegrinazh për në Jerusalem.Sot unë mora një rrugë që mendoja se do ishte pa trafik, por doli që ishte e tmerrshme, shumë e tmerrshme.Mua personalisht nuk më bën asgjë, pasi kam bërë deri më tani 1800 km nga Zvicra deri këtu dhe më mbesin akoma edhe 1800 km për të mbërritur deri në Jerusalem dhe kur mendoja se po avancoja e kuptova se sot nuk mund t..

Lexone

Integrimi, Borissov jep vendimin e Bullgarisë nga Tirana: Shqipërisë t’i jepet data për hapjen e negociatave

Kryeministri Edi Rama i ka dorëzuar homologut të tij bullgar Boyko Borissov medaljen e mirënjohjes.Sipas shefit të qeverisë, Borissov ka bërë avokatin e Shqipërisë në BE lidhur me çeljen e negociatave.“Borissov ka bërë një sforco të jashtëzakonshme duke vendosur axhendën e Ballkanit në shtyllën kryesore, por duke qenë edhe avokati i Shqipërisë dhe Maqedonisë, i dorëzova medaljen e mirënjohjes.Shpresoj të kemi një lajm pozitiv të shumëpritur për Shqipërinë dhe Maqedoninë për hapjen e negociatave.Marrëdhënia me Bullgarinë është pozitive. Ne kemi diskutuar për mbështetjen nga Bullgaria për përgatitjen për negociatat si dhe për procesin e vështirë të reformave të cilat Bullgaria i ka kaluar më herët”, nënvizoi Rama.Nga ana tjetër, kryeministri bullgar tha se 3 vende të BE janë kundër hapjes së negociatave për Shqipërinë në BE.“Duhet t’i bindim vendet që na kanë mbetur në këtë drejtim për të qenë pro BE. 2-3 shtete janë kundër hapjes së negociatave të BE.Shqipërisë duhet t’i..

Lexone

Mavraj, i sinqertë: Shqipëria nuk funksionoi në asnjë drejtim

“Nuk funksionon asgjë”. Fjalë kuptimplota ato të një prej lojtarëve me më shumë përvojë në skuadrën tonë kombëtare, Mërgim Mavraj. Mbrojtësi, në një prononcim për “Supersport” analizon të gjitha problemet e kombëtares, duke shfaqur edhe dyshime për sistemin e ri të lojës“Është shumë vështirë, janë shumë gjëra që nuk funksionojnë. Me thënë të drejtën, asgjë nuk funksionoi. Nuk ecën as sistemi, as mënyra e lojës, as lojtarët si paraqiten, as vullneti as pasioni siç kemi qenë gjithmonë. Me pasion i kemi mbuluar disa gjëra, por të gjitha këto mungojnë. Ne nuk dorëzohemi. E kemi për detyrë t’i përgjigjemi kësa situate. Besoj se ia dalim të gjithë së bashku.Në përfundim të ndeshjes trajneri Panucci u kontestua hapur nga tifozët e pranishëm në Evian, një veprim që, sipas mbrojtësit kuqezi, nuk duhet të ndodhë, sepse pavarësisht rezultateve zhgënjyese trajneri duhet të respektohet.Nuk është gjë e mirë, duhen respektuar gjërat edhe kur nuk kemi sukses.Reparti mbrojtjes ka qenë në qendër..

Lexone

Lindi djalin 1 vit më parë, Tuna i rikthehet formave bombastike

Këngëtarja e famshme, Tuna, në maj të vitit të kaluar lindi djalin e saj, Tian Patris dhe që prej asaj kohe, ajo i është dedikuar rritjes së fëmijës.A post shared by Tuna Sejdi (@tunasejdi) on Apr 30, 2018 at 6:53am PDTKështu, Tuna ka lënë pas dore karrierën e saj muzikore për gati një vit, edhe pse shumë zëra thonë se këngëtarja do të publikojë së shpejti projektin e saj më të fundit muzikor.Ndërkaq, këngëtarja e njohur ka kaluar nëpër një sërë metodash për të hequr peshën e fituar gjatë shtatzanisë. Ajo i është nënshtruar aparaturave për reduktimin e peshës, më pas filloi vrapin e së fundmi palestrën.Ky set fotografik së bashku me Norik Uka, lindi si ide nga eksperienca ime personale neper te cilen jam e bindur qe shume nena kanë kaluar, dhe jam e bindur qe nuk jam e vetme te ciles i deshtoi “plani i lindjes”. Pas pergatitjeve 9 mujore per nje lindje spontane, strishat e Patrisit per te participuar ne prerjen e kerthizes, strishat e duos se fotografeve nga Shkupi, per te dok..

Lexone