Home / Tag Archives: veshtire (page 2)

Tag Archives: veshtire

Ylli Rakipi “paralajmëron” largimin nga TCH, pas flirtimit me Fevziun?!

Duket se gazetari Ylli Rakipi, ka zhvilluar mbrëmjen e djeshme emisionin e fundit “Të paekspozuarit” në televizionin Top Channel, duke mbyllur kështu aventurën e tij në këtë television.“Ky ishte emisioni i fundit.Faleminderit që na keni ndjekur bashkë me ato probleme që mund të kemi pasur.Gjithsesi Ju faleminderit! Natën e mirë”, u shpreh moderatori në fund te emisionit.Nuk dihet nëse ky ishte emisioni i fundit për këtë edicion, apo Rakipi nuk do të shfaqet më në TCH.Ditët e fundit në media është folur se në këtë televizion do të kalonte Blendi Fevziu, dhe nëse kjo do të ndodhte, emisioni i Rakipit ose do të spostohej në një ditë tjetër, gjë që vështirë se do të pranohej nga ai, ose do të mbyllej.Megjithatë, Fevziu duket se do të qendrojë tek TV Klan dhe Ben Blushi me lëvizjet e tij, jo vetëm që nuk arriti të sjellë Fevziun në TCH, por me sa duket mund të humbasë dhe Rakipin.(TemA)

Lexone

Turqi, dhjetra studentë gjykohen për terrorizëm

Në Stamboll, 22 studentë nga një prej universiteteve prestigjoze të Turqisë po gjykohen nën akuzat për terrorizëm. Rasti ka marrë një rëndësi të veçantë mes kritikave në rritje lidhur me shtypjen që vazhdon ndërsa në atë vend ende mbretëron gjendja e jashtëzakonshme. Studentë të Universitetit të Bosforit u arrestuan për organizim të një kundër-proteste ndaj atyre që mbështesnin operacionet ushtarake turke në Siri kundër një grupimi ushtarak kurdo-sirian të njohur me inicialet YPG.Mbështetës dhe familjarë të studentëve u mblodhën para gjykatës (të mërkurën), ndërsa vazhdonte gjykimi i tyre. Tevfik Tulay është babai i një studenti të arrestuar.“Të gjithë jemi kundër luftës. Lufta është e gabuar. Ajo që është e ndershme tani është mbështetja e paqes. Është e lehtë të luftosh por shumë e vështirë të qëndrosh për paqe, ne po bëjmë këtë të fundit.”Ozgur, është mamaja e një studenti tjetër që po gjykohet.“Kemi ardhur të marrim fëmijët tanë. Ata janë të pafajshëm. Ata hodhën disa sloga..

Lexone

Lionel Messi flet hapur: Do të ishte bukur sikur Neymar të kthehej, me Roma-n kemi fjetur gjumë

“Mundo Deportivo” ka arritur të bindë Leo Messi-n që të japë një intervistë të rrallë.“Pleshti” ka folur për gjithçka dhe, në disa raste, në mënyrë direkte.Eliminimi me Roma-n ka qenë njolla e sezonit të kaluar:“Nuk ka asnjë shpjegim. Jemi ndier të sigurt më shumë se duhet, kemi fjetur gjumë, e kemi filluar ndeshjen duke pësuar gol pas një pasimi të gjatë dhe nuk kemi arritur të reagojmë. Mbetet zemërimi për mënyrën si jemi eliminuar, por ndeshja e Roma-s kundër Liverpool ka treguar se nuk ka qenë një rastësi”, ka thënë Leo.Leo ka folur edhe për Zidane dhe Ronaldo:“Nuk e di pse Ronaldo i ka thënë ato gjëra mbi të ardhmen e tij në atë moment, ndoshta ka patur arsyet e tij. E njëjta gjë vlen edhe për Zidane: nuk e di se çfarë ka ndodhur, askush nuk e priste lamtumirën e tij, por nuk mund t’i thuhet asgjë, është larguar në mënyrën më të mirë të mundshëm, si fitues”.Për Neymar dhe Griezmann:“Sikur Neymar të kthehej, do të ishte shumë bukur. Por më duket shumë e vështirë. Në..

