Home / Tag Archives: veshtire (page 10)

Tag Archives: veshtire

Shifrat alarmante, sëmundjet tumorale po zgjerohen në moshat e reja

Shëndeti i popullatës shqiptare po kalon një tranzicion të vështirë për shkak të përhapjes me shpejtësi të sëmundjeve që vrasin shpejt, sidomos kardiakeve dhe neoplazmave (tumoralet). Nga viti 2012-2017 kanë humbur jetën nga sëmundjet tumoralë mbi 3500 persona çdo vit. Sëmundjet malinje ishin shkaktari i dytë i vdekjeve në Shqipëri gjatë vitit 2017 me një rritje 2.1 për qind në raport me vitin e kaluar.Por teksa popullsia po tkurret dhe po plaket prej rënies së numrit të lindjeve dhe emigracionit, numri i personave që humbasin jetën nga kjo sëmundje janë në rritje, sidomos ne moshat e reja sipas të dhënave zyrtare të INSTAT. Në vitin 2017 numri i personave qe humben jetën nga sëmundjet tumorale ishin 74 më shumë se në vitin 2016.Sëmundja zgjerohet te moshat të rejaNeoplazmat më parë ishin sëmundje karakteristikë për moshat mi 60 vjeç, sidomos ndër duhanpirësit, por gjithnjë e më shumë sëmundja po prek moshat më të reja. INSTAT raportoi se në vitin 2017 humbën jetën nga tumori 10 ..

Lexone

Alarmi nga tumoret, mbi 3500 vdekje në vit! Sëmundja zgjerohet tek të rinjtë, qarqet më të prekura

Shëndeti i popullatës shqiptare po kalon një tranzicion të vështirë për shkak të përhapjes me shpejtësi të sëmundjeve që vrasin shpejt, sidomos kardiakeve dhe neoplazmave (tumoralet). Nga viti 2012-2017 kanë humbur jetën nga sëmundjet tumoralë mbi 3500 persona çdo vit. Sëmundjet malinje ishin shkaktari i dytë i vdekjeve në Shqipëri gjatë vitit 2017 me një rritje 2.1 për qind në raport me vitin e kaluar.Por teksa popullsia po tkurret dhe po plaket prej rënies së numrit të lindjeve dhe emigracionit, numri i personave që humbasin jetën nga kjo sëmundje janë në rritje, sidomos ne moshat e reja sipas të dhënave zyrtare të INSTAT. Në vitin 2017 numri i personave qe humben jetën nga sëmundjet tumorale ishin 74 më shumë se në vitin 2016.Sëmundja zgjerohet te moshat të rejaNeoplazmat më parë ishin sëmundje karakteristikë për moshat mi 60 vjeç, sidomos ndër duhanpirësit, por gjithnjë e më shumë sëmundja po prek moshat më të reja. INSTAT raportoi se në vitin 2017 humbën jetën nga tumori 10 ..

Lexone

Receta e Trump për kaos në Lindjen e Mesme

Tërheqja e SHBA nga marrëveshja bërthamore e Iranit dhe rinovimi i sanksioneve vetëm sa i shton kaosin rajonit dhe vë në buzë të greminës rendin në Lindjen e Mesme dhe më gjerë, argumenton Joshka Fisher.Nga Joschka FischerVendimi i presidentit amerikan Donald Trump më herët këtë muaj për të tërhequr SHBA nga marrëveshja bërthamore e Iranit dhe kalimi në një politikë të rinovimit të sanksioneve dhe përballjes, do ta bëjë të ardhmen e Lindjes së Mesme edhe më të pasigurt. Shenjat e këtyre javëve nuk kanë qenë inkurajuese.Vendimi i Trump nuk mund të justifikohet nga ndonjë shkelje e marrëveshjes nga ana e Iranit. Është në fakt, një rikthim i politikës së vjetër shumë të pasuksesshme amerikane të përballjes me Iranin. Dallimi i vetëm këtë herë është se administrata e Trump duket e vendosur të shkojë buzë luftës – dhe më tej – për të arritur çfarë do.Nëse administrata ka ndonjë plan të mbajë në kontroll programin bërthamor të Iranit në mungesë të marrëveshjes bërthamore, atëherë po ..

