Home / Tag Archives: transmeton

Tag Archives: transmeton

Suedia u jep një mundësi të dytë 9.000 azilkërkuesve

Parlamenti suedez ka miratuar një projektligj për t’iu dhënë një rast të dytë 9,000 azilkërkuesve, duke iu ofruar mundësinë e qëndrimit në këtë shtet.Një vendim i tillë ka ndarë opozitën lidhur me çështjen e imigrimit në zgjedhjet e shtatorit.Suedia ka pranuar më shumë se 160,000 azilkërkues më 2015, duke krijuar pakënaqësi në mesin e votuesve, gjë që ka detyruar qeverinë Social-Demokrate, të vendosë rregulla më të ashpra për ata që kërkojnë qëndrim afatgjatë.Pavarësisht masave të marra, tema e imigrimit ka vazhduar të dominojë debatin politik duke nxitur çarje në partinë opozitare të qendrës së djathtë, Aleanca, e cila shpreson të formojë një qeveri të re pas zgjedhjeve.“Pasojat njerëzore do të ishin shumë më të mëdha nëse ne do të ndalonim këtë propozim”, ka thënë liderja e Partisë Qendrore, Annie Loof, transmeton Reuters.Ndasitë në mesin e opozitës do të bëjnë shumë më të vështirë për Aleancën që të krijojë qeverinë, derisa partia Demokratët e Suedisë, ka premtuar se do të..

Lexone

Macron thirrje liderëve të G7-ës: Kini kujdes me Trumpin, ja arsyet

Grupi i shtatë vendeve më të Industrializuara (G7), do t’i bëjë presion presidentit amerikan, Donald Trump gjatë samitit të kësaj jave lidhur me tarifat që ka vënë ai në importet e çelikut dhe alumunit.Presidenti francez, Emmanuel Macron ka thënë se këtë çështje do ta trajtojnë me kujdes teksa tentojnë t’i ndryshojnë mendimin liderit amerikan, transmeton Reuters.Mirëpo Macron, duke folur për gazetarët pas bisedimeve me kryeministrin kanadez, Justin Trudeau, ka thënë se gjashtë vendet tjera anëtare janë mjaftueshëm të fuqishme, të cilat mund të mbijetojnë nëse Shtetet e Bashkuara vendosin të heqin dorë nga roli i tyre global.Komentet e Macronit reflektojnë tensionet për tregti, të cilat pritet të dominojnë samitin që do të mbahet më 8-9 qershor.Vendet anëtare të G7-ës kanë thënë se do të jenë të ashpra derisa përballen me Trumpin, ndonëse nuk dëshirojnë përshkallëzim të situatës.“Në këtë ambient, pavarësisht të gjithave neve na duhet të jemi të kujdesshëm dhe të mundohemi t’i ..

Lexone

Këto janë shenjat e horoskopit që do të pasurohen këtë javë

Këtë javë në përgjithësi do ketë lajme të mira për të gjitha shenjat dhe sidomos fundjava duket e mrekullueshme si në anën profesionale ashtu edhe në lidhjet e dashurisë.Mirëpo për një nga shenjat kjo duket periudhë e ndritshme, para, dhurata, festa, alegri dhe dashuri. Bëhet fjalë për shenjën e Binjakëve të cilët i presin ditë të bukura këtë javë.“Ç’javë e mrekullueshme, ç’ditë të bukura ju presin nga e hëna në të diel. Harmoni në çdo aspekt, familja, shoqëria, shpirti i festës, alegri, të ardhura të qëndrueshme, dhurata pafund. Për të gjithë ju që tashmë keni mbyllur një histori dashurie, fati ju buzëqesh ‘vesh më vesh’, transmeton xing.al. Do të jenë të parezistueshëm në çdo vend që shkelni”.The post Këto janë shenjat e horoskopit që do të pasurohen këtë javë appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Arian Çani bën paralelizmin mes ish kryeministrit Berisha dhe kryeministrit Rama: Shikoni çfarë thotë

