Home / Tag Archives: veshtire (page 30)

Tag Archives: veshtire

VETTING I MIRËORGANIZUAR PËR T’U HEQUR MASKAT

Bajram Peçi Bajram PEÇIOpinionistë, dukshëm të njëanshëm, të motivuar nga simpatira ose antipatira personale, tash, kur strukturat e ngritura me aq mund, për pastrimin e organeve të drejtësisë nga të korruptuarit ose të papërshtashmit, kanë marrë formë, po dalin hapur në mbrojtje të të ndëshkuarve. Këtë e bëjnë duke vënë në dyshim vendimet e organit kushtetues të Vetingut, ose duke hedhur baltë mbi të, ose-ose duke vënë në dyshim profesionalizmin e tyre. Pak a shumë, sjellja e këtyre biçim opinionistëve ngjan të jetë idem me atë të kundërshtimimit hapur të ngritjes së kësaj strukture, të cilën plot një vit më parë Lulzim Basha e cilësoi si “krijesë të Sorosit”.Do ishte këmbëngulja e përfaqësuesve të Europës dhe Amerikës në Shqipëri që të vihej në rrugë një procedurë krejt e pa zakontë në hapësirat juridike europiane. Dhe rezultatet nuk po vonojnë! Janë organet më të larta të drejtësisë, prej të cilave ka filluar procesi i hetimit, që provojnë se sa thellë ka hyrë qelbëzimi në çdo p..

Lexone

ANALIZA: Çfarë do të ndodhë tani? Këto janë opsionet e Iranit pas vendimit të Trumpit

Reagimi i Iranit ndaj vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore me Republikën Islamike, ka qenë i shpejtë dhe i zëshëm. Zyrtarët iranianë e kanë dënuar vendimin, ligjvënësit e kanë djegur flamurin amerikan dhe kanë thirrur “Vdekje Amerikës” në Parlament.Por, pasi të kenë përfunduar reagimet e tilla, Irani ka vendime të vështira para vetes: të tërhiqet plotësisht nga marrëveshja e vitit 2015 me fuqitë botërore, të vazhdojë të veprojë në përputhje me të, së bashku me vendet e tjera që e kanë nënshkruar, apo të hyjë në negociata të reja me SHBA-në dhe të tjerët për një marrëveshje të re?Rreziqet janë të mëdha pas tërheqjes së Trumpit nga marrëveshja, me të cilën Irani është pajtuar së bashku me fuqitë botërore: SHBA-në, Rusinë, Kinën, Francën, Britaninë dhe Gjermaninë, të frenojë aktivitetet e tij bërthamore, në këmbim të lehtësimit të sanksioneve ndërkombëtare.Scott Lucas, specialist për Iranin në Universitetin Birmingham në Britani..

Lexone

6 muajt e parë të ministres Manastirliu: Pa gjumë!

Në 6 muaj si ministre e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu pranon se me gjithë punën që bërë në 4 vjet nga qeveria Rama, ende ka shumë për t’u bërë për fushën e shëndetësisë, një sektor ky i ndjeshëm dhe e vështirë.E ftuar në studion e lajmeve në Ora News, përballë moderatores Ilva Tare, ministrja u shpreh se këto 6 muaj, çdo ditë e ka kaluar me merakun për qytetarët nëse po marrin shërbimin e duhur.“Unë nuk fle. Kam 6 muaj që praktikisht janë gjithë kohës jam bashkë me stafin tim…“Kjo nuk është e shëndetshme as për ju, as për sistemin”, i përgjigjet moderatorja.“Kur them nuk fle, nuk do të thotë që nuk bëj orët e gjumit, por nuk fle në kuptimin e merakut dhe përgjigjes që ne i japim qytetarëve për çdo shqetësim që ata kanë. Patjetër është ekipi ai që prodhon suksesin. Ekipi i shëndetësisë po konsolidohet në një reformim të vazhdueshëm të institucioneve tona, qoftë të urgjencës, qoftë në periferi”, sqaron ministrja.“Me gjithë punën e madhe që kemi bërë në ..

