Home / Tag Archives: transmeton

Tag Archives: transmeton

Gazetarët, udhëtim maratonë drejt zonës së testimeve bërthamore

AppleMark Gazetarët ndërkombëtarë janë nisur në një udhëtim maratonik drejt zonës së testimeve bërthamore në Korenë Veriore, pasi Phenjani ka ftuar të njëjtit për qenë dëshmitarë të mbylljes së objektit. Udhëtimi do të përfshijë 11 orë udhëtim me tren, katër orë me autobus dhe ngjitje për një orë, transmeton Reuters. Koreja Veriore ka anuluar bisedimet me Korenë Jugore dhe ka kërcënuar me tërheqje nga samiti i planifikuar në mes të liderit verikorean, Kim Jong-un dhe presidentit amerikan, Donald Trump, mirëpo ftesa e mediave është parë si shenjë se verikoreanët kanë ende disponim për denuklearizim. Koreja Veriore ka ftuar mediat ndërkombëtare për të vëzhguar mbylljen e zonës Punggye-ri, mirëpo jo edhe ekspertët siç ishte premtuar, duke rritur dyshimet se sa mund të verifikohet një plan i tillë apo nëse është i sigurt. 23 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

RTSH merr ekskluzivitetin e Botërorit të Rusisë (dhe disa lajme të mira nga televizioni publik)

Kampionati Botëror i Futbollit Rusi 2018 do të transmetohet nga Radio Televizioni Shqiptar. Ekskluziviteti i transmetimit që i ikën kësaj radhe operatorëve privatë, është njoftuar në faqen e RTSH-së që bën me dije edhe investimet e kryera në infrastrukturë e që sigurojnë mbulim në disa zona të Shqipërisë. “Mjafton një televizor DVB T2 ose një marrës i thjeshte dixhital për aparatet televizive të gjeneratës T1 apo më të hershme dhe bota vjen në shtëpinë e shqiptarëve pa asnjë pagesë në kualitetin më të lartë të figurës Full HD” raporton RTSH. Transmetimi nga enti publik është një ngjarje që bie në sy në kontekstin e një tradite dhe tregu që dominohet nga operatorë të cilët kanë qenë përherë lobues shumë të fortë pranë qeverive shqiptare. Diçka ka ndryshuar në këtë drejtim dhe në fakt kompanitë që shpallin se janë edhe përçues të telekombëtarizmës sikur janë më të heshtura së fundmi. Duhet thënë se RTSH ka qenë mjaft aktive kohët e fundit dhe transmeton evenimente të rëndësishme. V..

Lexone

RTSH merr ekskluzivitetin e Botërori të Rusisë (dhe disa lajme të mira nga televizioni publik)

Kampionati Botëror i Futbollit Rusi 2018 do të transmetohet nga Radio Televizioni Shqiptar. Ekskluziviteti i transmetimit që i ikën kësaj radhe operatorëve privatë, është njoftuar në faqen e RTSH-së që bën me dije edhe investimet e kryera në infrastrukturë e që sigurojnë mbulim në disa zona të Shqipërisë. “Mjafton një televizor DVB T2 ose një marrës i thjeshte dixhital për aparatet televizive të gjeneratës T1 apo më të hershme dhe bota vjen në shtëpinë e shqiptarëve pa asnjë pagesë në kualitetin më të lartë të figurës Full HD” raporton RTSH. Transmetimi nga enti publik është një ngjarje që bie në sy në kontekstin e një tradite dhe tregu që dominohet nga operatorë të cilët kanë qenë përherë lobues shumë të fortë pranë qeverive shqiptare. Diçka ka ndryshuar në këtë drejtim dhe në fakt kompanitë që shpallin se janë edhe përçues të telekombëtarizmës sikur janë më të heshtura së fundmi. Duhet thënë se RTSH ka qenë mjaft aktive kohët e fundit dhe transmeton evenimente të rëndësishme. V..

