Home / Tag Archives: ushqyese

Tag Archives: ushqyese

Qumështi mbron fëmijët nga diabeti

Një gotë qumësht në ditë mund të mbrojë fëmijët obezë nga zhvillimi i diabetit, sugjeron një studim i ri. Qumështi i lopës përmban lëndë ushqyese të ulin insulinën, hormoni që kontrollon glukozën, mes vakteve, tregon studimit.Si pasojë ulet edhe rreziku për zhvillimin e sindromës metabolike – një grup gjendjesh shëndetësore, që përfshijnë tensionin e lartë të gjakut, nivelet e larta të sheqerit dhe yndyrës në gjak, dhjam përreth velit dhe nivele më të ulëta të kolesterolit të “mirë”.Të gjitha këto gjendje mund të çojnë në zhvillimin e diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Shkencëtarët kanë zbuluar se të rinjtë obezë dhe mbipeshë që pinë qumësht lope çdo ditë janë më pak të rrezikuar që të zhvillojnë diabet – forma që lidhet me mbipeshën.Burimi: Daily Mail / Shendeti.com.al

Lexone

5 ushqimet e pasura në kalium – për uljen e tensionit të gjakut

Tensioni i lartë i gjakut nuk lidhet vetëm me sodiumin (kripën). Një lëndë ushqyese që ka shumë rëndësi në këtë rast është edhe kaliumi: është një elektrolit që ndihmon në nxjerrjen jashtë trupit të sodiumit, duke relaksuar kështu enët e gjakut dhe ulur presionin e gjakut.Disa nga burimet më të mira të kaliumit janë avokado, kungulli, spinaqi, patatet e ëmbla dhe (po) bananet.Ja si mund të merrni 100% të kaliumit vetëm nga produktet bimore.Domate të thara në diell – 1,851 mg/kupëProdukte të sojës – 1,587 mg/kupëRrush i thatë – 1,361 mg/kupëKumbulla – 1,274 mg/ kupëPatate të ëmbla – 885 mg/1 e pjekur

Lexone