Home / Tag Archives: veshtire (page 20)

Tag Archives: veshtire

Akuzat e PD për ID-në e prindërve, Nikolla: Çdo gjë do sqarohet në prokurori

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka reaguar për herë të parë ndaj akuzave të bëra nga opozita për çështjen e të dhënave të prindërve që u kërkuan në shkolla. Banorët e Vllahinës pyetën ministren Lindita Nikolla për sqarimin e kësaj çështje. Kryesuesja e dikasterit të Arsimit deklaroi se kjo kërkesë nga mësuesit ndaj fëmijëve tuaj është bërë për të ndërtuar një komunikim të ri me prindërit me anë të teknologjisë, për tu informuar se çfarë ndodh në shkollë dhe në politikat arsimore që ndërmerr ministria.Çfarë po kërkojmë? Ti ID, atë numrin e kartës së identitetit e jep në çdo shërbim që shkon. Shteti nuk e ka të vështirë, sepse kemi agjencinë edhe se ka fare të vështirë për ta bërë këtë.Ishte, dhe po jua them dhe do ta kërkojmë dhe po vijojmë për të ndërtuar një sistem të ri komunikimi me ju, të përjavshëm se çfarë ndodhi këtë javë në arsimin në Vlorë. Nuk ke interes ta dish? Në qoftë se nuk ke interes, aty je me dëshirë. Mos u regjistro, mos i jep këto të dhëna edhe rri i painfo..

Lexone

Lazio-Inter luajnë Championsin, Europa dhe mbijetesa vendosen sot

Lazio-Inter, Inzaghi përballë Spallettit, Strakosha kundër Handanovic, De Vrij përballë Skriniar, Milinkovic-Savic kundër Rafinhas, Immobile ndaj Icardit dhe Igli Tare përballë Piero Ausilios. Sa shumë sfida brenda sfidës në një sezon që do të mbyllet në mënyrën më të mirë të mundshme vetëm për njërën skuadër mes Lazios dhe Interit. Sot në mbrëmje në Olimpico të Romës, Serie A do të ulë siparin për sezonin futbollistik 2017-2018 me një finale të drejtpërdrejtë për zonën Champions.Lazio pret Interin në atë që konsiderohet si treni i fundit i Championsit dhe kurorëzimi më i mirë i një sezoni tejet pozitiv për të dyja ekipet. Bardhekaltrit e Inzaghit luajnë për 2 nga 3 rezultatet pasi edhe barazimi i mban përpara zikaltërve në renditje. Formacioni i Spalletit nuk ka rrugë tjetër në krahun tjetër përveç fitores nëse dëshiron të rikthehet në Champions League pas 6 viteve mungesë.Në fazën e parë në San Siro përfundoi gjithçka në barazim 0-0 ndërsa statistikat flasin në favor të Interit p..

Lexone

Akuzat e PD për ID-në e prindërve, Nikolla: Të gjitha do sqarohen në prokurori

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka reaguar për herë të parë ndaj akuzave të bëra nga opozita për çështjen e të dhënave të prindërve që u kërkuan në shkolla. Banorët e Vllahinës pyetën ministren Lindita Nikolla për sqarimin e kësaj çështje. Kryesuesja e dikasterit të Arsimit deklaroi se kjo kërkesë nga mësuesit ndaj fëmijëve tuaj është bërë për të ndërtuar një komunikim të ri me prindërit me anë të teknologjisë, për tu informuar se çfarë ndodh në shkollë dhe në politikat arsimore që ndërmerr ministria.Çfarë po kërkojmë? Ti ID, atë numrin e kartës së identitetit e jep në çdo shërbim që shkon. Shteti nuk e ka të vështirë, sepse kemi agjencinë edhe se ka fare të vështirë për ta bërë këtë.Ishte, dhe po jua them dhe do ta kërkojmë dhe po vijojmë për të ndërtuar një sistem të ri komunikimi me ju, të përjavshëm se çfarë ndodhi këtë javë në arsimin në Vlorë. Nuk ke interes ta dish? Në qoftë se nuk ke interes, aty je me dëshirë. Mos u regjistro, mos i jep këto të dhëna edhe rri i painfo..