Lexone

Messi: Neymar i jashtëzakonshëm, uroj të rikthehet te Barça

Nga Argjentina i grumbulluar me kombëtaren albiceleste për Kupën e Botës Rusi 2018, Lionel Messi flet për Barcelonën dhe për ish shokun e tij të skuadrës Neymar Jr, i cili do të jetë një rivalët e mëdhenj të yllit argjentinas në Botërorin rus.Messit nuk i pëlqejnë aspak zërat që e japin të ardhmen O’Ney te Reali i Madridit teksa në një intervistë është shprehur se do të dëshironte që Neymar jo vetëm të mos transferohej te Los Blancos por madje të rikthehej te Barcelona.“Sigurisht që nëse do të ishte e mundur do të më pëlqente që Neymar të rikthehej. Është një futbollist i jashtëzakonshëm dhe ta kishim sërish me ne do të ishte diçka fantastike. Në fakt e shikoj si shumë të vështirë që diçka e tillë të ndodhë, por nëse do të ishte mundësia do të më pëlqente”, deklaroi Lionel Messi.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Paralajmërimi i ministrit italian se “Ilegalët” duhet të bëjnë gati çantat dhe çfarë do të ndodhë

Nga Bernd RiegertNumri i azilkërkuesve dhe migrantëve që vijnë në Itali krahasuar me një vit më parë ka rënë me 75 përqind. Që prej fillimit të vitit me varka nga deti kanë ardhur vetëm 13.000 njerëz, të nisur kryesisht në Libi. Marrëveshja me Libinë, kontrollet e shtuara kufitare dhe frikësimi i migrantëve prej tyre tregojnë efektin e shpresuar nga BE dhe nga Italia. Pra kthesa është arritur shumë kohë para ndërrimit të qeverisë.Tregim fuqie me poterePor qeveria e re populiste vazhdon të bëjë sikur po ndodh një “invazion”, siç e quan atë ministri ekstremist i djathtë i Brendshëm, Matteo Salvini. Kjo thjesht është e gabuar. Është e vërtetë se në pesë vitet e fundit në Itali kanë ardhur rreth 700.000 azilkërkues dhe migrantë, por që 500.000 prej tyre të vazhdojnë të jetojnë ilegalisht midis Alpeve dhe Siçilisë, siç pohon qeveria e re, kjo nuk është e qartë. Shumë prej këtyre njerëzve janë pranuar si azilantë, por shumë edhe janë larguar më tej në drejtim të Veriut, në Francë, Gjer..

Lexone

Vullkani në Guatemalë, opozita kërkon “kokën” e kreut të Emergjencave

Përfaqësuesit e opozitës në Guatemala kanë kërkuar që kreu i Agjencisë së Reagimit Emergjent (Conred) të shkarkohet. Ata thonë se Conred dështoi të marrë parasysh paralajmërimet paraprake për shpërthimin vdekjeprurës të vullkanit Fuego.Një figurë e lartë opozitare, Mario Taracena, tha se qeveria duhet të hetojë nëse ka pasur neglizhencë penale. Nëntëdhjetë e nëntë persona janë shënuar si viktima të kësaj fatkeqësie natyrore që nga e diela dhe shumë të tjerë rezultojnë ende të zhdukur.Ekspertët e vullkanologjisë thonë se u kanë bërë thirrje zyrtarëve të evakuojnë zonën rreth vullkanit Fuego herët të dielën – për shkak të rritjes së aktivitetit sizmik dhe flukseve të shpejtë të vullkanit.Por thuhet se Conred nuk veproi menjëherë. Vetë agjencia thotë se paralajmërimet e ekspertëve nuk ishin mjaft të sakta për të shkaktuar evakuim masiv.Por Taracena i partisë opozitare UNE tha se qeveria e Guatemalës duhet të hetojë për çështjen në fjalë.Fshatrat në shpatet e malit janë kthyer në..

Lexone

LSI më mirë me Metën apo me Kryemadhin? Flet ish-ministrja: Është mirë që i kemi provuar të dy…

Brenda Lëvizjes Socialiste për Integrim ka debat nëse kjo forcë politike po drejtohet më mirë tani nga zonja Monika Kryemadhi, apo më herët kur ishte Ilir Meta.Në studion e emisionit “Politika Online” të gazetares Marsela Karapanço ka folur ish-ministrja Klajda Gjosha.Ajo ka thënë se largimin nga LSI e shikon si fundin e karrierës së saj politike.E sa i përket pyetjes se cili nga të dy, Monika apo Meta është më i mirë në drejtimin e partisë, zonja Gjosha ka dhënë këtë përgjigje:“Janë të dy të jashtëzakonshëm në mënyrën e vetë.Zoti Meta ka qenë më shumë institucional edhe me komunikimin me gjithë drejtuesit e tjerë.Zonja Kryemadhi është shumë herë më popullore, shumë herë më e hapur për bashkëpunim.Debati në LSI është shumë herë më i hapur le të themi.Kur një parti politike drejtohet nga një grua, përgjegjësia është e jashtëzakonshme dhe vetë partia merr një rrjedhë tjetër, që ndoshta burrat mund ta kenë pak më të vështirë për tu mësuar, por për ne gratë është një ko..