Në emisionin ‘Studio e Hapur’ u diskutua rreth fenomenit të largimit masive të shqiptarëve nga Shqipëria, gazetari Arian Çani deklaroi se sipas tij Rama në 5 vite nuk arriti dot ti bëjë njerëzit të ëndërrojnë dhe të thonë se këtu ka një shpresë.Gjithashtu Çani bëri një paralelizëm mes kryeministrit aktual dhe ish-kryeministrit Berisha, ku tha se Rama transmeton gjëndjen e tij plot frikë, ankth edhe në publik.Ndërkohë sipas Çanit, e kundërta ndodh me ish-kryeministrin Berisha për të cilin tha se Berisha i bënte njerëzit të ëndërronin, u jepte shpresë.Çani: “Rama në këto 5 vite nuk arriti dot ti bëjë njerëzit të ëndërrojnë, të thonë se këtu ka një shpresë. Ai transmeton një gjendje të tij kur del publikisht. Në kohën e doktorit, ai i bënte njerëzit të ëndërronin, kur dilte në ekran ishte i qeshur, shumë gjëra që tha nuk arriti dot ti bënte, por para njerëzve qeshte, u jepte shpresë. Ndërkohë Rama nuk po e bën këtë gjë”.The post Arian Çani bën paralelizmin mes ish kryeministrit Be..

Lexone

Deklarata e fortë e Presidentit të KE: Mendojmë se jemi padron i botës, por harrojmë se…

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, tha se Evropa duhet të ndalet së dhëni mësime për të gjithë, transmeton Anadolu Agency (AA).Në një fjalim në Forumin e Ditëve të Zhvillimit Evropian 2018, Juncker theksoi se duhet t’i japin fund të menduarit se çdo gjë është në rregull nëse punët shkojnë mirë në Evropë.Ai thotë ecuria e botës për momentin nuk është e mirë.“Si evropianë, ne duhet të ndalojmë së dhëni mësime për të gjithë.Me shtetet e tjera duhet të formojmë partneritetet si të barabartë”, deklaroi Juncker, duke shtuar se Evropa pavarësisht se nuk është zgjidhje për çdo problem, ajo duhet të bëjë pjesën e saj në arenën globale.Juncker edhe më parë ka bërë një deklaratë të tillë duke thënë se, “Evropa po humb fuqinë në skenën botërore. Mendojmë se jemi padroni i botës, por në të vërtetë harrojmë që ne jemi një pjesë e vogël dhe e dobët e universit”.

Lexone

Shpresë për Italinë? Qeveria Conte: Taksë e sheshtë për bizneset në vitin 2019, për familjet në 2020

“Më duket se ekziston një marrëveshje për fillimin e taksës së sheshtë mbi të ardhurat e biznesit duke filluar nga viti i ardhshëm.Viti i parë për kompanitë dhe më pas duke filluar nga viti i dytë pritet të zbatohet edhe për familjet ».Këto janë fjalët e Alberto Bagnai, një anëtar i Lidhjes, i cili foli në sot për RaiTre, transmeton Il Sole 24 Ore.Dy norma në tre nivele zbritjeNë programin e qeverisë M5S-League janë bërë publike dy normat: 15% për të ardhurat familjare deri në 80 mijë euro dhe 20% për ato më lart.Por këto janë të lidhura me tri nivele të zbritjeve prej 3 mijë euro: për secilin anëtar të njësisë familjare deri në 35 mijë euro të të ardhurave totale; vetëm për anëtarët e familjes së varur në grupin 35-50 mijë; nuk ka zbritje për të ardhura më të larta.Taksa e sheshtë: nevojiten 50 miliardë euroFutja e “taksës së sheshtë” është mbështetur edhe nga ministri i ekonomisë Giovanni Tria, edhe nëse ajo shkakton një rritje të TVSH-së nga 1 janari 2019. Taksa e sh..