Lexone

Prekëse! Djali takon për herë të parë nënën biologjike pas 33 vitesh (FOTO)

Blerimi i ishte drejtuar programit “Dua të të bëj të lumtur” për të falenderuar nënën që e kishte rritur dhe për t’i premtuar që do t’i qëndronte pranë gjithmonë. Por ai i kishte kërkuar programit edhe që t’i gjenin nënën e tij biologjike.Programi “Dua të të bëj të lumtur” e kishte gjetur nënën biologjike të Blerimit, e cila kishte pranuar ftesën për të ardhur në studio. Gjatë bisedës që u zhvillua midis Arbana Osmanit dhe Terezës u kuptua që Tereza kur kishte qenë e re kishte lindur një fëmijë. Por ajo nuk e dinte nëse fëmija kishte jetuar.Arbana zbuloi që në anën tjetër të ekranit ishte pikërisht djali i saj, Blerimi, i cili e kishte kërkuar prej vitesh. Në momentet e para Tereza e kishte shumë të vështirë këtë situatë dhe nuk pranoi që të fliste me të, madje u largua pa e parë. Dëshira për të takuar mamanë me djalin pas 33 vitesh bëri që Arbana të ndiqte Terezën në prapaskenë duke këmbëngulur që ajo të takonte djalin e saj.1 of 7Në praninë e kamerave dhe pse pa audio, pas b..

Lexone

Itali, e djathta ekstreme përdor shembullin e Irlandës për të rritur fushatën kundër abortit

Aktivistët dhe politikanët e ekstremit të djathtë kanë vërejtur normën e ulët të lindjeve në Itali, dhe kanë vënë vëmendjen mbi referendumin e Irlandës për abortin, duke rritur fushatën e tyre për të nxjerrë jashtë ligjit praktikën.Pasi 40 vjetori i legjislacionit për abort në Itali po afrohet, përpjekjet e rinovuara vinë nga lëvizja e të djathtëve që në gjirin e tyre kanë shumë militantë që janë kundër abortit, dhe janë në prag të formimit të një qeverie me Lëvizjen Pesë Yje antiestablishment, negociata këto që vazhdojnë që nga zgjedhjet e marsit.Përpara përvjetorit të 22 majit, ProVita, shoqata anti-abort e Italisë, ka publikuar një broshurë duke i përsëritur pretendimet e përsëritura që gratë të cilat bëjnë abortime janë më shumë të predispozuara për kancer të gjirit, vetëvrasje ose bëhen alkoolike ose përdoruese të varura nga droga.Një veprim i tillë ka ardhur pasi autoritetet në Romë kanë mbuluar një pllakatë të madhe duke shfaqur një fetus 11 javësh në mitër në një mur në z..

Lexone

Demokratët, përpjekje për të gjetur kandidat anti-Trump

Zgjedhjet e ardhshme presidenciale në Shtetet e Bashkuara janë më shumë se dy vjet larg por kjo nuk e ka penguar presidentin Donald Trump dhe as një grup të madh kandidatësh të mundshëm demokratë që të mendojnë për garën e 2020-ës. Korrespondenti, Jim Malone sjell më shumë hollësi nga Uashingtoni.“Parrulla jonë e re për 2020-ën është ta mbajmë Amerikën madhështore”.Presidenti Trump ofroi në Indiana një sinjal për temën e fushatës për rizgjedhje të tij.Por presidenti është qartësisht i shqetësuar për zgjedhjet e këtij viti për Kongresin, ku demokratët e opozitës ka gjasa të sigurojnë avantazh.“I gjithë përparimi që kemi arritur si vend në tregun e punës, siguri, ushtri, të gjitha këto rrezikohen në nëntor”.Disa demokratë që mund të kandidojnë për presidencën folën për të ardhmen e partisë në një konferencë kohët e fundit në Uashington, mes së cilëve, senatorja nga shteti Masaçusets, Elizabeth Warren.Senatorja Warren tha se demokratët përballen me një rrugë të vështirë këtë v..

