Home / Tag Archives: veprimet

Tag Archives: veprimet

Treni i linjës Fier-Elbasan aksidenton për vdekje 81-vjeçarin

Një ngjarje e rëndë ndodhi mëngjesin e sotëm në dalje të Rrogozhinës, ku treni i linjës Fier-Elbasan ka aksidentuar për vdekje një këmbësor 81-vjeçar.Mësohet se ka mbetur viktimë i moshuari P. V., i cili ka qenë duke kaluar në shinat e trenit, kur është përplasur nga mjeti.Shërbimet e policisë dhe drejtuesi i trenit ndodhen në vendngjarje, po kryhen veprimet e mëtejshme hetimore dhe proceduriale.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Përplaset nga makina, lëndohet e moshuara në Librazhd

Foto ilustruese Një aksident është shënuar pasditen e sotme në Librazhd, ku një e moshuar është përplasur teksa kalonte rrugën.“Në fshatin “Prrenjas”, shtetasi M.B., 53 vjeç, banues në Tiranë, duke drejtuar mjetin tip “Benz” me targa TR 1271 J, ka aksidentuar këmbësoren shtetasen F.K.,87 vjeçe, banuese në fshatin “Prrenjas””, njofton policia.E plagosura ndodhet në spitalin e Librazhdit, nën kujdesin e mjekëve, ndërsa grupi hetimor po kryen veprimet në vendngjarje për të përcaktuar shkakun e aksidentit.27 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Autizmi, studimi zbulon pse vajzat janë më pak të prekura

Autizmi është një çrregullim i sjelljes që prek më shumë fëmijët meshkuj se femrat. Veprimet tipike përsëritëse, vështirësitë në ndërtimin e raporteve sociale, mungesa e interesit për të tjerët etj. shfaqen më shumë te djemtë se te vajzat, në një raport 4 me 1.Pse vajzat preken më pak se djemtë nga autizmi?Një studim i kryer në Universitetin e Milano-Bicoca konkludon se çrregullimet e spektrit autik prekin më pak vajzat për shkak të një predispozicioni të ndryshëm të trurit të tyre ndaj informacioneve sociale. Vajzat mund të kuptojnë gjestet, pasi i kushtojnë më shumë rëndësi gjuhës së trupit dhe e kuptojnë më mirë mimikën e gjesteve. Truri i femrave është gjenetikisht më i predispozuar për komunikim.Studimi i publikuar në revistën “Neuroshkenca afektive dhe social-konjitive”, studiuesit kanë matur përgjigjet bioelektrike të 31 studentëve, 15 meshkuj dhe 16 femra, të cilët u vunë para aktorëve që kryenin gjeste të ndryshme, të cilave ata duhej t’u gjenin kuptimin.Rezultatet tre..

Lexone

Skandali i abuzimit seksual në Kili, pezullohen 14 priftërinj

Katërmbëdhjetë priftërinj të përfshirë në skandalin e abuzimit seksual në Kili janë pezulluar.Kjo u njoftua nga dioqeza e Rancagua, duke shpjeguar se edhe pse nuk ka “elemente për faktin se veprimet e priftërinjve të pezulluar përbëjnë krime nga pikëpamja ligjore”, u paraqit një ankesë në Prokurorinë Publike për fillimin e një hetimi.23 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Digjet makina e një 66-vjeçari në Elbasan

Një automjet tip “Opel” me targa AA782OU është djegur në orët e para të mëngjesit të sotëm në lagjen “5 Maj” në qytetin e Elbasanit. Mësohet se mjeti është pronësi të pensionistit 66 vjeçar, Kujtim Borakaj.Mjeti ishte i parkuar në rrugicë para banesës së tij dhe si pasojë e flakëve mjeti është djegur plotësisht në pjesën e përparme të tij.Në vendngjarje ka shkuar grupi hetimor ku nga veprimet e para dhe deklarimet e pronarit nuk ka ndonjë pretendim se mjeti mund t’i jetë djegur qëllimisht. Dyshohet se zjarri ka ardhur si pasojë e ndonjë shkëndijë elektrike.Vijon ende puna në bashkëpunim me ekspertët e zjarrfikëses për zbardhjen e plotë të rrethanave dhe shkakut të rënies së zjarrit.19 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Deputeti i PS: Opozita kërkon pushtet në tavolinë, ta harrojë…

