Home / Tag Archives: vendosur (page 30)

Tag Archives: vendosur

Vrasja e gazetares në Maltë, Gjermania do drejtojë hetimet

Dy laptopë dhe tri disqe me të dhëna të gazetares Daphne Caruana Galizia, janë tani – sipas të dhënave të mediave gjermane – në duart e Zyrës për Hetimin e Krimeve (BKA). Familja e gazetares së vrarë para një viti nuk ka dashur që këto të dhëna t’ua japë hetuesve nga Malta, sepse Caruana Galizia nuk kishte besim tek policia lokale.Kështu njoftojnë gazetat “Süddeutsche Zeitung” dhe “Zeit”, të cilat janë pjesë e hulumtimeve në “Projektin Daphne”, që i kushtohet vrasjes së gazetares nga Malta. BKA i tha Deutsche Welles se aktualisht nuk ka ndonjë qëndrim rreth kësaj vrasjeje.A ka të dhëna interesante në kompjuterë?Në kompjuterë gjenden të gjitha hulumtimet dhe shkëmbimi i letrave të gazetares së vrarë. Të dhënat konsiderehen si shumë interesante dhe këtu mund të ketë ndoshta edhe indicie për motivet e vrasjes së saj. Gazetarja kritike ndaj qeverisë u vra më 16 tetor 2017, me një autobombë në Maltë. Vrasja e saj shkaktoi indinjatë të thellë në mbarë botën.53-vjeçarja ka zbuluar shu..

Lexone

“Tapë” me alkool, publikohen FOTOT “shqetësuese” të familjes mbretërore

Disa ditë pas dasmës përrrallore të princ Harry dhe Meghan fotografi i vip-ave Max Butterëorth ka vendosur të trazojë ujrat.Së fundmi ai ka bërë publike një album të realizuar nga viti 2005 deri në 2008-ën ku shfaq anën e errët të personazheve të famshëm.Ato që menjëherë janë bërë virale duke ngritur shqetësime edhe tek familja mbretërore i përkasin Kate Middleton, Princ Ëilliam dhe Harry.Fotot bardhë e zi i shfaqin teksa dalin nga një klub nate krejtësisht të dehur me një pamje jo fort të këndshme në fytyrë ndërsa përpiqen të zënë vend në taksi ndërsa Harry mundohet të qëndrojë i qetë e të mos godasë ndonjë paparac në fytyrë.Ata ishin të shoqëruar nga këngëtarja e famshme Cheryl me të cilën asokohe ndanin një shoqëri të mirë por që gjithashtu ishte shpatulla ku Kate mbështetej pasi e kishte humbur nga alkooli. (TemA)

Lexone

Balla: Protesta më idiote në botë për një bllof të paskrupullt, ja kush është regjizori

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla deklaroi se protesta e opozitës është “më idioteskja që mund të ketë thirrur një opozitë jo vetëm në Shqipëri, por në botë”.Në një intervistë dhënë për Top Channel, Balla tha se brenda opozitës kohën e zhvillimit të protestës.“Ka pasur debat brenda opozitës për ta zhvilluar tani apo më vonë këtë protestë, por kanë përshpejtuar se e dinë fare mirë se në ditët në vijim bllofi do të qartësohet tërësisht për publikun dhe do të dilnin zbuluar përpara qytetarëve. Këta harrojnë se do të merret vesh e vërteta”, deklaroi Balla.Gjithashtu, Balla pati edhe një apel për opozitën: “I vetmi apel që unë kam është që t’i përmbahen ligjit për protestat, sepse ata që do të cënojnë rendin do të marrin dënimin sipas ligjit”.Deklarata e plotë e Kryetarit të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla:Ju i besoni shumë një pjese të kazanit, por unë për vete do të jem pranë zgjedhësve të mi në qarkun e Elbasanit në disa ..