Lexone

18 vite burg për krim që nuk e kishte bërë, shuma marramendëse që i kërkon shtetit për dëmin

Thomas Komenda, i dënuar gabimisht për përdhunim dhe vrasjen e një vajze 15 vjeçare në jugperëndim të Polonisë në vitin 1997, u lirua pas 18 vjetësh burg pasi prindërit e vajzës së vrarë filluan një fushatë për lirimin e tij. Gjykata polake arriti në përfundimin se Komenda nuk është përgjegjës për krimin, gjë që tronditi publikun. “Për 18 vitet e ardhshme, pyes vetën se çfarë bëra gabimisht për ta kthyer jetën time në ferr”, tha Komenda, duke shtuar se ai ishte trajtuar si mbeturinë. Prindërit e vajzës së vrarë thanë se kishin dyshuar për fajësinë e Komendës dhe kërkuan nga autoritetet që të rishqyrtojnë vendimin. Shfajësimi i gjykatës u bazua në provat e ADN-së të paraqitura gjatë gjykimit fillestar në vitin 2004, i cili më vonë u konstatua si jo i besueshëm. Komenda u lirua falë teknikave të reja të forenzikës, transmeton lajmi.net Dosja e çështjeve gjithashtu zbuloi gabime në mbledhjen e provave, por edhe dëshminë. Komenda tha se ai ishte rrahur gjatë marrjes në pyetje dhe ishte ..

Lexone

FOTOT: “Aborti ndez përplasjet në Kroaci”, 10 mijë persona mësyjnë rrugëve të Zagrebit

Mijëra protestues kundër abordit, kanë protestuar sot në Zagreb të Kroacisë. Ngjarja ka kaluar pa asnjë incident, ka njoftuar Policia. Sipas autoritetet, në marshin e quajtur “Marshi për Jetën” në Zagreb, morrën pjesë rreth 10 mijë persona. Protesta të ngjajshme janë mbajtur edhe në qytetin Split dhe Rijeka. Në Split, kryepeshkopi Marin Barisiq u ba bërë thirrje marshuesve që të mbrojnë jetën. Por në Rijeka kishte edhe një kundër-protestë, të titulluar “Marsh për Liri”. Dy anët e protestuesve janë përleshur dhe policia ka arrestuar mbi 20 gra aktiviste, të cilat u munduan që të ndalonin protestën kundër abortit, transmeton Reuters. Aborti është legal në Kroaci deri në javën e 10-të të shtatzënisë. Ligji për abortin daton që prej vitit 1978, kur Kroacia atëbotë ishte pjesë e Jugosllavisë. Aktivistët po kërkojnë që ky ligj të shfuqizohet. Vitin e kaluar, një gjykatë kroate kishte vendosur që të hidhte poshtë kërkesën për shfuqizimin e abortit. Rreth 90 për qind e popullsisë në Kroa..

Lexone

BE në vitin 2016 shpenzoi 200 miliardë euro për mbrojtje

Sistemi Statistikor Evropian (Eurostat) ka bërë të ditur se shpenzimet totale ushtarake në 28 vendet anëtare të Bashkimit Evropian (BE) në vitin 2016 ishin 200 miliardë euro (222 miliardë dollarë), shifër e njëjtë si në vitin 2015, transmeton Anadolu Agency (AA). Eurostat tha se raporti i shpenzimeve të mbrojtjes ndaj PBB-së në 28 vendet anëtare në vitin 2016 ishte 1,3 për qind, nga 1,4 për qind në vitin 2015. “Kjo është shumë më pak sesa shuma e shpenzuar për mbrojtjen sociale (shpenzimet e barabarta me 19,1 për qind të PBB-së në vitin 2016), për shëndetësinë (7,1 për qind) ose edukimin (4,7 për qind)”, tha Eurostat. Shpenzimet e mbrojtjes u rritën mbi shpenzimet publike në rekreacion, kulturë dhe religjion (1 për qind), në mbrojtjen e mjedisit (0,7 për qind), si dhe në strehimin dhe pajisjen e komunitetit (0,6 për qind). Shpenzimet më të ulta të mbrojtjes ndaj PBB-ja u regjistruan në Irlandë (0,3 për qind), Luksemburg (0,4 për qind), Maltë dhe Austri (0,6 për qind), ndërsa Estoni..

Lexone

Opozita e protestave dhe opozita e audio- përgjimeve

Nga Alfred Peza Pas publikimit të një audio-përgjimi me pretendimin se bëhej fjalë për një bisedë mes vëllait të ministrit të Brendshëm dhe një personazhi X, duke bërë një pazar hashashi, opozita pa dashjen e saj i ka bërë një nder të madh opinionit publik. Kjo ska lidhje me diskutimin nëse është një fakt i montuar siç thotë Kryeministri, apo i vërtetë siç thotë kandidati për Kryeministër. Më shumë se sa kaq, publikimi i audio-përgjimit, na ndihmoi që të shihnim më qartë së kurrë më parë, portretin e plotë opozitar që të jep mundësinë të kundrosh format, metodat dhe strategjinë që ajo po përdor, për tu rikthyer sërisht në pushtet. Ajo që ska më dyshime, është fakti se kjo opozitë e dytë (pas 2013) është përfundimisht, qartësisht e ndryshme nga opozita e parë (1997- 2005) e Partisë Demokratike. Eshtë një opozitë e ndryshme në formë dhe e ndryshme në përmbajtje. Por, kuptohet që është e njëjta në qëllim. Nëse opozita e parë ishte një opozitë protestash në rrugë, kjo e dytë e shumta ës..

