Home / Tag Archives: vendosur (page 4)

Tag Archives: vendosur

Top Channel i bën “gjyqin publik” Shkëlzen Selimit, gjyqtarit që mbylli “Gërdecin” dhe “21 janarin” dhe që SHBA e ka në “listën e zezë”

Organet e Vettingut kanë nisur kontrollin e imët edhe për gjyqtarët e Gjykatës së Lartë.Sot kaloi njëri prej tyre, por a janë të gjithë gjyqtarët e ndershëm dhe a meritojnë ata të kalojnë sitën e Vettingut në mënyrë që sistemi gjyqësor të pastrohet dhe shqiptarët te besojnë se procesi i Vettingut nuk është politik dhe nuk po trukohet për shkak të ndërhyrjeve dhe interesave të ulëta.Top Channel ka vendosur të ndihmojë procesin e filtrimit të gjyqtarëve duke sjellë një rast atë të gjyqtarit Shkëlzen Selimi.Para disa kohësh, Shtetet e Bashkuara të Amerikës i refuzuan atij vizën. Burime të besueshme i treguan Top Channel për masën ekstreme që ndërmori ambasada në Tiranë. Si në çdo refuzim të personave që kërkojnë të pajisen me vizë amerikane, selia e Uashingtonit në Tiranë, nuk jep arsyet, por zoti Selimi nuk është një qytetar i thjeshtë.Ai është një nga anëtarët e Gjykatës së Lartë në Shqipëri dhe ky refuzim vjen në momentin që gjyqtarë dhe prokurorë po kalojnë në sitën e Vettingu..

Lexone

Ky “qen i pamëshirshëm…”

Nga Gjon NdrejaTek ecja bregut të detit, në afërsi të Shkëmbit të Kavajës, ku jam stacionuar për pushime në këto ditë të nxehta të fillim verës, befas më erdhi në mend një fragment nga një poezi e njohur e Migjenit ku e përkufizon kapitalizmin si “një qen i pamëshirshëm, me bark shekulluer gjithmonë i pangishëm”. Dhe shkak për këtë u bë “Përroj i Agait” i cili ndodhet në mes të Shkëmbit Kavajës dhe Golemit i cili derdhet lirshëm në det. Kur shkova në drejtim të Golemit ai kalohej me lehtësi, pasi prurjet e tij ishin minimale dhe me një të kërcyer ndodhesh në bregun tjetër.Por kur u ktheva prej andej ishte bërë i pakapërcyeshëm për shkak se kishte shtuar volumin si rrjedhojë e derdhjes së ujrave të zeza në të dhe kjo kuptohej menjëherë sapo afroheshe pasi era e rëndë e fekaleve të zinte frymën. Në të dy anët këtij përroj janë ndërtuar disa resorte turistike që nuk përtojnë të vendosin pa hesap yjet në tabelat e tyre. U vura menjëherë për të kërkuar burimin e derdhjes së ujrave të ze..

Lexone

FOTOT: Zbulloni shifrën marramendëse që u shit Ferrari i rrallë 250 GTO

Ferrari 250 GTO është i njohur si një nga makinat më të çmuara në botë dhe është mjaft e rrallë, vetëm me 39 modele të prodhuara në të gjithë botë.Dhe Ferrari i vitit 1963 ka vendosur rekord duke u shitur në ankand për 70 milionë dollarë.Ky mendohet të jetë çmimi më i lartë i paguar ndonjëherë për një makinë.Raportohet s makina e iu është shitur një biznesmeni amerikan. (TemA)

Lexone

Arben Ahmetaj shkarkon një kryetar dhe 13 inspektorë të ISSH-së: Çdo muaj do largojmë punonjësit më të dobët