Lexone

18 vite burg për krim që nuk e kishte bërë, shuma marramendëse që i kërkon shtetit për dëmin

Thomas Komenda, i dënuar gabimisht për përdhunim dhe vrasjen e një vajze 15 vjeçare në jugperëndim të Polonisë në vitin 1997, u lirua pas 18 vjetësh burg pasi prindërit e vajzës së vrarë filluan një fushatë për lirimin e tij. Gjykata polake arriti në përfundimin se Komenda nuk është përgjegjës për krimin, gjë që tronditi publikun.“Për 18 vitet e ardhshme, pyes vetën se çfarë bëra gabimisht për ta kthyer jetën time në ferr”, tha Komenda, duke shtuar se ai ishte trajtuar si mbeturinë.Prindërit e vajzës së vrarë thanë se kishin dyshuar për fajësinë e Komendës dhe kërkuan nga autoritetet që të rishqyrtojnë vendimin. Shfajësimi i gjykatës u bazua në provat e ADN-së të paraqitura gjatë gjykimit fillestar në vitin 2004, i cili më vonë u konstatua si jo i besueshëm. Komenda u lirua falë teknikave të reja të forenzikës, transmeton lajmi.netDosja e çështjeve gjithashtu zbuloi gabime në mbledhjen e provave, por edhe dëshminë. Komenda tha se ai ishte rrahur gjatë marrjes në pyetje dhe ishte ..

Lexone

Laçi mban me shpresë Vllazninë, fitojnë Luftëtari, Partizani dhe Teuta

Janë zhvilluar këtë të shtunë të gjithë ndeshjet e javës së 35-të të Katëgorisë Superiore që është dhe java e parafundit për këtë sezon, ku u dhuruan disa rezultate surprizë.Vllaznia ka marrë një tre pikësh të artë në sfidën e zhvilluar në “Loro Boriçi” kundër Kukësit me rezultatin 2-1. Një fitore që i jep shpresë shkodranëve për të mbijetuar në Kategorinë Superiore pasi tashmë distanca me Kamzën është vetëm dy pikë dhe gjithçka do të vendoset në javën e ardhshme që do të jetë dhe e fundit për këtë sezon futbollistik. Golat për skuadrën kuqeblu në këtë sfidë u shënuan nga ana e Çinarit dhe Kalasë që përmbysën avantazhin e verilindorëve që shënuan të parët me anë të Balde.Me këtë fitore Vllaznia ngjitet në kuotën e 41 pikëve, dy më pak se Kamza që sot bëri një hap fals në fushën e saj përballë Laçit. Një humbje e rëndë për skuadrën e drejtuar nga tekniku Jualian Ahmataj të cilët humbën mundësinë më të mirë për të siguaruar mbijetesën. Një 90 minutësh dramatik u zhvillua mes këtyre d..

Lexone

Zhduket Oriola Marashi…Çfarë po ndodh me jetën e modeles sexy

Oriola Marashi është një nga modelet më sexy dhe më aktive në median rozë.Postimet e saj asnjëherë nuk mbeten jashtë vëmendjes dhe pa u komentuar. Nëse ka ditë që ajo preferon të qëndrojë larg rrjetit kjo duket e çuditshme.Aktualisht Oriola gjendet në Londër dhe këtë e ka treguar në postimin e saj më të fundit.“Jeta është më e vështirë kur je njësh” ka shkruar ajo në postimin e saj.Burimi: Gazeta ExpressThe post Zhduket Oriola Marashi…Çfarë po ndodh me jetën e modeles sexy appeared first on Thashetheme VIP.

Lexone

Dritan Hila: Të gjej unë nja 20 si “Babalja” në Vlorë, si mund të merremi me një njeri që u mërzit pse nuk i çoi cigare në burg, Agroni? Ky është shantazh i pastër mafioz

Analisti Dritan Hila thotë se audio përgjimi i publikuar nga PD për vëllain e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj nuk ka asnjë domethënie.I ftuar në studion e lajmeve në Ora News, Dritan Hila thotë se edhe nëqoftëse audio-përgjimi rezulton i vërtetë, qeveria nuk bie.Dëshmitari Albert Veliu, thotë Hila, ka shumë njolla në biografin e tij dhe rrëfimi i tij mund të merret edhe si presion i krimit ndaj ministrit të Brendshëm.Pjesë nga intervistaDritan Hila: Nuk mendoj se zoti Basha do të inskenojë një çadër tjetër në BulevardIlva Tare: Po pse do të kishte besueshmëri ta bënte sërish?Dritan Hila: Jo, do të jetë një skenë e parë nga publiku, unë nuk e di sa do ta ndiqnin edhe nga vetë PD.Ilva Tare: A ka arsye, çështje shqetësuese që e justifikojnë një çështje të tillë?Dritan Hila: Nëse në rastin e parë kishte një detline që e vinte në pozitën e vështirë qoftë kryeministrin, qoftë Bashën kur ishin zgjedhjet dhe kishte ndikim nga faktori ndërkombëtar, ka shumë mundësi që një ..

Lexone