Lexone

“Portalet shpifin për pasurinë”, Ndoka ironizon: Më konfliktuat me djemtë që punojnë kamarierë në Maltë e elektoratin. Tani më kërkojnë borxh…

Kreu i PDK Nard Ndoka në një reagim publik u kthehet portaleve që sipas tij deformojnë të vërtetën dhe më pas u referohen të gjithë të tjerët.Sipas Ndokës një media online ka shpifur lidhur me deklarimin e pasurisë së tij, ndërsa të tjerat i referohen këtij lajmi të pavërtetë.Ndërsa më tej deputeti habit me deklaratën se një gjë e tillë ‘ka alarmuar’ djemtë e tij që sipas deputetit punojnë kamarierë në Maltë.Postimi i kreut te PDK:Këto portalet tona i ka kapur virusi i klikimeve, si “sëmundje ngjitëse”: shpif apo gabon njëri portal dhe i referohen të gjithë të tjerët!Pa standarde, pa rregulla, pa vërtetësi, pa konfirmim, pa asnjë burim; jo më me dy burime sipas rregullit bazë të gazetarisë!Unë deklaroj 900 euro në llogari bankare; njeri portal e bën 900 mijë euro, tjetri shkruan mbi 900 mije euro, të tjerët e bëjnë lajmin me “copi 5”.Kur kërkon një sqarim, apo përgënjeshtrim, të përgjigjën: “jemi referuar një lajmi te X portali”, që në fakt është anonim!Si fillim, me ar..

Lexone

Kosova turpëron Shqipërinë në vëllazërore, 3-0 dhe leksion futbolli

Vëllazërorja ka shkuar për Kosovën, që i dha një leksion mjaft të ashpër Shqipërisë, duke e mposhtur 3-0, një rezultat ky që tregon edhe njëherë qartësisht dështimin e eksperimenteve të Panuccit, ndërsa kuqezinjtë tregojnë qartësisht se nuk janë gati për të garuar denjësisht në Ligën e Kombeve.Kosova e nisi më mirë lojën dhe tentoi disa aksione të rrezikshme, ndërsa mesfusha kuqezi, me Ramadanin, Ndojin dhe Qakën, dukej qartë që nuk funksionon aspak. Fanella e Kombëtares peshon shumë dhe asnjë nga ata nuk ka ende supe për ta mbajtur, por Panuccit nuk i mjaftoi ndeshja me Norvegjinë për ta kuptuar. Shqipëria vuan shumë për të dalë përpara, pasi askush në mesfushë nuk i ka aftësitë të nxjerrë topin përpara, ndërsa futbollistët e Kosovës tregojnë shumë cilësi teknike dhe aftësi të mira organizative.Në një aksion mjaft të bukur, është Halimi që vertikalizon për Arbër Zenelin, i cili futet në zonë dhe ndëshkon Etrit Berishën, kur kronometri shënonte minutën e 21-të. Skuadra e Panuccit t..

Lexone

Alarmi, rritet numri i vetëvrasjeve nga rrjetet sociale

Ekspozimi në çdo orë të ditës në internet, përballja dhe krahasimi mes moshatarësh që jetojnë mes luksit, apo të pasur në dukje, i vë në presion adoleshentët dhe të rinjtë.Për vetë ata është e vështirë të heqin dorë edhe pse janë të ndërgjegjshëm që përdorimi i telefonit për një kohë aq të gjatë nuk është normale.Zgjidhja, sipas prindërve do të ishte më pak telefon dhe më shumë sport.Megjithatë, ekspertët, jo vetëm në botë, por edhe në vendin tonë ngrenë alarmin se përdorimi i rrjeteve sociale nuk shkakton vetëm probleme fizike, por çon deri në aktet ekstreme të bullizmit në shkolla, apo vetëvrasje.Të dhënat e INSTAT në Shqipëri tregojnë për një rritje të vetëvrasjeve për të rinjtë e moshës 20-29 vjeç gjatë vitit të kaluar. Akte të tilla jo domosdoshmërisht shkaktohen vetëm nga problemet ekonomike.Tirana, Lezha, Korça, Berati, Durrësi janë qarqet me numrin më të madh të vetëvrasjeve, ndërsa Kukësi, më i varfri në vend, në statistikat e tilla renditet i fundit.29 maj 2018 (g..

Lexone

Ballkani me monedhë të përbashkët: “Balkanium”, kriptovaluta që synon revolucionarizimin

“Balkanium” është kriptovaluta më e re në qarkullim në rrjet dhe ka për synim që të revolucionarizojë sistemin e pagesave dhe ekonominë në Ballkan.Krijuesit e kësaj kripotvalute të re synojnë kështu që në një të ardhme të përdoret masivisht nga vendet e rajonit, mes të cilave edhe Shqipëria, e pse jo të bëhet monedhë e përbashkët.Gjithsesi, kjo mbetet ambicia afat-gjatë.Për momentin, synimi kryesor është që të krijohet një rrjet dyqanesh dhe sipërmarrësish që do ta përdorin Balkanium si mjet pagese dhe ti ofrojnë ulje çmimesh klientëve, shkruan Scan.Ndër të tjera, synohet që kriptovalutra më e re t`i vijë në ndihmë edhe turistëve të shumtë që tërheq rajoni.Aktualisht, rajoni ofron një sërë monedhash të ndryshme, duke e bërë të vështirë për turistët që vizitojnë vendet në tur.Një monedhë e përbashkët në formën e kriptovalutës do t`i vinte në ndihmë turistëve dhe turizmit në rajon në tërësi.