Lexone

Fëmijëri e vështirë dhe vëllezërit në burg, historia e marokenit që pritet të mahnitë në Botëror

Pak muaj më parë, kur Hakim Ziyech u nominua si lojtari më i mirë për Ajaxin në sezonin 2017-18, trajneri i tij, Erik Ten Tag e cilësoi si: “Artist të futbollit”, ndërsa shtoi: “Dëshiroj që të qëndrojë me ne”.Ziyech, 25 vjeç, lindur në Holandë, por ka zgjedhur të përfaqësojë origjinën e tij, Marokun dhe do të luajë tashmë në Botëror.Gjatë sezonit të shkuar, luajti 34 ndeshje me Ajaxin dhe shënoi 9 gola, ndërsa me Marokun ka zhvilluar 15 ndeshje dhe ka realizuar 8 gola.FËMIJËRIA- Nuk ka qenë një fëmijëri e lehtë për Ziyech. Babai i tij ndërroi jetë kur mesfushori maroken ishte 10 vjeç. Dy vëllezërit e tij kanë kryer dënim me burg. Por, Ziyech kishte një talent të bekuar për futboll.E nisi te të rinjtë e Heerenveen, klub me të cilin debutoi në Eredivisie në sezonin 2012-2013.Kaloi te Twente dhe më pas te Ajax. Tashmë kërkohet nga Roma në Itali, ndërsa është shprehur se: “Kërkoj sfida të reja”.Verdhekuqtë duhet të nxitojnë nëse duan ta blejnë, sepse Ziyech mund të zhvillojë nj..

Lexone

Ndahet Belen Rodriguez nga bashkëshorti? Ç’po ndodh mes çiftit?

Duket se gjërat nuk janë aspak mirë midis një prej çifteve më të njohur dhe më të dashur të showbiz-it italian, Belen Rodriguez dhe Andrea Iannone.Së fundmi, ata janë para larg njëri-tjetrit dhe madje në një darkë familjare të ditëve të fundit, ata qëndruan të ndarë.Sipas disa burimeve, dyshja ka kohë që s’janë takuar më bashkë dhe në një koncert të muzikës Jazz, Belen u shfaq e vetme. Jo vetëm kaq, por ata nuk jetojnë më në një shtëpi së bashku.“Për të gjetur veten në një person duhet që ai të jetë i ndryshëm gjithmonë. Duhet të ndryshojë gjithmonë peisazhi, të ketë njëherë det, ajër, mal, por është e vështirë të gjendet kjo në një mashkull sot. Edhe pse ai është shumë i dashur dhe bën çdo gjë për familjen, ndoshta këtë herë kanë marrë një vendim për ti dhënë fund çdo gjëje që kanë bashkë”, është shprehur Belen në një intervistë të fundit për “CHI”.The post Ndahet Belen Rodriguez nga bashkëshorti? Ç’po ndodh mes çiftit? appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Diskutime për emrin e ri të Maqedonisë, ja alternativa e re që trazoi “ujërat” Athinë-Shkup

Një nga alternativat e propozuara për ndryshimin e emrit është “Demokracia e Krushevës” përpos tre propozimeve që dalin nga paketa e ndërmjetësuesit të OKB-së, Metju Nimic, thuhet në shkrimin e radhës të gazetës greke “Ta Nea”.Por çfarë është dhe çfarë simbolizon Krusheva?Krusheva është një qytet i bukur malor. Qyteti është i banuar me shumicë popullatë maqedonase, si dhe me Vllehë, ndërsa është i rrethuar me fshatra shqiptare të kësaj Komune. Në fillim të shekullit 18-të ka qenë vetëm një fshat, por në prag të kryengritjes se Ilindenit popullsia arriti 18 000 banorë.Sipas gazetës “Ta Nea” shumica e popullsisë në atë kohë ishte vllehe-greke, ndërsa tani përbën 19 % -20 % të popullsisë.Okupimi i Krushevës zgjati disa ditë nga revolucionarët Ilindenase dhe do të mbahet mend shprehja e tyre “Liri a Vdekje”.Përgjigjia turke për kryengritjen filloi në Maqedoninë Perëndimore dhe numri i popullsisë greke që humbën jetën ishte i konsiderueshëm.Sot kryetari i Selanikut është nga Kru..

Lexone