Home / Tag Archives: vendosur

Tag Archives: vendosur

Falcao në telashe, dënohet me 16 muaj burg për evazion fiskal

Radamel Falcao në telashe. Sulmuesi i Monacos është dënuar me 9 milionë euro gjobë dhe 16 muaj burg drejtësia spanjolle për evazion fiskal. Gjithçka ka të bëjë me periudhën kur “El Tigre” luante për Atleticon e Madridit në La Liga. Gjatë asaj kohe Falcao nuk i ka paguar shtetit spanjoll taksat e parave që ka fituar nga të drejtat e imazhit. Sulmuesi kolumbian është thirrur sot në gjykatë dhe drejtësia spanjolle ka vendosur ta dënojë me 16 muaj burg dhe 9 milionë euro gjobë. Megjithatë sulmuesi do të jetë pjesë e Kolumbisë në Botërorin Rusi 2018-të, sepse nëse Falcao paguan në kohë gjobën e përcaktuar nga gjykata, nuk do të vuajë dënimin me burg, pasi për dënime të ulëta ligji në Spanjë e lejon diçka të tillë. 23 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Vata: Vllaznia u shkatërrua që kur e mori Bashkia, lojtarët e kanë mëndjen tek bixhozi

Ish-futbollisti i njohur shkodran, Rudi Vata, e ka cilësuar ditën e sotme ku Vllaznia dekretoi rënien nga kategoria, si vijimësi për të cilën qyteti i Shkodrës ishte përgatitur. “Lajm i keq, po në një farë mënyrë ishin përgatitur dhe Vllaznia u vërtetua që nuk ka kapacitetin për të qëndruar. I gjithë opinioni ishte i përgatitur për këtë situatë që u bë realitet, jo se ishte surprizë e madhe. Ishte deri diku e pritshme, e trishtë për qytetin e Shkodrës, tifozët, historinë e futbollit shqiptar. Ka pasur shumë mangësi që Vllaznia të ketë një rrugëdalje tjetër, tani është tepër vonë për të diskutuar e analizuar gabimet, e dimë të gjithë si ka funksionuar, ditë e trishtë për futbollin shqiptar dhe ditë e zezë për Shkodrën. Ndeshjen e kam parë nëpërmjet internetit, por kur e pashë kronikën e ndeshjes mes Skënderbeut dhe Vllaznisë, e kuptova se çfarë ka ndodhur. Nuk besoj se ka ndonjë person që nuk e kuptoi se çfarë ka ndodhur. Vllaznia nuk ka nevojë për mëshirim, pasi kjo ndodhi me të. Nd..

Lexone

IKMT-së i humb adresa e ndërtimit pa leje

Fiks Fare ka denoncuar sonte sesi IKMT i ka vënë gjobë një qytetari për një ndërtim pa leje, që nuk gjendet se ku e ka ndërtuar, duke i ndryshuar destinacionin, herë në Velipojë e herë në Bushat, pa pasur koordinata të sakta. Për më tepër, IKMT kërkon t’i vjelë gjobën jo atij që ka emrin në vendim, por një tjetri që nuk ka ndërtuar ndonjëherë pa leje dhe nuk e di se ku është kryer ky ndërtim. Rasti u denoncua në Fiks Fare nga qytetari Kol Shaben, i cili është banor i fshatit Plezhë në Bushat. Ai shpjegoi për emisionin investigativ se më 29 mars i kishte shkuar me postë një shkresë nga përmbarimi për një gjobë 500 mijë lekë dhe 36 mijë lekë tarifë shërbimi për përmbaruesin. Sipas tij, gjoba i ka shkuar në emrin Kol Shaba, pa asnjë të dhënë tjetër identifikuese dhe menjëherë ka informuar IKMT-në dhe përmbarimin se ai quhet Kol Shaben dhe jo Kol Shaba dhe ka kërkuar shpjegime për këtë gjobë. Pas kësaj, IKMT e ka informuar se bëhet fjalë për një ndërtim në Velipojë dhe nëse ka pretendime..

