Home / Tag Archives: vendosur (page 20)

Tag Archives: vendosur

Dëshmia e rrallë e ish të burgosurit: Ja çfarë ndodhi në Spaç ditën që vdiq Enver Hoxha

Nga Admirina PeçiDita e 11 prillit 1985 në Spaç ishte një ditë e pazakontë. Vdekja e diktatorit Enver Hoxha do të merrej vesh që atë ditë në mëngjes mes të burgosurve dhe policëve punonjësve të sigurimit etj….. Por si u përjetua kjo ditë mes të burgosurve dhe xhelatëve të këtij burgu?Dëshmia e rrallë e Bedri Blloshmit dhe shumë dokumente ekzkluzive mbi këtë ngjarje u dhanë mbrëmë në emisionin “Dosja K” në Report tv.Blloshmi rrëfen mbi shumë detaje të asaj dite që sundohej nga muzika funebër në Spaç, por edhe për ndëshkimet shtazarake të xhelatëve, ndaj të burgosurve që u shprehën të gëzuar për vdekjen e diktatorit në ditën e zisë. Një ngjarje e panjohur dëshmohet nga Bedri Blloshmi edhe mbi urdhrat e vrasjeve të fshehta në minierë, vrasje të cilat më pas deklaroheshin thjeshtë si aksidente në minierë.11 prilli i 1985 në burgun e Spaçit, do të ishte një ditë e paharruar për të burgosurit politik të regjimit komunist. Në rrethana krejt të pangjashme ata do të mësonin atë ditë laj..

Lexone

Vuçiç: Fuqitë e mëdha e kanë vendosur, pavarësinë e Kosovës nuk e ndryshojmë dot

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka nisur ta pranojë se pavarësia e Kosovës është e pashmangshme. Këtë e la të kuptohet në një intervistë për të përditshmen serbe Novosti, ku shprehet pesimist se nga dialogu me Prishtinën mund të dilet në një zgjidhje tjetër veç pavarësisë, të cilën sipas tij e ka përcaktuar Perëndimi.“Është e vështirë të dalim me një propozim të ri, sepse fuqitë e mëdha perëndimore kanë vendosur si bazë faktin që çështja territoriale e Kosovës është zgjidhur, duke i dhënë pavarësinë. Dhe prej kësaj ata nuk heqin dorë.”Vuçiç pranon se zgjidhja përfundimtare do të jetë e dhimbshme për serbët dhe se për këtë duhet një konsensus i gjerë shoqëror në Serbi.“Duhet të përpiqemi të shohim se çfarë mund të përfitojmë, jo vetëm për serbët në Kosovë, por edhe për ata në Serbi. Një marrëveshje ligjërisht e detyrueshme duhet të ketë konsensus të gjerë në shoqërinë tonë.”Megjithatë presidenti serb vlerëson se zgjidhja e çështjes së Kosovës është mbi të gjitha në intere..

Lexone

Fluksi i emigrantëve, Xhafaj në Austri: Duhet paketë financiare nga BE për menaxhimin e kufijve në Ballkan

Ministri Xhafaj bisedë me Ministrin e Brendshëm të Austrisë për çështjen e migrantëve nga vendet e treta Në vijim të takimit të zhvilluar në Vjenë në fillimit të muajit, dhe të një bashkëpunimi të shkëlqyer mes dy Ministrive, ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj pati një telefonatë me Ministrin e Brendshëm të Austrisë, Herbert Kickl, me kërkesën e këtij të fundit.Rritja e numrit të migrantëve nga vendet e treta, të cilët kalojnë përmes vendeve të Ballkanit drejt vendeve të BE-së, ishte fokusi kryesor i bisedës. Ministri Xhafaj duke vlerësuar këtë shqetësim, e njohu homologun austriak me masat e shtuara të Policisë së Shtetit, për menaxhimin dhe përballjen e kësaj situate, veçanërisht përgjatë vijës kufitare me Greqinë.Pavarësisht masave të shtuara, vihet re një numër në rritje i migrantëve që depërtojnë përgjatë kufirit me shtetin grek. Një pjesë e tyre kërkojnë azil, një pjesë sistemohen në Qendrat e Përkohshme të Pritjes, por qëllimi i tyre final mbetet rrugëtimi në vendet e BE-së...