Lexone

Deklarata e Ritës se është biseksuale shokoi të gjithë, por shikoni çka thotë ish i dashuri i saj

James Arthur deklaron se nuk është befasaur me biseksualitetin e Rita Orës.Fituesi i “X Factor 2012”, James Arthur tha për “Bizarre” se “Mendoj se të gjithë janë biseksualë këto ditë…nuk është diçka e pazakontë në vitin 2018”, shkruan TheSun, transmeton lajmi.net.Nga Cara Delevigne tek Charli XCX, një numër i madh yjesh i kanë dalë në mbrojtje Rita Orës pasi ajo u kritikua se pranoi që është biseksuale.Dhe tani, ylli i pop-it, ka një tjetër përkrahës e që është ish i dashuri i saj, James Arthur, i cili ka lavdëruar këngëtaren që pranoi haptas orientimin seksual dhe zbuloi se nuk është tronditur aspak nga lajmi që mori.“Unë i respektoj njerëzit që hedhin dritë dhe qëndrojnë në këmbë për komunitetin LGBT, kjo është një gjë e mrekullueshme”, ka thënë Arthur.Ai tha se njeh edhe vajza të tjera që janë biseksuale, andaj nuk e konsideron diçka të pazakontë këtë gjë në vitin 2018, njësoj e vlerëson edhe deklaratën e Ritës. Burimi: Gazeta ExpressThe post Deklarata e Ritës se është b..

Lexone

“Vrasja” e Babchenkos, kapet biznesmeni që e donte të vdekur

Një gjykatë ukrainase ka arrestuar një biznesmen i cili dyshohet se kishte planifikuar komplotimin e vrasjes së gazetarit investigativ rus në Ukrainë, të martën e kësaj jave.Borys Herman thuhet se ka paguar një vrasës për 15,000 dollarë për të ekzekutuar gazetarin Arkady Babchenko në Kiev.Por gjatë marrjes në pyetje ai tha se nuk kishte ndërmend të vriste gazetarin dhe se kishte bashkëpunuar me shërbimin e sigurimit SBU.SBU inskenoi vdekjen e Babchenko me qëllim që nxirrej në pah më shpejt komploti dhe personi që e donte të vdekur.Por duket se Ukraina është kritikuar ashpër për inskenimin që krijoi dhe kritikët thonë se kjo lëvizje i ka dhënë Rusisë avantazh moral, ndërsa nga ana tjetër Moska e cilësoi operacionin si një akt provokimi, raporton BBC.Arkady Babchenko, gazetari rus që ka inskenuar vdekjen e tij në Ukrainë, ka thënë të enjtën se i është dashur të bëjë një veprim të tillë, pasi është frikësuar se mund të përfundonte sikur ish-agjenti rus, Sergei Skripal, që është ..

Lexone

VIDEO/ Policja serbe që flet mrekullisht gjuhën shqipe

Në stacionin e Policisë së Kosovës në Graçanicë, janë 41 policë serb dhe 12 shqiptar.Svetlana Kapetanovic, është police serbe e cila ka 13 vite që punon në Policinë e Kosovës, ndërsa e veçanta e saj është se ajo flet rrjedhshëm gjuhën shqipe, transmeton Telegrafi.Ajo thotë se ka qenë një rast në fillim të punës së saj që e ka kuptuar se duhet ta mësojë gjuhën shqipe pasi me punën që bën është tejet e nevojshme.Svetlana tregon se raportet e saj me shqiptarët janë normale.

Lexone

Kryeredaktorja e “Opinion” konfirmon largimin e Blendi Fevziut nga TV Klan?

Gazeta TemA, referuar burimeve të saj, raportoi një ditë më parë, se Blendi Fevziu është duke negociuar me Ben Blushin për të kaluar tek Top Channel.Lajmi është shpërndarë me shpejtësi dhe ka shkaktuar reagime të shumtë.Për momentin nuk ka ende asnjë konfirmim të kësaj lëvizje, por kryeredaktorja e emisionit “Opinion”, Desada Metaj, lë të kuptohet se Fevziu është duke u larguar nga TV Klan.“Mes shume halleve që ka ky vend, na del problem dhe ekrani ku do transmetohet emisioni “Opinion”.Personalisht, si pjesë “10-vjeçare” e stafit, jam e bindur që nuk ka patur kurrë rëndësi logo e tv që transmeton emisionin, krahasuar kjo me produktin që shikuesit kanë ndjekur dhe do vazhdojnë të shohin në vazhdim.Të gjithë kuriozët duhet të presin dhe pak për vendimin.Ndërkohë që për shikuesit e rregullt te emisionit, jam e bindur se logo ku transmetohet emisioni i tyre i dashur nuk ka kurrfarë rëndësie”, shprehet ajo.(TemA)

Lexone