Lexone

Bombë në restorantin indian në Kanada, 15 të plagosur

Të paktën 15 persona kanë mbetur të plagosur, tre në gjendje shumë të rëndë nga shpërthimi i një bombe artizanale në një restorant indian në Mississauga, Ontario, në Kanada.Lajmi bëhet i ditur nga CNN, i cili raporton se hetuesit janë vënë në ndjekje të dy personave me fytyrë të maskuar, të cilët dyshohen se kanë vendosur bombën dhe më pas janë larguar.25 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Gay Talese: Cirk, dramë, suspansë. Amerika e sotme është si një serial televiziv

Shkrimtari: «Sa hipokrizi kundër Trump. Është një President që po mban premtimet. I pëlqen njeriut të mesëm, që nuk bën asgjë interesante përveçse kur vret ndonjë apo vdes»Kur është zgjedhur, ju keni thënë se Trump përfaqësonte thelbin e Shteteve të Bashkuara. E mendoni akoma?«Patjetër. Mishëron gjithçka që gazetarët e rritur me privilegje dhe me kultin e korrektësisë politike nuk arrijnë ta shikojnë».Domethënë?«Një njeri egoist dhe i vrazhdë. Jo i rrugës, por që vjen nga rruga. Nga kantieret e ndërtimit e babait të tij, ku punëtorët dërsijnë, mallkojnë dhe shohin femrat. Kush punon në media, ka studiuar në universitetet elitare, bën avokatin në Uashington, nuk ka as idenë më të vogël sesi është bota reale. Ata qenë të afeksionuar me profesorin e dekorit Barack Obama, që e kishte transformuar Shtëpinë e bardhë në një klasë Harvardi. President ideal, baba ideal, që kishte zgjedhur të ishte zezak, pasi ishte lindur nga një grua e bardhë, por kishte vendosur të martohej me një z..

Lexone

A po aktivizohet Adriatik Llalla dhe aliazhi PD-LSI?!

Nga Ben AndoniNë një prononcim të pak ditëve më parë, kryeministri i vendit, Edi Rama ka dhënë një përcaktim të thukët, por shumë konjuktural për presidentin e vendit. “Ilir Meta nuk ka bërë asnjë gabim deri më sot. Nuk është se kemi shumë komunikim, po ka pak rëndësi. Ajo që unë vlerësoj është pozicioni që ai mban. Nëse nuk do ishte Meta, po një person që s’do kishte bagazh nga e shkuara, do ishte shumë keq. Është presidenti më i mirë që kemi pasur”, – u shpreh Rama, duke i bërë një shenjë të qartë indirekte LSI-së, se kanalet e tij janë të hapura, paçka se nuk përkojnë kurrsesi me dukjen e sotme të pasardhësve të Ilir Metës.…Kryeministri i vendit ka kohë që i ka dhënë të gjitha argumentet e nevojshme opozitës për të protestuar. E habitshme është harxhimi i energjisë dhe sesa shumë u prit dhe u sajua përgjimi për të përcjellë një revoltë, që prej kohësh gëlon mes njerëzve. Lajmi i mirë për opozitën është se njerëzit janë të etur që të shprehin dufin e tyre në protesta kundër Ram..

Lexone

Karagjozi i SHQUP-it që bëri si vetja gjithë opozitën

Nga Altin KetroNuk është shumë etike ta etiketosh liderin e opozitës me këtë fjalë, por sjellja e tij në çdo seancë të Kuvendit, nuk na lë shteg tjetër interpretimi. Tashmë kushdo e kupton se strategjia e Partisë Demokratike në çdo seancë plenare është që t’i prishë ato. Shkojnë me paramendim në godinën ku populli opozitar i ka votuar që t’i përfaqësojë dhe e shpërdorojnë mundësinë e artë të fjalës, duke dhënë shfaqje banale të forcës.Skenari tashmë është i njohur. Pasi opozita regjistron një duzinë emrash deputetësh për diskutim, i pari e merr fjalën lideri Basha dhe nis e flet pa pushim a thua se nuk ka rregullore që normon diskutimet. Qëllimi është i qartë; diskuto përtej limiteve, rezisto kërkesave të kryetarit Ruçi për të respektuar rregulloren, ngri deputetët pranë foltores dhe uzurpo seancën parlamentare.Tashmë, me kushtet e teknologjisë, kanë gjetur edhe një mënyrë tjetër duke shfrytëzuar rrjetet sociale për të vijuar diskutimin live edhe pse seanca plenare është ndërprer..