Lexone

E tradhtoi 35 herë, futbollisti shqiptar rikthehet me ish të dashurën

Futbollisti i njohur shqiptar, Mërgim Mavraj, ka qenë shpeshherë në qendër të vëmendjes mediatike edhe për lidhjet e tij me figura të njohura publike.Gjatë vitit të kaluar, ai u përfol për lidhjen me gjermanen Lisa, ku foto të çiftit bënë bujë në të gjitha mediat. Megjithatë, dyshja u ndanë shumë shpejt nga njëri-tjetri dhe kjo solli që Lisa të shkruante në rrjete sociale se Mërgimi e kishte tradhtuar 35 herë.Por, mesa duket, gjërat midis ish-çiftit janë vendosur sërish në vijë. “Prive” ka publikuar ditën e sotme një foto ekskluzive të kësaj dyshe, ku sipas burimeve, Mërgimi prej disa vitesh është i lidhur me një gjermane.A është ajo Lisa apo ndonjë vajzë tjetër? E vetmja gjë që mund të dallohet nga fotoja, është ngjashmëria e madhe e vajzës në foto me Lisën.The post E tradhtoi 35 herë, futbollisti shqiptar rikthehet me ish të dashurën appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Në vitet ’20, kur Shqipëria cilësohej “babiloni monedhash”! Historia e komisionit që pas 8 muajsh punë nuk nxorri dot llogaritë shtetërore

Nga Kreshnik KuçajDeri në momentin e emetimit të monedhës kombëtare Shqipëria është konsideruar një “babiloni” sa i përket monedhave të huaja që qarkullonin në vend e që përdoreshin për shkëmbimet tregtare apo detyrimet tatimore.Pas shpalljes së pavarësisë, në Shqipëri fillimisht përdoreshin masivisht lirat osmane. Marrëdhëniet me kartëmonedhat ishin të pakta për faktin se perandoria nuk kishte emetuar para në letër, me përjashtim të atyre që njiheshin si KAIME e që krijuan konfuzion në përdorim në popullatë ndaj edhe u hoqën nga qarkullimi. Kaimet e emetuara në vitin 1830 ishin në fakt disa dëftesa me vlerë, të shkruara me dorë.Në vitin 1912, për t’i dhënë fund konfuzionit të krijuar, perandoria vendosi të shtojë monedhat e vogla e që përdoreshin më shumë në popull. Ashtu si në vendet e tjera të perandorisë, në Shqipëri në 1912 ishin në qarkullim 25 lloje monedhash. Nga këto 25 lloje monedhash, ato 5 lirëshe, gjysëm lire e çerek lire pothuajse kishin si qëllim vetëm përdorimin ..

Lexone

Shtatzënia, disa këshilla për t’i bërë ballë të nxehtit

Periudha e shtatzënisë është e vështirë në çdo kohë, por gjatë verës ajo shumë e lodhshme, si fizikisht ashtu edhe psikologjikisht. Mjekët japin disa këshilla të thjeshta, që duhet t’i ndjekin shtatzënat gjatë ditëve të nxehta të verës.-Ujë. Duhet të pini sa më shumë ujë në mënyrë që të mbani trupin të hidratuar, kjo është e rëndësishme si për ju edhe për beben. Duhet të mbani gjithmonë një shishe ujë me vete nëse dilni jashtë.–Temperatura e trupit. Duhet të mundoheni ta mbani nën kujdes temperaturën e trupit, pasi temperatura e lartë mund të krijojë anomali te fetusi. Prandaj duhet ta freskoni trupin herë pas here.–Ushqimi. Është mjaft i rëndësishëm. Duhet të ushqeheni shëndetshëm dhe disa herë në ditë, duke ngrënë në sasi të vogla. Konsumoni fruta dhe perime të freskëta, si dhe lëngje frutash.–Veshja. Duhet të tregoni kujdes me veshjet, duke përdorur rroba pambuku dhe të lehta, në mënyrë që të qarkullojë ajri duke e mbajtur trupin të freskët.-Duhet të shmangni daljet gjatë ..