Lexone

Del raporti: CIA zbulon disa fakte të dhimbshme për Shqipërinë

Mjedisi i biznesit në Shqipëri është i varfër, teksa 40% të punësuarve në vend që i përkasin sektorit bujqësor janë në kufijtë e ekzistencës, thuhet në vlerësimin e Agjencisë Amerikane të Inteligjencës (CIA) për zhvillimet ekonomike të vitit 2017 në Shqipëri.CIA vëren se kodet komplekse të taksave dhe kërkesat e licencimit, sistemi i dobët gjyqësor, korrupsioni endemik, zbatimi i dobët i kontratave dhe çështjet e pazgjidhura të pronësisë, si dhe infrastruktura e vjetruar kontribuojnë në mjedisin e varfër të biznesit në Shqipëri, duke e bërë të vështirë tërheqjen e investimeve të huaja.“Sektori bujqësor, i cili zë më shumë se 40% të punësimit dhe një të katërtën në PBB kufizohet kryesisht në operacionet e vogla familjare dhe në bujqësinë e ekzistencës, për shkak të mungesës së pajisjeve moderne, të drejtave të paqarta të pronësisë dhe ngastrat e vogla të tokës” thuhet në vlerësimin e CIA për 2017-ën.Agjencia Amerikane ka vënë re se që nga viti 2014, ekonomia e Shqipërisë është për..

Lexone

Mustafa Nano: Ata që dhunuan veteranët te “Varrezat e Dëshmorëve”, një tufë rrugaçësh

Nga Mustafa NanoMë 5 maj, që në Shqipëri festohet prej dekadash si dita e dëshmorëve të Atdheut, ndodhi një përplasje fizike në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit mes ca veteranëve të Luftës II Botërore dhe ca djemve të rinj antikomunistë. Të parët kishin dalë të manifestonin me portretet e diktatorit Enver Hoxha në duar. Të dytët u ndjenë të provokuar e të fyer prej kësaj situate dhe i dhanë dum punës të bënin veprime të dhunshme ndaj të parëve.Tani, këto paradat me portretet e Enver Hoxhës në duar janë një gjë që t’i sjellin zorrët te goja. Të gjithë biem dakord me këtë gjë, me përjashtim të ca veteranëve apo ca pinjollëve të tyre, të cilët merren për provokatorë, por që në thelb janë një grup i vogël njerëzish pa rëndësi e pa ndikim në shoqëri. Rëndom janë njerëz, të cilëve u ka mbetur ora në vitin 1989 e të cilët e kanë të vështirë të pajtohen me faktin se koha e Enver Hoxhës ka vdekur njëherë e mirë.Por kjo nuk do të thotë megjithatë që dikush duhet t’u tregojë vendin atyre me ..

Lexone

Del raporti/ CIA zbulon disa fakte të dhimbshme për Shqipërinë, por dhe…

Mjedisi i biznesit në Shqipëri është i varfër, teksa 40% të punësuarve në vend që i përkasin sektorit bujqësor janë në kufijtë e ekzistencës, thuhet në vlerësimin e Agjencisë Amerikane të Inteligjencës (CIA) për zhvillimet ekonomike të vitit 2017 në Shqipëri.CIA vëren se kodet komplekse të taksave dhe kërkesat e licencimit, sistemi i dobët gjyqësor, korrupsioni endemik, zbatimi i dobët i kontratave dhe çështjet e pazgjidhura të pronësisë, si dhe infrastruktura e vjetruar kontribuojnë në mjedisin e varfër të biznesit në Shqipëri, duke e bërë të vështirë tërheqjen e investimeve të huaja.“Sektori bujqësor, i cili zë më shumë se 40% të punësimit dhe një të katërtën në PBB kufizohet kryesisht në operacionet e vogla familjare dhe në bujqësinë e ekzistencës, për shkak të mungesës së pajisjeve moderne, të drejtave të paqarta të pronësisë dhe ngastrat e vogla të tokës” thuhet në vlerësimin e CIA për 2017-ën.Agjencia Amerikane ka vënë re se që nga viti 2014, ekonomia e Shqipërisë është për..

Lexone

Conte: Të ardhmen time e mësoni pas dy javësh

Antonio Conte do ta zbulojë brenda dy javësh të ardhmen e tij, që me shumë mundësi do të jetë larg Chelsea-t. Trajneri nga Salento i Italisë, theksoi për mediat angleze se është i përqendruar totalisht tek e tashmja.“Për momentin, jam i përqendruar për të bërë sa më mirë punën te Chelsea, për lojtarët dhe tifozët. Puna jonë nuk është e lehtë. Jam këtu të paktën edhe për dy javë, derisa të përfundojë sezoni. Atëherë do ta mësoni nëse do të ndryshoj ambient, apo do të jem edhe sezonin tjetër te Chelsea. Sapo të mbyllet do të rifillojmë të spekulojmë për të ardhmen time.”Blutë e Londrës, të pestët në renditje me 69 pikë, kanë edhe dy ndeshje për të luajtur në Premier League, me Huddersfieldin dhe Newcastle, por vështirë se mund të përfshihen në zonën Champions, me Liverpoolin që ka tri pikë më shumë, ndërsa Tottenhami 2 më shumë, por me një kalendar relativisht të lehtë, pasi Newcastle dhe Leicester, dy kundërshtarët e radhës të “Hummers”, nuk kanë më objektiva për të arritur.Gjiths..

