Home / Tag Archives: veshtire

Tag Archives: veshtire

Rrëfimi i dhimbshëm i 28 vjeçares që u trafikua 4 herë: Do vriste me sëpatë bashkëjetuesin e fundit

Jeta e Vjollca Shkëmbit, vajzës nga fshati Pojan, nuk gjen paqe. Në vitin 2015 ajo tronditi me rrëfimin e saj se ishte shitur katër herë në Maqedoni dhe ishte dhunuar në të katërta martesat e saj. Shkëmbi, e cila është edhe nënë, denoncoi në atë kohë ata që e përdorën, teksa bëri rrëfimin rrëqethës për jetën e saj të vështirë mes dhunës dhe varfërisë. Mirëpo, duket se jeta e Vjollca Shkëmbit nuk gjen paqe. Në maj të vitit 2017, Vjollca Shkëmbi arrestohet nga Policia, pasi denoncohet nga bashkëjetuesi i ri për vrasje të mbetur në tentativë. Ngjarja ndodhi në fshatin Sheqeras të Maliqit, pas një konflikti për motive të dobëta mes çiftit. Bashkëjetuesi i Vjollcës, Artur Japupi, ka denoncuar se ajo e ka goditur me sëpatë disa herë, edhe kur ishte pa ndjenja. Për këtë arsye, 28-vjeçarja doli ditën e djeshme në Gjykatën e Krimeve të Rënda për akuzën e “vrasjes për shkak të marrëdhënieve familjare mbetur në tentativë”. Shkëmbi ishte e vetme në gjyq, asnjë familjar i saj nuk ishte i pranish..

Lexone

Horoskopi për ditën e sotme, e premte 25 maj

Dashi Po shfaqni një interes të veçantë ndaj një personi, i cili duket i ndryshëm nga ju, por që pavarësisht kësaj arrini të gjeni të përbashkëta. Jini më spontan dhe kurajoz lidhur me ndjenjat, për shkak se ky është momenti më i duhur për të forcuar një lidhje ose për të nisur një të re. Demi Kjo ditë do të jetë shumë e rëndësishme, për ata që duhet të përballen me një sfidë të vështirë. Tregohuni të gatshëm për të punuar më shumë dhe me sforcim, vetëm që të arrini objektivin tuaj. Në dashuri do të jeni disi të luhatur. Binjakët Kjo ditë ju gjen disi të ftohtë dhe të distancuar në raport me familjen tuaj. Ndoshta për shkak të disa keqkuptimeve që keni patur në të kaluarën. Shmangni ushqyerjen e debateve me provokime të kota. Gaforrja Do të luani një rol të rëndësishëm, sa i takon një projekti të ri dhe guximi juaj do të shpërblehet me bonuse dhe avantazhe shumë të dobishme. Kjo gjë do ju lejojë që të jeni më shumë pozitiv dhe të besueshëm, edhe në sfera të tjera si dashuri dhe ..

Lexone

Vllaznia u kërkon falje tifozëve: Të gjithë përgjegjës… përveç Bashkisë

Ka disa momente kur është më mirë të heshtësh. Këtë nuk e kanë kuptuar në Shkodër, kur në momentin kur po bëhet gjyqi publik ndaj klubit, ndjesa ndaj tifozëve është kthyer në një shfajësim për Bashkinë e qytetit që me siguri do të sjellë edhe më shumë pakënaqësi mes mbështetësve kuqeblu. Një ditë pas rënies nga kategoria të klubit shkodran, nëpërmjet faqes zyrtare nw Facebook është bërë një ndjesë publike ku janë cilësuar të gjithë përgjegjës, përveç Bashkisë, e cila “ka plotësuar të gjitha kërkesat që i kanë shkuar”. DEKLARATA Klubi i Futbollit “Vllaznia” sh.a. eshte sot ne nje moment shume te veshtire. Renia nga Superliga eshte nje lajm qe ka tronditur te gjithe opinionin sportdashes ne Shkoder dhe jashte saj. Fillimisht, e ndjejme detyrim moral qe ne emer te Klubit, ti kerkojme nje ndjese te madhe publike te gjithe sportdashesve shkodrane per kete tronditje qe i kemi shkaktuar. Stafi i KF Vllaznia sh.a., futbollistet dhe stafi teknik, jane pergjegjesit kryesore te renies se ekip..