Lexone

Shpenzimet pa fre të populistëve të Europës, 13 500 euro për një… darkë

Fitorja e Lega-s dhe pamundësia për të formuar një qeveri në Itali i kanë vënë sërish në qendër të vëmendjes populistët e djathtë europianë.Ata mblidhen së bashku në grupin Europa e Kombeve dhe Lirive (ENL), ku bëjnë pjesë Marine Le Pen e Francës, Geert Wilders i Holandës dhe Matteo Salvini i Lega-s në Itali.Pavarësisht se në programet e tyre e vënë theksin te ekonomia dhe të varfrit, vetë duket se nuk i kursejnë shpenzimet.“Canard Enchaine”, një gazetë satirike në Francë, ka zbuluar se për festën e Krishtlindjeve ata kanë organizuar një darkë të kushtueshme, ku kanë rënë në sy 60 shishe shampanjë “Gevrey-Chambertin”, me vlerë 13.500 euro.Kuriozitet ngjallin edhe darkat pariziene mes Le Pen dhe Salvinit.Dy aleatët kanë vendosur në llogarinë e grupeve parlamentare darkat në dy prej lokaleve më ekskluzive të kryeqytetit, “Ledoyen” ku darka për një person kushton të paktën 400 eruo dhe “L’Ambroisie”, ku llogaria është akoma më e kripur: 449 euro.Faturat e paraqitura nga dy lid..

Lexone

E përdorën dhe e flakën, apo…? Pse nuk flet më për “Babalen”, Partia Demokratike?

Albert Veliu, personazhi që ndezi politikën shqiptare, prej tre ditësh ndodhet i arrestuar në Kosovë.Ai ka kërkuar azil në këtë vend, pasi pretendon se në Shqipëri rrezikon që ta vrasin.Ajo që të bën përshtypje, është fakti se Partia Demokratike, nuk ka bërë asnjë deklaratë për ndalimin e dëshmitarit të saj, i cili deklaron se duan ta vrasin.PD do të duhej të reagonte me forcë, pasi kjo është një deklaratë e rëndë dhe mban përgjegjësi për jetën e tij, duke qenë se është pikërisht PD-ja ajo që e futi në “valle”.Por çuditërisht PD është distancuar nga ai dhe prej ditësh nuk e përmend më, edhe pse çdo ditë kërkon dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, bazuar në video-përgjimin në të cilin shfaqet “Babalja” dhe një person tjetër, i cili pretendohet se është Agron Xhafaj.Asnjë prej deputetëve të PD-së dhe as Lulzim Basha, që prej denoncimit se Babales i kishin ofruar 200 mijë euro të ndryshonte dëshminë e tij, nuk e ka përmendur me Albert Veliun.Madje nuk u përmend ..

Lexone

Terrorizmi dhe ekstremizmi, sfida e re e Ballkanit

Gjyqtarë, prokurorë dhe ekspertë nga Ballkani Perëndimor, të ftuar nga organizatat ndërkombëtare dhe organizatat partnere, diskutuan sot në Tiranë çështjet që kanë të bëjnë me bashkëpunimin më të mirë në përballimin e luftës ndaj terrorizmit dhe ekstremizmit. Takimi organizohet nga Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (KBR) dhe Ministria e Drejtësisë e Shqipërisë.Etilda Gjonaj, ministrja e Drejtësisë se Shqipërisë mirëpriti pjesëmarrësit duke theksuar se bashkëpunimi i të gjithë mekanizmave në dispozicion në parandalimin, luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm është një domosdoshmëri.“Qeveria shqiptare është e vendosur në përpjekjet e saj për të parandaluar dhe luftuar ekstremizmin e dhunshëm, terrorizmin dhe të gjitha krimet e lidhura.Deri më tani, Qeveria bëri çdo përpjekje për ta arritur këtë qëllim. Ne kemi miratuar të gjitha dokumentet strategjike, të tilla si strategjia kombëtare për luftimin e ekstremizmit të dhunshëm, si dhe ngritja e një qendre bashkërendimi ..

Lexone

FOTOT/ Mërgim Mavraj bashkohet me të dashurën e tij gjermane, të cilën e tradhtoi plot 35 herë

Futbollisti i Kombëtares shqiptare, Mërgim Mavraj është bashkuar sërish me ish-të dashurën e tij gjermane, Lisa.Në vitin 2017, pas 4 vitesh lidhje, Lisa dhe Mërgimi i dhanë fund lidhjes, pasi sipas një postimi të biondes simpatike, ai e kishte tradhtuar plot 35 herë.“Një tradhtar, mbetet gjithmonë një tradhëtar.Në 4 vjet, më shumë se 35 tradhti.Asnjë mysliman nuk është kështu””, shkruante ajo.Por, me sa duket tashmë ajo e ka falur Mavrajn dhe ka vendosur të rikthehet sërish me të.(TemA)

Lexone