Lexone

Përçahet opozita: Fatmir Mediu kundër Lulzim Bashës për protestën

Opozita ka vendosur të protestojë të shtunën e 26 majit, ndërkohë që në vendin tonë organizohet një eveniment i rëndësishëm siç është ai i Mëngjesit të Lutjeve. Dita e mbajtjes së protestës është kundërshtuar jo vetëm nga brenda PD-së, por edhe nga aleatët, për shkak të aktivitetit të Mëngjesit të Lutjeve. Në takimin e fundit që kreu i PD –së, ka realizuar me aleatët ka munguar kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu. CNA.al mëson se mungesa e tij ka ardhur për shkak se ka kundërshtuar protestën e ditës së shtunë duke kërkuar që të respektohet protokolli i vedosur 6 muaj më parë për Mëngjesin e Lutjeve, ku do të jenë të pranishëm senatorë amerikanë dhe personalite të rëndësishme ndërkombëtare. Basha e ka kundërshtuar dhe për më tepër ka refuzuar pjesëmarrjen në Mëngjesin e Lutjeve, gjë që ka sjellë përplasje me kryerepublikanin Fatmir Mediu, i cili nuk ka qenë kundër protestave, por për respektimin e axhendës së vendosur 6 muaj më parë, për aktivitetin e Mëngjesit të Lutjeve. Kund..

Lexone

Modelja bukuroshe zgjedh të festojë duke publikuar foto të nxehta

Cristina Buccino është përfolur nëpër mediat e huaja për një flirt me Vierin dhe Borriellon, thashetheme të cilat i ka mohuar, ndërsa në vitin 2016 ajo u vu në qendër të mediave për lidhjen e mundshme me Ronaldon. #amfArcannes2018 A post shared by Cristina Buccino (@cribuccino) on May 18, 2018 at 6:26am PDT Ditën e djeshme, bukuroshja ka festuar arritjen e 2 milion ndjekësve në Instagram dhe ka vendosur që ta festojë duke postuar një foto mjaft të nxehtë. “2 milion ndjekës, ju faleminderit”, ka shkruar ajo. 2.000.000 di grazie a voi! #vivogliobene #Cri @phrancescoguarnieri #ristorantetazio #poshterrazzaroma A post shared by Cristina Buccino (@cribuccino) on May 22, 2018 at 10:16am PDT Në profilin e saj në Instagram gjen edhe një shumëllojshmëri fotosh provokuese, disa prej të cilave po i bashkangjisim më poshtë. #Iwanttocomebackherenowwwwwwwwwww… #maldives #tb A post shared by Cristina Buccino (@cribuccino) on Apr 4, 2018 at 11:49am PDT Kissed by the sun in Cannes #cannes2..

Lexone

“E do femrën e virgjër?” Këngëtari shqiptar shtang në mes të emisionit

Olti Marku njihet për publikun shqiptar me performancat live në lokale të ndryshme. Së fundmi, ai ka qenë i ftuar së bashku me Erik Lloshin në emisionin “Adrenalina”, ku kanë rrëfyer disa detaje mbi jetën e tyre private. Në një moment, gazetarja e ka pyetur Oltin nëse ai është një nga ata djemtë që e duan femrën të virgjër. “Je na ata çunat tradicionalë që kërkon që femra jote të jetë e virgjër?”, e ka pyetur moderatorja. Si duket, këngëtari nuk e priste aspak këtë pyetje dhe është vendosur në siklet, pasi ka shtangur për një moment. “Hohoho! S’ma ka marrë mendja që do më pyeste njeri kështu. Jo nuk jam në këtë pjesë fare nuk më rezulton vetja, tek tipi im”, është shprehur Olti. The post “E do femrën e virgjër?” Këngëtari shqiptar shtang në mes të emisionit appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Horoskopi për ditën e sotme, e enjte 24 maj

Dashi Do të përfshiheni në një projekt të ri, i cili do ju lejojë që të merri një rol më të madh. Jini të gatshëm për t’u përballuar me vështirësitë, pasi nuk do e keni të lehtë të gjeni dakordësinë me bashkëpunëtorët tuaj. Demi Kjo fazë është interesante në pikëpamje të ndryshme. Do të përfshiheni në eksperienca dhe takime të reja, por pavarësisht kësaj ndjeni se ju mungon diçka, gjë që ju bën të pakënaqur. Mos e lini pas dore fushën e ndjenjave. Binjakët Mundohuni të dëgjoni me më shumë vëmendje, sugjerimet e familjes ose të bashkëpunëtorëve tuaj, pasi do ju lejojnë që të merrni rezultate më të mira në vendin e punës. Gjatë kësaj dite do të jeni mjaft kokëfortë në dashuri. Gaforrja Kjo është një periudhë stresuese, por mundohuni që të mos përfshiheni nga paniku dhe ankthi, për shkak se duhet të nxirrni anën tuaj më pozitive. Në dashuri do të keni përplasje, për shkak se ka disa çështje që duhen riparë. Flisni hapur me partnerin. Luani Kjo ditë premton të jetë shumë e mirë sa..