Lexone

Trofeu i Kupës, sa shumë i kërkuar si në Korçë dhe në Laç

Në kampionat, bardhekuqtë kanë qenë të pamëshirshëm dhe për asnjë moment nuk e kanë diskutuar titullin kampion. Në Europë bënë historinë me kalimin e 4 tureve eliminatore dhe pjesëmarrjen në fazën e grupeve të Europa League, aty ku arritën të grumbullonin edhe 5 pikë me paraqitje fantastike. Laçi niset inferior në këtë duel, por ndoshta dëshira është më e madhe te kurbinasit për të triumfuar. Një skuadër e mbushur me të rinj dhe lojtarë pa eksperiencë ndoshta finalja vjen në momentin e duhur për formacionin e Gentian Mezanit, që kërkon të lërë gjurmë këtë sezon, dhe ngritja e trofeut do të ishte mënyra perfekte. Nuk ka diskutim që lojtarët e të dyja skuadrave e dëshirojnë në palmaresin e tyre këtë kupë, por më shumë se kushdo e duan trajnerët dhe presidentët. Për Ilir Dajën Kupa është një sfidë, pasi edhe ai nuk e ka fituar më parë dy trofe njëherazi, për më tepër që një sukses i tillë do ta vendoste emrin e tij në piedestalin e trajnimit në Shqipëri. Edhe pse i ri në moshë dhe në ..

Lexone

Sjellja e opozitës në Kuvend, Rama: PD ka në program testamentin e Esat Pashës, s’po lë gurë pa lëvizur të shkatërrojë negociatat

Kryeministri Edi Rama ka komentuar sjelljen e opozitës në Kuvend dhe deklaratat e kryedemokratit Lulzim Basha se negociatat nuk do të hapen. Ai ka folur për projektrezolutën që do të miratohet në Kuvend duke e konsideruar mungesën e opozitës të turpshë. Shefi i qeverisë gjykon se ky gjest i jep mundësi atyre që janë kritikë për të thënë se nuk jemi unanim në kërkesën tonë për të marrë negociatat Ndër të tjera Rama thotë: “Kemi qenë në Kuvend, por erdhëm në Kuvend dhe votuam më unanimitet rezolutën e propozuar nga PD, kur ka qenë në pushtet. Kur Shqipëria po hynte në NATO ndodhi katastrofa e Gërdecit, në atë kohë ne u kritikuam pikërisht sepse nuk e kthyem atë moment tragjik, në një mjet politikë për të cenuar një proces që ishte drejt finalizimit. Edhe sot kur jemi në metrat e fundit të një rrugë shumë të gjatë, kur Kuvendi ka detyrën që të votojë një rezolutë, opozita ikën na salla. Ishte një mundësi e mirë që thoshin, se Kuvendi i Shqipërisë është në unanimitet pro hapjes se ..

Lexone

Parkinsoni, jo vetëm sëmundje e të moshuarve – dalloni shenjat e para

🇦🇱

Nga dr. Erion Dushi, mjek neurolog pranë Spitalit Hygeia Sëmundja e Parkinsonit është sëmundje neurodegjenative progresive, me fjalë të tjera një sëmundje që vjen nga dëmtimi i ngadaltë i qelizave në qendra të caktuara të trurit (lënda e zezë në mesencephalon). Cilat janë shenjat e para? Si mund ta kuptojmë, duke qenë se shfaqet edhe te moshat e reja? Shfaqja e sëmundjes është zakonisht shumë graduale dhe shpesh me shenja jospecifike veçanërisht në fazë të hershme. Shenja të hershme mund të jenë çrregullime të gjumit, rënie të nuhatjes dhe luhatje të presionit arterial që mund ta bëjnë një pacient të ndjeshëm nga qëndrimet e zgjatura në këmbë. Shenja të tjera mund të jenë çrregullime të zakoneve të tualetit, veçanërisht konstipacioni, apatia, përgjumja gjatë ditës, dhimbje të artikulacioneve dhe të shpinës. Diagnoza vendoset në mënyre tipike kur sëmundja shfaqet me disa shenja karakteristike që janë: ngurtësimi i muskujve apo rigiditeti, ngathtësia në lëvizje apo bradikinezia, dri..

Lexone

Krimi i Berishës: 1 miliardë euro për 5 km tunel. Lion- Torino 8.5 miliardë euro, për 57 km (dhe është nëntokësor)

Në Itali dhe Francë ka shpërthyer debati, për planin e ndërtimit të një tuneli nëntokësor, që do të lidh dy vendet. Tuneli i gjatë 57 km, do të lidhë Lionin me Torinon. Por ka debate për çmimin e tij. Tuneli është parashikuar të kushtojë 8.5 miliardë euro, shumë kjo që konsiderohet shumë e lartë. Në Shqipëri ndërkohë, Sali Berisha shpenzoi 1 miliard euro, për vetëm 5 km, për ndërtimin e tunelit të Kalimashit. Arsyet se përse kushtoi aq shumë, nuk është e vështirë të kuptohen. Dhe atëhere askush nuk foli, ndryshe nga qytetarët e Francës dhe Italisë, që edhe pse dy nga superfuqitë e Europës, një shumë e tillë iu duket e lartë. Imagjinoni t’ua bënte Berisha tunelin, sa do duhet të paguanin.(TemA) https://www.francetvinfo.fr/monde/italie/elections-italiennes/lyon-turin-verra-t-on-le-bout-du-tunnel_2764807.html

Lexone

Për çfarë do protestohet realisht, nga milionerët e PD-së dhe LSI-s?

