Home / Tag Archives: veshtira

Tag Archives: veshtira

Diçka për Mustafa Nanon…

Nga Roland QafokuMes shumë polemikash që ka për ato që thotë dhe shkruan, unë nuk dua ta sheqeros Muç Nanon.Duke qene se e njoh që fëmijë, mund të them vetëm për një gjë që besoj shume se nuk mund të kontestohet nga askush: Mustafa Nano është vetëvetja.Kështu çapken ka qenë në fëmijërinë e tij.Keshtu ka qenë në adoleshencën e tij që në atë kohë dhe në atë qytet ishte e veshtirë ta konsumoje adoleshencën.Kështu ka qene teksa luante futboll me ekipin e “5 Shtatorit” te Skraparit.Kështu ka qenë teksa në mësime merrte vetëm notën 10.Në të mesmen dhe në Elektronikë në Universitet.Kështu ka qenë edhe kur themeloi degën e PD-së në Skrapar në fillim të vitit 1991 që për hir të vërtetës ishte më e veshtira në Shqipëri për tu themeluar (nuk ishte e njëta gjë të themeloje degën e PD në Shkodër sepse nuk kishte nevojë ta themeloje. Ajo ishte e themeluar pa e themeluar dikush).Kështu ishte edhe në 1997 kur nisi të shkruante me naivitet në gazetën “Shekulli” por u kthye në një anal..

Lexone

Neymar: Kam frikë, Botërori ëndrra ime!

Neymar Junior u shpreh në një intervistë për kanalin brazilian “TV Globo” se është ndier shumë i frikësuar nga ideja se mund të mos luante në botëror, pas dëmtimit që pësoi në kavilje në muajin shkurt.“Askush nuk është frikësuar më shumë se unë. E di që njerëzit janë nervozë, por jo më shumë se unë. Jam në ankth për t’u kthyer sa më parë. Ky është një nga momentet më të vështira që kam përjetuar, sepse jemi kaq pranë ëndrrës time, Kupës së Botës. Falë Zotit, kam një tjetër mundësi për t’u bërë kampion bote me vendim tim. Është një ëndërr që e kam pasur që fëmijë, ky është objektivi im kryesor.”Kampioni brazilian ka nisur stërvitjen me PSG-në të dielën e kaluar dhe me shumë mundësi mund të zbresë në fushë me 3 qershor, në miqësoren me Kroacinë. Brazili është shortuar në Grupin E të “Rusi 2018” së bashku me Zvicrën, Kosta Rikën dhe Serbinë.16 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Thyhet rekordi i dallgës më të lartë, regjistrohet në Zelandën e Re

Shkencëtarët në Zelandën e Re kanë dokumentuar atë që ata besojnë se është dallga më e madhe e regjistruar ndonjëherë në hemisferën jugore.Dallga 23.8m u mat gjatë një stuhie të fortë me ndihmën e një mjeti shkencor në Campbell Island të Zelandës së Re në Oqeanin Jugor të martën, tha autoriteti i motit të vendit.Ajo eklipson një valë 22.03m që u identifikua në jug të shtetit australian të Tasmanisë në vitin 2012.Dallgët më të mëdha janë regjistruar në hemisferën veriore.Zona është e njohur për aktivitetin e madh të stuhive, por valët ishin më parë të vështira për t’u matur.“Dallga e cila është e barabartë me një ndërtesë tetë-katëshe të lartë, u krijua nga një sistem i thellë presioni i ulët dhe erërat të forta”, tha Tom Surrant, oqeanograf i lartë i MetService.“Kjo është një ngjarje shumë emocionuese dhe për njohuritë tona është vala më e madhe e regjistruar ndonjëherë në hemisferën jugore,” i tha ai BBC.(TemA TV)

Lexone

VIDEO: Elektriçisti rrezikon jetën në Valbonë, për të sjellë rrymën elektrike

Rrëshkitja e dheut në fshatin e Sopotit pranë Valbonës ka bërë që të rrëzohet shtylla e fiderit Rragam dhe si pasojë të mungojë energjira elktrike në atë zonë.Por nuk duhet të lemë mënjanë veprimin e një elektricisti i cili ka vënë në rrezik jetën e tij.Në mes të lumit që vërshonte, ai është futur për të bërë të mundur rikuperimin e shtyllës dhe sistemin e fiderit.Gjithçka duhet qartë në vidoen e mëposhtme të publikuar nga ‘Jeta Osh Qef’.Përtej kushteve të vështira dhe rrogave të ulëta, ka edhe elektriçistë heronj! #respectA post shared by JOQ (@jetaoshqef) on May 4, 2018 at 3:31pm PDT

Lexone

Harrojeni ujin dhe limonin, ky është zbulimi i ri për të humbur peshë pa u torturuar, por vetëm duke pirë këtë çdo natë

Pini për të përshpejtuar metabolizmin, për të humbur peshë dhe për tu çlodhur.Heqja e yndyrës së grumbulluar në bark mund të jetë një nga detyrat më të vështira, shkruan ShkodraNews. Kur e dimë se si funksionon metabolizmi ynë, ne mund ta kuptojmë se cila është mënyra më e saktë për të eliminuar këtë lloj yndyre. Kjo pije e mrekullueshme për të shpejtuar metabolizmin tuaj do t’ju ndihmojë të humbni peshë.Le të shohim se si ta përgatisim këtë pije të shkëlqyer për të përshpejtuar metabolizmin dhe për të humbur peshë.Ju duhen vetëm 4 përbërës:grejpfrut;kanellë;xhinxher;ujë.Kjo pije që është e dobishme për përshpejtimin e metabolizmit, është kombinimi perfekt i përbërësve për të djegur dhjamin në kohë rekord.Kjo është një risi natyrale që ndihmon për të humbur peshë dhe zëvendëson përbërjen tradicionale të ujit dhe limonit.Grejpfrut është agrumja më e fuqishme kur bëhet fjalë për eliminimin e toksinave dhe djegien e yndyrës.Kjo pije do të sigurojë që trupi juaj të pa..

Lexone

Real Madrid- Bonucci, lajm që nuk e priste askush

Real Madrid është në kërkim të një qendërmbrojtësi, pasi ka vetëm katër të tillë në skuadër. E ardhmja e Leonardo Bonuccit duket të jetë larg Milanit, ani pse në San Siro u transferua vetëm verën e kaluar nga Juventus. Italiani po kalon momente të vështira dhe me shumë mundësi vitin …

Lexone

Buxhaku: Kam një detyrë të dhënë nga Komandat Ali Ahmeti

Në një intervistë për Almakos, drejtori i Qendrës për menaxhim me Kriza, z.Buxhak, i cili më herët ka patur rolin e nënkryetarit të BDI – së, deputet dy herë, nënkryetar i parlamentit, ministër dhe ambasador në Francë dhe UNESCO. Ndërsa, sot udhëheq një institucion të rëndësishëm. Ai tregon se kjo …

Lexone

Sekretet e tmerrshme të serialeve turke që shikuesit nuk i dinë

Serialet turke janë shumë të dashura jo vetëm nga shqiptaret por ato transmetohen në shumë vende të Evropës, Azisë e deri në Amerikën Latine. Aktorët kanë rrëmbyer zemrat e teleshikuesve por këta të fundit nuk i dinë sekretet e tmerrshme që fshihen pas telenovelave. E keqja më e madhe është …

Lexone