Home / Tag Archives: udhetimi

Tag Archives: udhetimi

“Erdhëm të parët, do të ikim të fundit”, parashikimi i fizikantit rus për njerëzimin

Një fizikant rus ka parashikuar të ardhmen e qytetërimit njerëzor. Alexander Berezin, një shkencëtar i mirënjohur rus i Universitetit për Kërkime Teknologjike dhe Elektronike, e ka bërë parashikimin e tij në një artikull të titulluar “Të ardhur të parët, të ikur të fundit: një zgjidhje për paradoksin e Fermit”.Paradoksi i Fermit është një kontradiktë që i ka kuriozuar shkencëtarët prej vitesh. Ideja është që nëse universi është i pafund dhe praktikisht bën të mundur ekzistencën e jetës jashtëtokësore, pse njerëzit nuk kanë ndeshur në gjurmë të saj?Berezin hedh teorinë se qytetërimi alien mund të mos e ketë arritur teknologjinë e duhur për t’u zbuluar nga njerëzit si udhëtimi në hapësirë apo komunikimi ndëryjor.Berezin gjithashtu thotë se kush arrin i pari udhëtimin ndëryjor, do të ketë potencialin për të shfarosur të gjithë rivalët dhe për të ushqyer zgjerimin e vet. Ose me fjalë të tjera: kushdo që e gjen tjetrin i pari do të ketë fuqinë e universit.Sidoqoftë, fizikanti rus sh..

Lexone

Ky është qyteti më i izoluar në Botë!

Perth, që gjendet në kontinentin Australian, është cilësuar si qyteti më i izoluar në Tokë për shkak të shkretëtirës prej 321 km që e rrethon, duke e veçuar nga çdo zonë tjetër e banuar.Me një popullsi prej 2 milion banorësh, ky qytet në bregun lindor të Australisë ndodhet gjeografikisht më afër qytetit të Jakartës në Indonesi kundrejt kryeqytetit të tij Sydney, prej të cilit ndodhet plot 3291 km larg!Për australianët, udhëtimi deri në Perth është më i kushtueshëm dhe më i gjatë se sa një udhëtim në Bali, Indonesi. Zona më e afërt e banuar është Adelaide, një qytet me 100.000 banorë, 1300 milje larg.The post Ky është qyteti më i izoluar në Botë! appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

UAU/ Mori mollë në aeroport, gjobitet me 500 dollarë

Një grua thotë se ka marrë gjobë 500 dollarë nga agjensia doganore e SHBA pasi gjate kontrollit në aeroport i është gjetur një mollë në çantën e saj. Kristal Tadlock ishte duke udhëtuar me kompaninë Delta Air Lines nga Parisi për në SHBA, kur i është gjetur molla.Ajo tha se mollën e kishte kursyer nga ushqimi që ka marrë në avion për udhëtimin tjetër për në Denver. SHBA dhe Patrulla e Kufirit nuk kanë komentuar rastin, por thanë se të gjitha artikujt bujqësorë duhet të deklarohen. Ajo postoi një foto në Tëitter një qese plastike dhe kutinë e cila përmbante frutën ne feta, me hashtagun “#anappleadaydoesntkeepcustomsaëay”.Kur molla u gjet, Tadlock i tha agjentit të doganës se ajo e kishte marrë nga kompania ajrore dhe e kishte pyetur nëse duhej ta hidhte apo ta hante por në vend të përgjigjes, agjenti i kishte dhënë në dorë një gjobë 500 dollarëshe.“Ai më pyeti nëse udhëtimi im në Francë, kishte qenë i shtrenjtë. Dhe unë iu përgjigja: Po…por nuk e dija përse ma bëri atë pyetje deri..

Lexone

Digjen tre kiosqe dhe tre automjete në Shkup

Tre kiosqe tre automjete janë djegur mbrëmë në Shkup, njoftoi policia. “Mbrëmë rreth orës 01:00 në rrugën “Ferid Bajram” në Shkup, përballë shkollës fillore “Panajot Ginovski” ka rënë zjarr ku ishin përfshirë tre kiosqe, pronarët e të cilave nuk dihen dhe tre automjete. Bëhet fjalë për automjet transporti “Iveko” me …

Lexone