Opozita ka njoftuar një protest madhështore për datën 26 maj. Arsye e saj është skandali i Babales me vëllanë e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj. Nëse dëgjon Monika Kryemadhin dhe Lulzim Bashën, qeveria i ka ditët të numëruara. Nëse ja ke ngenë edhe më shumë opozitës, mund të të kapë veshi ndonjë deklaratë si ajo e Edmond Spahos që thotë se “PS-ja ka njerëz të ndershëm, nuk ka pse mban Xhafajn ministër”. Në Shqipëri ka shumë arsye për të protestuar dhe këtë të drejtë e kanë edhe milionerët e PD-së dhe LSI-së. Por ngjan pak e sforcuar që të nxjerrësh njerëzit në rrugë me përgjimin e Babales që nuk e merr njeri përsipër. Edhe ashtu siç u server audiopërgjimi na rrëfen se Babalja që takon disa trafikantë nga Tragjasi në Vlorë, nuk mbylli dot asnjë punë. As me Gonin, e as me ndonjë tjetër. Situata kur opozita kacavirret pas një përgjjimi të tillë është dramatike. Tregon degradimin e saj dhe faktin se PD-ja e Bashës po kërkon një gjysmë fitoreje, një kockë ku të mbahet. Aq më ..

Lexone

Majlinda Bregu zbulon kulisat me deputetët holandeze: Protesta? Jam vetëngrirë si Basha

Në emisionin “Politika online” nga gazetarja Marsela Karapanço në “Gazetën Shqiptare”, këtë javë ishte e ftuar ish-deputetja demokrate Majlinda Bregu. Me statusin e një detyre të re, atij të sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Bregu zbulon se aplikimin për këtë detyrë, e ka bërë me herët se përfundimi i mandatit të saj në parlament, kohë kur ishte e vetëdijshme se mund të mos merrte një mandate tjetër. Për të nuk ka vend për mërzitje, që urimet e ish liderit demokrat kanë munguar. “I thoja miqve të mi, dëgjoni, unë e bëra vetë gati daljen time nga parlamenti, nuk më ndejti goja rehat këto dy-tre vitet e fundit. Por nuk kam asnjë pishman, sepse gjithçka kam thënë, asgjë ska rezultuar e vërtetë” Ju uroi z.Basha? Jo, as nuk e pres. U mërzitët? Na nxorren jashtë parlamentit, mund të na nxjerrin edhe jashtë partisë. Ka parë historia shqiptare përjashtime nga partia me kohë… Për zonjën Bregun qershori duket vështirë që të mbyllet me një lajm të mirë për ..

Lexone

“Dosja ‘Hajdari’, familja dhe miqtë e Azemit nuk duan të hapet”

Ekstradimi i ish-truprojës së Sali Berishës në Tiranë, ka shkaktuar mjaft debate mbi të ashtëquajturën dosja “Hajdari”. E dashura e Haxhisë ka reaguar përmes një statusi në profilin e këtij të fundit në Facebook ku tregon se është kërcënuar nga shumë persona që të mos prononcohet dhe të mbrojë Izet Haxhinë nga ana politike. Në letrën publike, ajo shkruan se është vetë familja dhe miqtë e Azem Hajdarit që nuk duan që të hidhet dritë mbi vrasjen e tij. Ja rrëfimi i saj i plotë: Miq te dashur te Izetit! Me duhet te publikoj nje pergjigjen time personale, mbas disa “keshillash miqesore” dhe mesazhesh kercenuese qe kam marre keto kohe… Me keshillojne me fjale te ndryshme, nga me filozofiket deri tek ato me fyeset, qe te mos prononcohem dhe mos perkrah Izet Haxhine, nga ana politike! Sepse do ishte e rrezikshme per mua konkretisht, teknikisht, etj, etj…Sepse duhet te mbaj pozicionin e “kukulles” dhe kaq… Dua te bej dicka te qarte, perfundimisht, dhe pa asnje keqinterpretim! Izet Haxhi..

Lexone