Home / Tag Archives: varrosnin

Tag Archives: varrosnin

VIDEO/ E pazakontë: Burrin e varrosin bashkë me makinën e tij

“Amanetin nuk e tret as dheu”.Kjo shprehje vlen më së mirë për këtë ceremoni mortore ku dëshira e burri para se të vdiste, ishte që ditën kur ta varrosnin, të mos e fusnin nën dhe me arkivol, por brenda makinës së tij.Dhe ky amanet i tij u realizuar nga të afërmit e të ndjerit.Ceremonia aspak e zanoktë ka ndodhur në Kinën veriore. (TemA)

Lexone