Deputeti i PS dhe kryetari i Komisionit të Ligjeve u shpreh se opozita po përdor një skenar destablizimi politik për të marrë pushtetin në tavlinë.I ftuar në studion e lajmeve të Ora News, Manja u shpreh se këtë gjë opozita po e tregon çdo ditë me veprimet që po bën.“Koha për destablizim për të prishur rendin dhe sigurinë publike në Shqipëri ka marrë fund njëherë e mirë në këtë vend.Opozita synon pushtetin është e qartë.Një opozitë që e di mirë vetën ku është, e di që në demokraci pushteti fitohet me vota, vota nuk ka mbështetje nuk ka dhe si do të duhet të vijë në pushtet kjo opozita jonë?!Nëpërmjet një skenari të destablitetit politik për të krijuar situatë paniku, turbullirash, se kjo qeveri është e kapur, drejtohet nga krimi i organizuar, kjo qeveri nuk punon për shqiptarët.Pra opozita kërkon pushtet në tavolinë”, deklaron Manja.

Lexone

Boboshticë, grabitësin marrin 2 mln lekë në një banesë

Një banesë në fshatin Boboshticë të Korçës ka rënë pre e grabitësve që kanë marrë 2 mln lekë të reja dhe disa bizhuteri.Sipas policisë, ngjarja ka ndodhur në mesditë, në kohën kur pronari i banesës Thanas Medi dhe familja e tij nuk ndodhej në shtëpi.“Më datë 14.05.2018, në mesditë në fshatin Boboshticë, është vjedhur me thyerje banesa e shtetasit Th.M, 58 vjeç, ku persona të paidentifikuar, dyshohet se kanë marrë një shumë prej 2 000 000 lekë të reja dhe disa bizhuteri”, sqaron policia.Nga ana e Policisë po kryhen veprimet procedurale, si dhe po punohet për identifikimin e kapjen e autorit/ëve.14 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Pagëzimi i dhunshëm i priftit grek tmerron fëmijët

Përdoruesit e Twitter-it kanë shpërthyer të indinjuar pasi kanë parë një video ku shfaqet një prift ortodoks grek duke pagëzuar një foshnje në mënyrën më të dhunshme të mundshme.Në pamjet që po qarkullojnë në internet prifti në mënyrë të përsëritur zhyt fëmijën e zhveshur në fontin e pagëzimit, duke tmerruar të vegjël e të mëdhenj të pranishëm në kishë.Sipas njoftimeve, pamjet janë filmuar në Ayia Napa, Qipro, në një kishë ortodokse greke.Shumë komentues online kanë kritikuar qasjen mjaft të ashpër të priftit. Një përdorues i Twitter shkruante: “O Zot! Ky është pagëzimi më i dhunshëm që unë kam parë ndonjëherë?!”Një tjetër komentoi: “Pagëzim? Më shumë si tentativë vrasje”.Shumë të tjerë theksuan gjithashtu se veprimet e fuqishme nga një prift në kishën ortodokse greke nuk ishin aq të pazakonta.Njëri ka shkruar: “Unë shkova në një pagëzim grek vitin e kaluar dhe kështu ndodh vërtet”.

Lexone

Vasili reagon për “Tahirin”: I kishte parashikuar Monika veprimet e lapanjozëve

Servilizmi nuk njeh limite, aq sa shpeshhere ngaterrojme epokat dhe na duket sikur jemi ne kohen e Enver Hoxhes kur thuhej se “nuk i shpeton gje syrit largpames te udheheqesit te partise”.Deputeti i LSI, Patrit Vasili, ka reaguar në lidhje me vendimin e gjykatës për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.Në një postim në Facebook, Vasili shkruan se veprimet e lapanjozëve për Tahirin, ishin parashikuar pipër pikë nga Monika Kryemadhi.Reagimi i nenkryetarit te LSI:Kryemadhi parashikoi pike per pike veprimet e lapangjozeve per Tahirin.Me kete Kryeminister, qe ja kane vene kembet kryq kriminelet s’ka asnje surprize.Lapangjozet jane kaq te trashe dhe te parashikueshem sa s’bejne me as lajm.Monika Kryemadhi dhjete dite me pare jua paratregoi te gjitheve estraden qe do shikonin sot.Ja cthoshte Kryemadhi per keta palaço qe ne 3 maj dhe gjykoni vete:“Çështja Tahiri” nuk mbyllet me një arrest shtëpie të tij, është një çështje që do të vazhdojë.E kam thënë dhe sot paradite, ..

Lexone