Lexone

Luftëtari-Partizani/ Dalipi: Vuajtëm oshilacionet e fillimit të sezonit; Lika: Më pëlqeu reagimi

Trajneri i Partizanit, Klevis Dalipi, mendon se në barazimin e sotëm ka ndikuar oshilacioni i vazhdueshëm i skuadrës në këtë sezon. Dalipi theksoi se luhatjet i kishin pritur punë ekipit.“Kishim një javë shumë të shkurtër për të punuar, vinim pas një humbje të rëndë. Djemtë punuan, por kaq kohë kishim. Pas pjesës së parë folëm me lojtarët, biseduam se duhet të ishim të kujdesshëm se nuk ka mbaruar asgjë. Nuk dua të bëj fajtorë lojtarët, por oshilacionet e vitit si duket futen ekipin në trysni dhe ndjeu ngarkesën e sezonit. Morëm rezultat pozitiv, e vërtetë që na largon nga lufta e vendit të tretë. Nuk që e thënë, por kemi tre ndeshje të tjera, kemi një javë shumë të vështirë me Vllazninë që luan për mbijetesë. Duhet të kemi moralin në rregull. Komplimentoj lojtarët, ky është futbolli dhe të vjen keq që nuk morëm më shumë se një barazim.Në përbërje kam lojtarë të mirë, ndeshje të këtij karakteri na duhen, të luftuar kaq fort. Ato bëjnë që lojtarët të luajnë më tepër. Skuadra nuk kis..

Lexone

Flamurtari-Laçi/ Bifshaj: Kam dyshime për një penallti; Mezani: I kënaqur dhe me një pikë

Laçi është ndalur në një barazim pa gola me Flamurtarin, në transfertën e sotme. Pas këtij barazimi, ekipi i Mezanit gjendet në kuotën e 47 pikëve, duke ndarë me Partizanin vendin e 4-të.Në një intervistë për “Supersport”, trajneri i kurbinasve, Mezani është shprehur i lumtur për pikën e marrë, ndërsa ka thënë se sulmuesi i tij, Rexhinaldo është bllokuar falë kualiteteve të Flamurtarit në mbrojtje.“Duke parë që Flamurtari ka një skuadër të mirë, pavarësisht rezultateve të marra në kohët e fundit, ne duhej të ishim të vëmendshëm ta godisnim në kundërsulme. Në disa raste e arritëm këtë, por pa mundur të shënojmë. Nuk mendoj se ndikoi largimi i Rexhinaldos nga fusha e lojës pasi edhe Xhixha e bëri shumë mirë punën e tij. Ne duhet të jemi të kënaqur me këtë pikë.Detyrën e Uzunit në disa raste e kishte Lushkja. Flamurtari ka dy tre lojtarë të mirë në mbrojtje dhe Rexhinaldon e kanë mbulur gjatë gjithë kohës dhe nuk kemi arritur të dalim në kundërsulme. Uzuni na ka munguar sot, por edh..

Lexone

VIDEO: Partizani i pafuqishëm për të ruajtur fitoren ndaj Luftëtarit, Skënderbeu përmbys Lushnjen

Dueli direkt për Kupat e Europës mes Luftëtarit dhe Partizanit është mbyllur me rezultatin e barabartë 2-2 me të dyja ekipet që ndajnë nga një pikë.Të kuqtë nuk arrijnë që të fitojnë në kampionat prej pesë javësh duke zhgënyar dhe në sfidën e sotme në Gjirkoastër ku edhe pse krijuan një epërsi të dyfishtë nuk arritën dot që të merrnin fitoren.Një pikë e rëndësishme kjo për bluzinjtë të cilët reaguan mjaft mirë në pjesën e dytë duke ruajtur distancën në renditje me të kuqtë me pesë pikë, duke hedhur një tjetër hap të madh drejt Kupave të Europës.Skuadra e drejtuar nga tekniku Dalipi zhvilloi një 45 minutësh spektakolar duke shënuar që në minutën e 26-të me anë të Asani që realizoi një gol mjaft të bukur brenda zonës.Goli i dytë nuk do të vonte shumë pasi në minutën e 30-të ishte qëndërmbrojtësi Gojkoviç që shënoi golin e dytë për miqtë duke krijuar idenë e një fitore për 15 herë kampionët e vendit.Por, pjesa e dytë do të fliste totalisht për skuadrën e Hasan Likës që përveçse ..

Lexone