Home / Tag Archives: veshtire (page 3)

Tag Archives: veshtire

“Ballkani Perëndimor është një term teknik i çuditshëm”

Në fillim të korrikut Austria do të marrë presidencën e BE. Në qendër të politikës së BE do të jetë deri në fund të vitit afrimi i Ballkanit Perëndimor me BE. Ministrja e Jashtme të Austrisë, Karin Kneissl flet për DW.Nga Adelheid FeilckeDW: Zonja ministre, cilat janë objektivat që keni për Presidencën e radhës të Këshillit të BE?Karin Kneissl: Në pikëpamje të politikës së jashtme bëhet fjalë para së gjithash për afrimin e shteteve të Evropës Juglindore me Bashkimin Evropian. Ky rajon është i rëndësishëm për ne, atë e kanë lënë keq pas dore në njëzet vjetët e fundit. Unë vetë e shmang përdorimin e termit “Ballkan Perëndimor”, ai është një term teknik i çuditshëm dhe për mua qytete si Sarajeva dhe Beogradi janë gjithashtu qytete evropiane.Ju flisni për “afrim”. Pas takimit të nivelit të lartë në Sofje është përhapur një zhgënjim relativisht i thellë në gjashtë shtetet, të cilët ndodhen me statuse të ndryshme kandidatësh ose jo kandidatësh. Çfarë do të ofroni konkretisht? Çfarë d..

Lexone

Kevin De Bruyne mbron Guardiolën: Yaya Toure nuk ishte mjaft i përshtatshëm

Yaya Toure u kufizua në një rol të vogël në sezonin e tij të tetë dhe të fundit te Manchester City, pasi Pep Guardiola e drejtoi klubin drejt fitimit dominant të titullit në Premier League dhe në “Carabao Cup”.Ndeshja e vetme si startues në sezonin e fundit të Premier League e 35-vjeçarit erdhi si kapiten, në paraqitjen e tij të lamtumirës, ndaj Brighton dhe Hove Albion, me titullin e fituar tashmë.Në një intervistë të mahnitshme me “France Football”, ish-mesfushori i Barcelonës pretendoi se koha e duetit së bashku në Katalonjë hapi rrugën për një sezon final të pakëndshëm në Angli.Toure akuzoi Guardiolën se ishte i motivuar nga “hakmarrja” dhe “xhelozia”.De Bruyne u gjykua gjerësisht si interpretuesi yll i Manchester City në renditjen rekord të titullit të Premier League.Belgu beson se ka pasur arsye shumë më pak konspirative për shokun e tij të ekipit, që të bënte të tilla deklarata kundër trajnerit Guardiola, shkruan Telesport.“Nuk e di se çfarë ka thënë Yaya, ose nëse ë..

Lexone

ANALIZA: Përpjekja e Rusisë për të balancuar midis Izraelit dhe Iranit në Siri

“Tensionet në rritje në Siri po testojnë aftësinë e Rusisë për të manovruar”Ndërsa raketat parakaluan nëpër Sheshin e Kuq gjatë paradës së Ditës së Fitores në Rusi më 9 maj, Binyamin Netanjahu, kryeministri i Izraelit, qëndronte pranë Presidentit Vladimir Putin. Ai kishte ardhur për të siguruar mbështetjen e Rusisë për përmbajtjen e Iranit në Siri. Ngulitur në xhaketën e tij ishte shiriti portokalli dhe i zi i Shën Gjergjit, një simbol i luftës së dytë botërore, që është bërë sinonim i revanshizmit rus në Ukrainë.Përfundimet duket se kanë funksionuar: kur The Economist shkoi të shtypte artikullin, Rusia dhe Izraeli po finalizonin një marrëveshje që do të përpiqej t’i mbante forcat iraniane rreth 24 kilometra larg kufirit izraelit në Siri.Marrëveshja thekson aktin delikat të balancimit të Putinit në Lindjen e Mesme. Që nga ndërhyrja në luftën civile të Sirisë në fund të vitit 2015, Rusia ka pozicionuar veten si lojtar i domosdoshëm, i aftë të flasë pothuajse në të gjitha anët. Ajo..