Lexone

Turqia reagon ndaj Trump: Tërheq ambasadorët nga SHBA dhe nga Izraeli

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Izraeli, në një protestë zyrtare ndaj vendimit të administratës së presidentit Donald Trump për ta zhvendosur ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem. Agjencia shtetërore turke e lajmeve, Anadolu Ajansi, duke cituar zëvendëskryeministrin Bekir Bozdag, ka thënë se diplomatët e lartë janë urdhëruar të kthehen në Turqi. Lajmi është konfirmuar edhe nga ambasada e Turqisë në Uashington, raporton CNN.I pyetur se për sa kohë do të zgjasë kjo protestë e Turqisë, një zëdhënës në ambasadën në Uashington është përgjigjur: “Nuk e dimë në këtë fazë”. Ai ka shtuar se ambasadori në SHBA është urdhëruar të kthehet në Turqi “për konsultime”, transmeton Gazeta Express. Në ditët e fundit, presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka krituar ashpër vendimin e Amerikës për ta zhvendosur ambasadën e saj në Izrael, nga Tel Avivi në Jerusalem. Qyteti i shenjtë prej kohësh konsiderohet çështje shumë e ndjeshme dhe e n..

Lexone

“Mendoj që është pak primitive por ok”, tingujt e turbo-folkut ende e trembin Kroacinë

Lansimi i një stacioni radiofonik të ri turbo-folk në Zagreb ka shkaktuar gati panik në kryeqytetin kroat – ku kërcënimet e identitetit të saj «europiano-qendror» merren seriozisht. Nga Sven Milekiç Një stacion i ri radiofonik i lansuar në Zagreb ka tërhequr një shkallë të pazakontë vëmendjeje në kryeqytetin kroat dhe ka sjellë shqetësime tek disa njerëz. Indeksi i një uebfaqeje të lajmeve në Kroaci shënoi disa nga reagimet më dramatike në rrugët e Zagrebit. «Nuk mund ta besoj! Zagrebi?», thuhej të ketë pyetur një grua e shokuar. «Kjo është e turpshme pasi epoka e pasluftës ndihet ende këtu», tha një burrë i shqetësuar. «Mendoj që është pak primitive, por ok», tha një vajzë e re, ndërsa shoqja/shoku i/e saj e quajti si «degradim i kulturës» që vetëm «njerëzit e standardit të ulët» mund ta dëgjonin. Dikush mundet jo pa të drejtë ta pyesë veten se çfarë po transmeton Extra FM që po ngjall kaq shqetësim. Thirrje për të shkatërruar kulturën e lartë? Për të rrënuar monumentet e qytetit..

Lexone

Nëna e Ronaldos rrëfen sekretet: Në shtëpi nuk flasim kurrë për Leo Messin

Nëna e Cristiano Ronaldo, Dolores Aveiro, ka dhënë një intervistë për “Le Magazine”, një revistë javore e gazetës së njohur sportive franceze, “L ‘Equipe”. Ajo e ka bërë këtë nga shtëpia e saj në Madrid. Dolores u shoqërua nga motrat e yllit portugez, Katia dhe Elma, të cilat, madje, në një moment erdhën për të ndërhyrë në intervistë. Nuk është e vështirë për të qëmtuar momentin më të çuditshëm të intervistës, kur nëna e Cristiano Ronaldos u pyet nëse djali i saj ishte i trishtuar për “Topat e Artë” të Messit. Katia Aveiro, motra e Crisitanos, u përgjigj në vend të nënën së saj: “Messi nuk është kurrë objekt dhe temë diskutimi në shtëpinë tonë. Cristiano e ka rregull, pas këtyre dyerve vetëm pushon. E lë çdo vorbull jashtë. Kur e kalon derën e shtëpisë, pra hyn nga jashtë në brendësi, ai mendon vetëm si t’i karikojë bateritë”. Pasioni i Cristiano Ronaldos për futbollin vjen nga familja, diçka që nëna e tij e transmeton. Kur vjen puna për të jetuar lojërat e Real Madridit, ajo thotë ..

Lexone