Lexone

Suarez premton të mos kafshojë më: Jam tjetër njeri tani

Sulmuesi i Uruguajit Luis Suarez thotë se ndihet më i pjekur tani dhe është gati për të dhënë më të mirën në Kupën e Botës 2018, duke lënë në harresë problemet që ka shfaqur në dy Botërorët e fundit.Në turneun e vitit 2010 ai kapi me dashje topin me dorë në vijën fatale të portës në ndeshjen kundër Ganës dhë gëzoi si i çmendur kur ganezët e humbën penalltinë. Ndërsa katër vjet më vonë u dënua për katër muaj dhe 9 ndeshje me kombëtaren pasi kafshoi në krah mbrojtësin e Italisë Giorgo Chiellini gjatë ndeshjes në grupe mes dy skuadrave.Botërori rus do të jetë i treti për 31-vjeçarin dhe ai thotë se i ka lënë pas sjelljet e pahijshme por gjithsesi premtoi se nuk ka hequr dorë nga stili luftarak i lojës që e karakterizon.“Çdo lojtar ëndërron që të luajë dhe të fitojë Kupën e Botës. Botërorët 2010 dhe 2014 janë të harruar tashmë. Kam pritshmëri të tjera, në skuadër ka lojtarë të tjerë dhe ka ndjesi të tjera që të shtyjnë përpara. Ndeshjet janë shumë kërkuese dhe unë jam pjekur shumë”, ..

Lexone

Zbulohen arsyet pse vajzat e bukura dhe të zgjuara nuk gjejnë dot të dashur

Femrat e pavarura janë një “frikë” e gjallë për gjininë tjetër. Mund të kesh gjithë kontrollin e jetës dhe të kesh hipnotizuar shpirtin e atyre që janë rrugës, por nuk e ke gjetur ende drejtimin. Megjithatë, vazhdon të ecësh vetëm në këtë botë.Pse vajzat e bukura dhe të zgjuara nuk mund të gjejnë të dashur? Duket se ekzistojnë një sërë arsyesh, disa kanë të bëjnë thjeshtë me psikikën mashkullore.Nuk i besojnë qëllimet e meshkujveVajzat e bukura dhe të zgjuara janë frymëzuese për dy arsye: nuk presin buzëqeshje nga askush dhe nuk u besojnë lehtësisht atyre që vijnë si të fortë. Edhe nëse përballen, ato kanë gjithmonë aftësinë të tregojnë shumë më tepër forcë karakteri. Ato e dinë gjithmonë nëse dikush po shikon trupin ose po studion mendjen e tyre. Por dinë edhe të luajnë. Meshkujt e ndjejnë këtë dhe… thjesht nuk guxojnë më shumë.Askush nuk e beson se janë vetëmNdodh shumë shpesh që vajzat e bukura i pyesin gjithmonë: “Ke të dashur?” “Jo?”, ”Pse jo? Kaq e bukur dhe e zgjuar.” ..

Lexone

Studimi: Në Shqipëri janë 12 plazhe të ndotura (harta)

Një studim i Agjensisë Europiane për Mjedisin i rendit plazhet e Shqipërisë në vendin e fundit krahasuar me ato të Bashkimit Europian për nga cilësia e ujit. Raporti ka gjetur se Shqipëria ka më pak plazhe të vlerësuara me notën “shkëlqyeshëm” për vitin 2017, vetëm 37% të tyre, në krahasim me të gjitha vendet e tjera të Bashkimit Europian me të cilat është krahasuar.Plazhet që janë vlerësuar me notën “dobët” janë 12 të tilla, nga 102 plazhe gjithsej. Në faqen e internetit të agjensisë europiane, është paraqitur edhe një hartë, që mund ta shihni më poshtë, nga ku gjithsesi është e vështirë të kuptohen plazhet ekzakte që janë vlerësuar me notën “dobët”.Me ngjyrën e kuqe janë shenjuar plazhet më të ndotura të vlerësuara “dobët”, me blu janë plazhet e vlerësuara “shkëlqyeshëm” për nga cilësia e ujit, ndërsa me ngjyrën e kaltër, ato që janë vlerësuar “mirë”. Në ngjyrën e gjelbër janë plazhet e vlerësuar “mjaftueshëm”.Raporti bazohet në analizat e 914 kampioneve të ujit. Kampionet u mo..

Lexone