Lexone

DETAJET/ Zbulohen fakte të reja nga vrasja e Oliver Ivanoviçit: Kush i ndali kamerat e sigurisë 12 ditë para ekzekutimit?

Kanë kaluar 5 muaj nga vrasja e Oliveri Ivanoviqit, ish-liderit të SDP-së në Kosovë, ende nuk është zbardhur si rast nga autoritetet kosovare, madje agjencia serbe e lajmeve ‘Beta’ thuhet se në njëra nga kamerat e vendosura në zyrat e SDP-së nuk kanë regjistruar asgjë në kohën kur është vrarë Ivanoviç. Nga zyra e Prokurorisë në Prishtinë ka folur Ksenija Bozoviq, ai ka thënë se kamerat e vendosura në zyrat e partisë, nuk kanë regjistruar asgjë në kohën kur është vrarë Oliver Ivanoviq, pasi në atë kohë ato nuk kanë qenë duke punuar. Agjencia serbe e lajmeve ‘Beta’, ata raportuan se njëra nga kamerat e vendosura në zyrat e SDP-së, ka punuar rreth 10 minuta pas vrasjes së Oliver Ivanoviqit, megjithatë ka regjistruar vetëm makinën e ambulancës që ka ardhur dhe asgjë tjetër. “Nga burimet brenda KFOR-it dhe Prokurorisë, kam mësuar se kamera e cila ishte e vendosur në pjesën e përparme të zyrës së Oliver Ivanoviqit nuk kishte punuar prej 12 ditësh nga data 4 janar. Por më pas ato kamera is..

Lexone

Provimet e maturës në korridore, udhëzimi i MAS: Për arsye sigurie

Më katër qershor nisin provimet e maturës për 40 mijë maturantë në gjithë vendin. Këtë vit, provimet nuk do bëhen nëpër klasa. Ministria e Arsimit ka vendosur që provimet të bëhen në korridoret e shkollave apo palestra, për arsye sigurie ose e thënë ndryshe për të penguar kopjimin. “Si asnjëherë më parë provimet e Maturës Shtetërore do të zhvillohen në korridoret dhe palestrat e shkollave, siç është edhe korridori ku ne ndodhemi në shkollën “Petro Nini Luarasi”, ku do të sistemohen nxënësit maturantë të cilët do të testohen për të ndjekur më vonë edhe studimet e larta. Konkretisht në këtë shkollë numërohen 355 maturantë, për rrjedhojë nuk do të mjaftojë që të shfrytëzohen vetëm korridoret dhe palestra kështu që do të shfrytëzohen 9 klasa ku do të shpërndahen 15 nxënës në çdo klasë. Kjo do të ndodhë në ato shkolla ku numri i maturantëve është i lartë, në të tjerat do të vijohet normalisht me këtë udhëzim të ri të ministres së Arsimit”, raporton gazetarja e Top Channel, Shpresa Mezini. ..

Lexone

Ilaçet me rimbursim, me kusht. E sëmura nga zemra, përjashtohet se nuk është 75 vjeçe

Ministria e Shëndetësisë zgjidhi problemin e medikamentit të zemrës për aktorin Luftar Paja, pasi e denoncoi ndërprerjen e tij nëpërmjet Top Channel, por me qindra pacientë të tjerë vuajnë nga disa sëmundje dhe që janë trajtuar me ksarelto prej dy vitesh u është thënë që nuk mund ta vazhdojnë më. Rukije Darsi është 65 vjeç, pra moshën që e ka vendosur si kriter Fondi nuk e përmbush. Ndërkohë që vuan nga aritmi e theksuar. Ajo ka vetëm dy javë që ka operuar të dy këmbët dhe përveçse dhimbjes vuan më shumë kur mendon se i është bërë barrë të birit pasi ka një listë të gjatë me medikamente që duhet t’i blejë. “Është shumë i shtrenjtë, nuk mund ta blej. Unë 20 milionë pagova për dy këmbët se i vumë protezë”, shprehet Festim Darsi. Ndonëse medikamenti është në rimbursim kufizimet që ka vendosur Fondi i Sigurimeve ka përjashtuar me qindra pacientë të cilët prej dy vitesh e kanë përfituar. Mjekët kardiologë kundërshtuan mënyrën e menjëhershme se si është bërë kufizimi i këtij medikamenti ..

Lexone