Ministri i Financave Arben Ahmetaj, ka zhvilluar një takim me Drejtorite rajonale te Sigurimeve Shoqerore.Në këtë takim, Ahmetaj ka shkarkuar 13 inspektore te kontributeve ne drejtorite rajonale dhe nje kryetar dege.“Kemi vendosur objektiva te matshem performance per cdo inspektor.Çdo muaj do te largohen nga puna inspektoret me performancen me te ulet.Zinxhiri i pergjegjesisë do ts shtrihet nga drejtoret rajonale, deri tek inspektoret ne terren.ISSH duhet te kthehet ne nje institucion qe arketon te ardhura ne favor te buxhetit te shtetit.Rritja e performances, do zbatojme metodologji te re pune. Nderlidhje online me sistemin e tatimeve per kontributet”, ka thënë Ahmetaj gjatë fjalës së tij.

Lexone

Ndalimi i makinave jashtë stacionit, rrezik për aksidente rrugore

Pavarësisht nga paralamjërimet, drejtuesit e automjeteve të transportit publik vijojnë të ndalojnë vend e pavend për të marrë pasagjerë. Në autostradën Tiranë-Durrës ky fenomen rrezikon të kthehet në burim aksidenti.Së fundmi, Policia Rrugore e Tiranës ka monitoruar këtë segment, duke kontrolluar 50 automjete dhe vendosur masa administrative.Përveç masave administrative për mjetet e shërbimit publik, të cilët u ndëshkuan, Policia Rrugore apelon që kategoria e këmbësorëve të stacionohen në vendet e miratuara nga autoritetet përkatëse, me qëllim disiplinimin e këtij shërbimi dhe rritjen e sigurisë në rrugët urbane dhe interurbane të kryeqytetit.Një tjetër shqetësim për Policinë e Tiranës është mosrespektimi i rregullave të qarkullimit rrugor nga këmbësorët, duke kaluar në rrugët interurbane dhe në rrugët urbane, jo në mbikalimet apo në vijat e bardha, por në vendet e pa lejuara duke ju ndërprerë rrugën automjeteve.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

E pabesueshme/ Ferrari 250 GTO shitet në ankand për 70 mln dollarë

Është e njohur si një nga makinat më të çmuara në botë dhe është mjaft e rrallë, vetëm me 39 modele të prodhuara.Ferrari 250 GTO i vitit 1963 ka vendosur rekord duke u shitur në ankand për 70 milionë dollarë. Ky mendohet të jetë çmimi më i madh i paguar ndonjëherë për një makinë.Makina raportohet se është blerë nga një biznesmen amerikan.The post E pabesueshme/ Ferrari 250 GTO shitet në ankand për 70 mln dollarë appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Emily Ratajokwski tregon gjithçka! (Foto)

Nudo në pasqyrë dhe lakuriq në divan në dy foto me ngjyra plot sensualitet për “Vanity Fair”. Për imazhet e zeza dhe të bardha, efekti është i njëjtë për Emily Ratajkowskin. I bukur, provokues dhe feminist, modeli ka ide të qarta: “Sot ajo që dua të më tregoj në çdo moment është mënyra ime për të vendosur”, rrëfen ajo revistën. Ndërkohë, 17.7 milionë ndjekës në Instagram mbeten të shikojnë.Pa telefonin celular nuk mund të qëndrojë, por nuk është e fiksuar pas ‘like’-eve, pasi ka ndarë një foto me fansat.Dhe nuk ka rëndësi se brenda pak orësh ky imazh do të mbledhë miliona klikime. Ajo drejton një lloj biznesi në rrjetet sociale. “Ajo që unë publikoj në Instagram është jeta ime, këto janë gjëra që kam bërë në situata të ndryshme.” Në një moment kuptova se rrjetet sociale ishin një mjet që mund të përdorja për të punuar. Evolucioni ishte gradual, natyral, organik”.Publikimi i një fotoje “është një mënyrë për të hyrë në kontakt me fansat e mi, por është edhe arsyeja pse më thërrasin..