Lexone

Skandal me “drita të kuqe”: Orgji me prostituta, para nisjes për në Botërorin e Rusisë

Kombëtarja meksikane e futbollit po përballet me një skandal jashtë fushave të blerta, kur duhen pak ditë nga nisja e turneut më të rëndësishëm për të gjitha përfaqësueset e globit.Shumë lojtarë, të cilët do të përfaqësojnë vendin në Botërorin rus, janë nën akuzë se organizuan një festë me prostituta, menjëherë pas një miqësoreje të zhvilluar ndaj Skocisë, shkruan TCH.Kjo është një akuzë e ngjashme dhe rast i përsëritur me vitin 2011, kur asokohe kombëtarja e Meksikës përjashtoi 8 lojtarë për një festë me vajza në hotelin e ekipit, që më vonë u konfirmuan se ishin eskorta me pagesë.Revista “TV Notas” raportoi ngjarjen, duke publikuar edhe fotografi që konfirmojnë akuzat për festën, e cila zgjati thuajse 24 orë në Mexico City.Portieri Ochoa, mbrojtësi Salcedo, mesfushori Fabian dhe sulmuesi i njohur Giovanni dos Santos janë mes futbollistëve të inkriminuar publikisht nga shtypi. Kjo situatë aspak e këndshme ka trazuar përgatitjet e ekipit në prag të miqësores me Danimarkën, të s..

Lexone

Reforma zgjedhore i mbijeton konfliktit politik

Furtuna e politikës në Parlament e jashtë tij nuk ka arrritur deri tek reforma zgjedhore. Mbledhjet e Komisionit bipartizan në Kuvend kanë munguar, por puna përgatitore vazhdon dhe brenda qershorit do të trajtohen tre çështjet më prioritare.“Që është votimi elektronik, shit-blerja e votës dhe abuzimi me burimet shtetërore që do të jenë deri në mesin e këtij muaji”, thotë Oerd Bylykbashi, bashkëkryetar i reformës.Pas qershorit nis draftimi i ligjit nga ekspertët dhe kësaj here rol të dorës së parë do të kenë ekspertët e huaj.“Që në fillim të sesionit të ardhshëm do të kemi edhe draftet për aprovim në komision dhe parlament. I kemi dhënë një rol primar këshillës ndërkombëtare europiane, Këshillit të Europës përmes Komisionit të Venecias dhe OSBE/ODIHR dhe ekspertë të tjerë me reputacion në këtë fushë”, shton Bylykbashi.Në Tiranë zyrtarë të lartë të OSBE-së dhe ata gjermanë konfirmuan se i kanë sytë tek kjo reformë dhe nuk ju kanë munguar sinjalet për bllokim. Se puna vazhdon e ko..

Lexone

Zbulohet sekreti i udhëtimit të Fevzos në Indi. Dalai Lama i ka kërkuar ikjen në Top Channel

Më në fund Antena zbulon qëllimin e misionit të mistershëm të Fevzos në Indi.Opinioni publik u trondit kur mësoi se taksisti që e kishte pritur me një parrullë “Mirësevjen zoti Fevzo”, gjë që nuk ndodh kurrë në aeroporte.Pas aeroportit, disa murgjër tibetianë e kanë marrë Fevzon në veturë, i kanë lidhur sytë dhe i kanë thënë tani duhet të aktivizosh energjit hyjnore dhe të jesh gati për takimin e madh.Fevzo sapo ka mbyllur sytë, i është shfaqur para imazhi i Dalai Lama-s.-Hë, çfarë po ndodh, e pyetën murgjërit?-Mu shfaq Dalai Lama, iu tha Fevzo.-Në rregull. Tani je gati për takimin e madh, i thanë ata.Dhe pas disa ore, udhëtimi vazhdoi në thellësi të Himalajeve, ku e priste Dalai Lama.Pasi ju ul në gjunjë, Fevzo përkuli kokën, i puthi dorën dhe ndjeu dorën e tij sipër kokës në një distancë disa milimetra, e cila i përçonte energji.-Më thuaj, i tha Fevzo, cila është e ardhmja ime?-Top Channel bir, i tha Dalai Lama.Aty të pret një e ardhme e re.Ke nevojë të ridime..

Lexone

Fatos Lubonja thirrje Brukselit: Është shqetësuese nëse BE hap negociatat për Shqipërinë

Fatos Lubonja i bën thirrje Bashkimit Europian që të mos i hapë negociatat me Shqipërinë.Sipas analistit, një vendim pozitiv për integrimin e Shqipërisë do t’i shërbente kryeministrit Edi Rama ndaj gjykon që BE duhet të ndjekë politikë bllokuese për Tiranën zyrtare deri në largimin e shefit të qeverisë.Në intervistën dhënë për News 24, Lubonja tregon se do të ishte shqetësuese për të nëse do të mësonte se Europa ka marrë vendim për t’i hapur “dritën jeshile” vendit tonë.“Nga njëra anë kërkon të bindë ndërkombëtarët se sa e vështirë është gjendja në Shqipëri, nga ana tjetër thotë që duhet t’i njihni.Pse duhet t’i njohim?Ka progres apo regres?Në qoftë se opozita mendon që ka regres nuk duhet pranuar ai raport që flet për progres.Opozita ka komplekse ndaj ndërkombëtarët, nga Edi Rama, mund të jenë dhe interesa të tjera.Por krijon bindjen që është një opozitë e dështuar që nuk mund ta nxjerrë Shqipërinë nga balta”, tha ndër të tjera Lubonja. (TemA)

Lexone

VIDEO: Krijesë misterioze në rrugë, rrjeti shokohet nga pamjet e çuditshme

Një person u shokua kur në kamerat e sigurisë pa një kafshë të mistershme që ecte në rrugë rreth orës 2 të natës.Pamjet tregojnë kafshën me katër këmbë dhe një bisht të gjatë që ecën natën në rrugë.Është pikërisht bishti ai që e bën këtë krijesë të vështirë për t’u identifikuar, pasi trupi i kafshës ngjan me një qen.Personi që e pa e postoi foton në rrjetet sociale, duke pyetur të tjerët nëse e dinë se çfarë kafshe mund të jetë.Disa prej tyre besojnë se është kafsha e njohur me emrin “Chupacabra”, krijesë e njohur në Amerikën LatineDisa të tjerë besojnë se është tigër i Tanzanisë. (TemA)

Lexone

Baloteli dhe e ardhmja: Ku do të shkoj? Zv.kryeministri Salvini e di…

I pranishëm në Torino, në prezantimin e librit me titull “Demoni” të Alessandro Alciato, qendërsulmuesi i Italisë, Mario Balotelli, foli për mikrofonat e “Sky Sport”. Ai ka përdorur sarkazmën, kur u pyet për të ardhmen e vet dhe çështjen e shtetësisë së emigrantëve në Itali.“Ku do të luaj unë? Thjesht pyesni avokatin Rigo (bashkëpunëtor i Mino Raiola, në audiencë), – tha Mario. – Në të vërtetë, i thashë atij: Salvini e di se ku jam duke shkuar për të luajtur (qesh)”. Kjo ishte një shigjetë dhe përgjigje ndaj zëvendëskryeministrit italian, i cili më parë kishte shprehur hutim për mundësinë që Balotelli të bëhet kapiten i kombëtares axurre.Duke folur seriozisht kësaj here, Balotelli shtoi: “Unë vërtetë nuk e di se ku do të luaj, qoftë në Itali, apo jashtë vendit. Nëse vij në Torino? Pse jo, është një qytet i bukur”. Sipas “Sky Sport”, aktualisht në “pole position” për sulmuesin në fjalë është Olympique Marseille, ndërsa në Itali vetëm Atalanta dhe Genoa do të lëvizin konkretisht, por..

Lexone

Baloni Gastrik – Procedura bashkëkohore dhe jokirurgjikale që ju ndihmon të bini nga pesha

Dr. Plarent Kapo, Mjek GastroenterologObeziteti është kthyer në një fenomen gjithmonë e më të përhapur të kohëve moderne që po jetojmë dhe të qenit në formë apo të paturit të një peshe ideale është një nga sfidat e të gjithëve. Jo pak herë ndodh, që për arsye të mosmarrjes me aktivitet fizik, jetës sedentare, kequshqyerjes apo edhe ndikimit të një sërë faktorësh të tjerë, të fitojmë peshë dhe më pas e kemi shumë të vështirë të kthehemi në peshën tonë ideale. Alternativë e rënies së shpejtë nga pesha janë edhe aplikimi i procedurave mjekësore.Nisur nga numri gjithmonë në rritje i kërkesës së pacientëve për këto lloj procedurash apo trajtimesh mjekësore kundër obezitetit, Spitali Hygeia Tiranë së fundmi ka nisur të aplikojë një nga procedurat më inovative dhe jo kirurgjikale, atë të Balonit Gastrik Spatz3, e cila ofrohet nga mjeku gastroenterolog dr. Plarent Kapo.Por, çfarë është dhe si funksionon kjo Baloni Gastrik?Procedura e Balonit Gastrik konsiston në vendosjen në stomak të ..

Lexone