Lexone

FOTO: Humor shkodran me “groposjen” e Vllaznisë, del lajmërimi i “vdekjes”

Renia e Vllaznise ne Kategorine e Pare ka bere qe ne qytetin e Shkodres te jete nje dite zie.Sportdashesit shkodran nuk e kane perjetuar mire kete moment te erret te klubit te tyre, te cilet perveç merzitjes kane bere dhe pak humor.Ne qender te qytetit ne vendin ku vendosen lajmerimet e vdekjeve ata kane njoftuar vdekjen e klubit te Vllaznise.“Me hidhërim jo të madh njoftojmë se vdiq KF Vllaznia, vjeç 99. Presim vizita ditën e diel datë 27.05.2018 (me shpërblime).Me respekt nga Presidenca, Bordi drejtues dhe futbollistët”, shkruhej në lajmërimin e vdekjes te vendosur nga tifozat e Vllaznise. (TemA)

Lexone

Rrëfimi i dhimbshëm i 28 vjeçares që u trafikua 4 herë: Do vriste me sëpatë bashkëjetuesin e fundit

Jeta e Vjollca Shkëmbit, vajzës nga fshati Pojan, nuk gjen paqe. Në vitin 2015 ajo tronditi me rrëfimin e saj se ishte shitur katër herë në Maqedoni dhe ishte dhunuar në të katërta martesat e saj.Shkëmbi, e cila është edhe nënë, denoncoi në atë kohë ata që e përdorën, teksa bëri rrëfimin rrëqethës për jetën e saj të vështirë mes dhunës dhe varfërisë. Mirëpo, duket se jeta e Vjollca Shkëmbit nuk gjen paqe.Në maj të vitit 2017, Vjollca Shkëmbi arrestohet nga Policia, pasi denoncohet nga bashkëjetuesi i ri për vrasje të mbetur në tentativë. Ngjarja ndodhi në fshatin Sheqeras të Maliqit, pas një konflikti për motive të dobëta mes çiftit.Bashkëjetuesi i Vjollcës, Artur Japupi, ka denoncuar se ajo e ka goditur me sëpatë disa herë, edhe kur ishte pa ndjenja. Për këtë arsye, 28-vjeçarja doli ditën e djeshme në Gjykatën e Krimeve të Rënda për akuzën e “vrasjes për shkak të marrëdhënieve familjare mbetur në tentativë”. Shkëmbi ishte e vetme në gjyq, asnjë familjar i saj nuk ishte i pranish..

Lexone

Fakte tronditëse të torturave britanike në Qipro

Përshkrime të hollësishme të torturave që ushtarët britanikë kanë kryer ndaj guerrilëve qipriotë të organizatës nacionaliste EOKA në vitet 1955-1959 kanë dalë në dritë.Gazeta “Metro” e Londrës përmend praktikat e pretenduara të torturës, që tashmë posedohen nga gjykatat britanike.EOKA u themelua në vitet 1950, për t’i dhënë fund statusit të Qipros si një koloni britanike, duke synuar arritjen e bashkimit të ishullit me Greqinë.Udhëheqja e AKEL në atë kohë, parti e madhe komuniste e ishullit, kundërshtoi veprimet ushtarake EOKA-së, që evokonin një “qasje gandiste” të mosbindjes civile, të tilla si greva dhe demonstrata të punëtorëve.AKEL ishte përfshirë në organizimin e plebishit e vitit 1950, ku shumica e grekëve qipriotë votuan për bashkim me Greqinë.Ndër torturat që përmenden janë përdhunimi i një studenteje, grushtat dhe shkelmat, kërcënimet për t’u prerë me dhunë organet, vendosja e një kovë metalike mbi kokën e viktimës dhe goditja me çekan, fikja e një cigare në anusin ..

Lexone