Home / Tag Archives: vazhdueshem

Tag Archives: vazhdueshem

FOTOT: Rikonstruktohen disa rrugë në zonën e “Komunës së Parisit”, ja si është transformuar lagjja

Përfundimi i segmentit të Unazës nga Kopshti Botanik deri te Shkolla Teknologjike, i ka dhënë mundësi Bashkisë Tiranë që të ndërhyjë në të gjithë infrastrukturën e lagjeve përreth, duke përmirësuar ndjeshëm dhe cilësinë e jetës së banorëve të kësaj zone në Njësinë 5.Disa nga rrugët që ishin bërë shqetësim i vazhdueshëm i banorëve dhe sidomos për kalimin e nxënësve dhe fëmijëve, si rruga “Robert Zhvarc”, rruga “Prokop Mima” apo një pjesë e rrugës “Medar Shtylla” tashmë janë rikonstruktuar plotësisht, ndërsa disa rrugë të tjera janë bërë nga e para.Krahas asfaltimit dhe shtrimit të trotuareve, në të gjitha këto rrugë janë kryer të gjitha punimet nëntokësore, duke bërë të gjitha kanalizimet, shtrirjen e rrjeteve të internetit dhe telefonisë, duke garantuar tashmë një jetëgjatësi të investimeve të bëra.Transformimi i këtyre rrugëve, ka sjellë jo vetëm një lehtësim të trafikut të makinave në një nga zonat më të mbipopulluara të Tiranës, por ka rritur njëkohësisht edhe vlerën e pronës.

Lexone

Teknikë e thjeshtë e frymëmarrjes që e eliminon stresin

Teknikë e thjeshtë e frymëmarrjes që e eliminon stresin

Shkaktarët e stresit janë përditë gjithnjë e më të shumtë, mirëpo përgjigjen fiziologjike mund të shmangni nëse “e mashtroni” trurin me frymëmarrje të drejtë kundër stresit! Tollovia në komunikacion, lajme të papritura dhe të pakëndshme, tensioni në punë! Kolegët në zyrën afër jush tashmë dy orë me dikë grinden; deri …

Lexone

Cikli menstrual – Çfarë është – Kuriozitete dhe këshilla

Kuriozitete dhe këshilla insertet nga emisioni “Pasditja ime” e bardhë Përgatiti dhe lexoi tekstin: Klajd Gorica Montazhi: Endri Cikli menstrual – Çfarë është Vetëm një dorë speciesh në planet shfaqin ngjashmëri në një proçes paksa të çuditshëm ciklin menstrual. Majmunët, gorrillat, lakuriqët e natës e disa lloj brejtësish, janë të …

Lexone

Infeksionet urinare – Kuriozitete dhe këshilla

Kuriozitete dhe këshilla insertet nga emisioni “Pasditja ime” e bardhë Përgatiti dhe lexoi tekstin: Klajd Gorica Montazhi: Endri INFEKSIONET URINARE Sistemi urinar është mënyra me të cilën trupi flak tej toksinat e padëshiruara apo (mbeturinat). Në thelb, qëllimi kryesor i sistemit urinar është ruajtja e “homeostasit” e trupit të ruajë …

Lexone

Talasemia – Kuriozitete dhe këshilla

Kuriozitete dhe këshilla insertet nga emisioni “Pasditja ime” e bardhë Përgatiti dhe lexoi tekstin: Klajd Gorica Montazhi: Endri Talasemia Talasemia si fjalë e ka prejardhjen nga grekët, të cilët kur u kthyen nga deti thirrën thalasis që do të thotë det. Pasi kjo sëmundje ishte e zakonshme në mesdhe. Njihet …

Lexone

Erdogani pritet të vizitojë Kosovën pas formimit të Qeverisë

Erdogani pritet të vizitojë Kosovën pas formimit të Qeverisë

Ambasada e Turqisë në Kosovë ka shënuar një vjetorin e tentim grusht shtetit në Turqi me 15 korrik të vitit 2016. Ambasadorja e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kilic, organizatën FETO të Gylenit e ka quajtur organizatë terroriste dhe të rrezikshme, pasi ka të shtrirë aktivitetin e saj në me shumë se …

Lexone