Lexone

Lajmërim i rëndësishëm për të gjithë udhëtarët e rrugës “Tiranë-Durrës”, policia: Shqetësimet do marrin fund

Autostrada Tiranë-Durrës dhe anasjelltas prej kohësh është shndërruar në një shqetësim të madh.Krahas degradimit të infrastukturës, drejtuesit e mjeteve të transportit vijojnë të abuzojnë me oraret, vendqëndrimet por edhe pagesat të cilat ndryshojnë dita ditës.Policia Rrugore e Tiranës ne nje njoftim per mediat thote: Nisur nga shqetësimet dhe rreziku permanent që shfaqin mjetet e shërbimit publik kryesisht në rrugën interurbane kryesore Tiranë-Durrës dhe anasjelltas, duke ndaluar jashtë stacioneve të miratuara për marrjen dhe zbritjen e pasagjerëve jashtë stacioneve të miratuara, Policia Rrugore e Tiranës prej disa ditësh ka monitoruar pikat e rrezikut ku haset më së shumti ky fenomen dhe sot janë organizuar disa pika kontrolli për monitorimin, kontrollin dhe procedimin e tyre administrativ sipas shkeljeve të evidentuara nga agjentët verifikues.Përveç masave administrative për mjetet e shërbimit publik të cilët u ndëshkuan, Policia Rrugore apelon që kategoria e këmbësorëve të st..

Lexone

Zbardhet atentati, “Kurbini” çon në pranga 57-vjeçarin dhe dy vajza (VIDEO)

Një ngjarje kriminale me shumë protagonistë dhe “seri” është zbardhur nga Policia e Kurbinit në një operacion që mbante emrin e këtij rrethi.Nga hetimet me metoda proaktive janë zbardhur “ngjarjet e ndodhura me datë 18.07.2017 dhe 17.08.2017 ku shtetasit N.K. i është bërë atentat duke e plagosur me armë zjarri si dhe makinës së tij i është vendosur lëndë eksplozive”. Policia gjithashtu ka identifikuar dhe arestuar autorin e dyshuar si organizator dhe porositës të kryerjes së këtyre veprave penale ndaj shtetasit N.K.“U bë i mundur zbardhja e 2 ngjarjeve kriminale të ndodhura me datë 18.07.2017 ku shtetasit N.K. banues në Fushë Milot i kanë vendosur lëndë plasëse eksplozive mjetit të tij si dhe ngjarjes së ndodhur me datë 17.08.2017, ku po ndaj këtij shtetasi është bërë atentat me armë zjarri ku ka mbetur i plagosur, duke u identifikuar autori i dyshuar si organizatori dhe porositësi i kryerjes së këtyre ngjarjeve kriminale. Pas një pune të mirëorganizuar profesionale, u bë i mundur ..

Lexone

Jay Z dhe Beyonce më të dashuruar se kurrë, bëjnë çmendurinë e rradhës (Foto)

Disa kohë më parë, Jay Z falenderoi publikisht bashkëshorten e tij, Beyoncen, që e fali për tradhtinë e tij.Tani, duket se gjërat midis çiftit të famshëm janë më mirë se kurrë, të cilët po zhvillojnë edhe turin e tyre të dytë së bashku, OTR II.Ata janë aq të dashuruar, sa kanë vendosur të martohen sërish me njëri-tjetrin. Teksa ishin duke dhënë një koncert, në monitorin gjigand është shfaqur një video e tyre, ku shihen Jay Z dhe Beyonce në altar, të shoqëruar nga fëmijët e tyre.Mesa duket, ata kanë bërë sërish betimet e tyre me rastin e 10 vjetorit të martesës, duke pasur edhe fëmijët e tyre pranë.Një mënyrë mjaft e bukur kjo për ta bërë të ditur lajmin e lumtur tek fansat…The post Jay Z dhe Beyonce më të dashuruar se kurrë, bëjnë çmendurinë e rradhës (Foto) appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone