Home / Tag Archives: transferimin

Tag Archives: transferimin

Bletët drejt zhdukjes, por shkencëtarët i kthejnë sytë nga teknologjia

Vitet e fundit, shkencëtarët kanë ngritur shqetësimin e pakësimit të bletëve. Disa mund të mendojnë se kjo do të thotë “lamtumirë mjaltë natyral”, por në fakt është shumë më e thellë se kaq. Zhdukja e bletëve do të çonte edhe njerëzimin drejt fundit. Kjo sepse nga 100 llojet të kulturave që na japin 90% të ushqimit, 70% pllenohen nga bletët. Pra ato janë iniciueset e riprodhimit të bimëve, sepse bëjnë të mundur transferimin e polenit nga thekët te pistili.Sipas Greenpeace, rreth 40% e bletëve që përdoren për prodhimin e mjaltit janë zhdukur që prej vitit 2006 në SHBA. Kjo për shkak të fenomenit që njihet si “kolapsi i kolonive” dhe ka të bëjë me zhdukjen e papritur të bletëve punëtore. Arsyet janë ende të panjohura, po ekspertët dyshojnë për faktorë si infeksione të ndryshme, rritja e urbanizimit, shkatërrimi i habitateve apo përdorimi i shtuar i pesticideve.Të gjendur para një kërcënimi të tillë, shkencëtarët po i drejtohen për ndihmë teknologjisë. Eijiro Miyako në Institutin Komb..

Lexone

Tashmë është zyrtare, Guri firmos dhe prezantohet te Ostende

Gjatë ditës së djeshme, Sindrit Guri ka kryer testet mjekësore në Belgjikë me skuadrën e Ostendes dhe pas përfundimit të tyre me sukses, pritej vetëm hedhja e firmës në letër dhe prezantimi.Prezantimi ishte planifikuar për ditën e sotme, ku Guri ka firmosur kontratën dhe është prezantuar me fanellën e klubit të ri, nën shoqërinë e menaxherit të njohur Shkumbin Qormehmeti, i cili ka bërë të mundur edhe transferimin e tij në kampionatin belg.Guri ka firmosur një kontratë 3-vjeçare në Belgjikë dhe kalimi i tij në kampionatin belg do të bëhet pasi të përfundojë sezoni në Shqipëri.

Lexone

Energjia nga burimet e rinovueshme, ERE: Si do merret garancia e origjinës

Të gjithë subjektet që do të duan të ndërtojnë një central eolik, fotovoltaik apo çdo projekt tjetër për prodhim energjie nga burimet e rinovueshme do të duhet të marrin edhe një garanci origjine.Ky dokument në fazën e parë është kusht për vijimin e projektit, kurse në fazën e dytë shërben si vërtetim për “origjinën” e energjisë së prodhuar.Në kushtet kur interesi për energjinë nga burimet e rinovueshme ka qenë në rritje Enti Rregullator ka publikuar edhe draft rregulloren përkatëse që sanksionon sesi veprohet me lëshimin e garancisë së origjinës, vlefshmërinë e saj në kohë dhe ripërtëritja që duhet të bëhet nga ana e operatorëve.Referuar rregullores thuhet se “garancia e Origjinës lëshohet për : a) një njësi tё energjisë elektrike 1 MWh b) Sasinë e prodhuar në vit, të energjisë elektrike, nga hidrocentralet përveç sasisë që i atribuohet rezervave të pompimit të gjithë prodhimit vjetor të energjisë elektrike nga hidro (ujore), eolike (era), solare (diellore), gjeotermike, batica ..

Lexone

Bomba e Suarezit, Grizman te Barcelona!

Antuan Grizman te Barcelona, tashmë nuk është më thjesht një spekulim mediatik. Nëse mediat spanjolle janë për t’u besuar, sulmuesi francez e ka mbyllur marrëveshjen me klubin katalanas dhe burimi i lajmit është as më shumë e as me pak por një lojtar i Barcelonës, Luis Suarez.Sulmuesi uruguaian ka folur për një radio në vendlindje dhe me apo pa dashje, e ka bërë fakt të kryer transferimin e Grizmanit në Katalunjë, me francezin që kushton 100 milionë euro, nëse nuk rinovon.“Jemi krenarë që te Barcelona duan të vijnë lojtarët më të mirë, si Antuan Grizman, apo si ata që kanë ardhur muajt e shkuar, si Dembele e Kutinjo”.Pikërisht për Grizmanin deklaratat e Suarezit janë të bujshme: “Ai luan në nivele të larta prej vitesh, është lideri i sulmit tek Atletiko dhe është i mirëpritur në Barcelonë. Nuk vjen për t’i marrë vendin ndokujt, por vjen për te fituar trofe me skuadrën më të mirë në botë”.Po Nejmari pse iku? “Më erdhi shumë keq, sepse në jemi miq, përveçse ishim kolegë në re një..

Lexone

E çoi te Anderlecht, por Tare ka një plan për Abazajn

Kristal Abazaj firmosi një kontratë për t’u bërë pjesë e Skënderbeut në merkaton e janarit, por vazhdoi të luante si i huazuar te bluzinjtë. Por, sulmuesi nuk do ta veshë në asnjë moment fanellën e korçarëve, pasi ata kanë vendosur ta shesin kartonin e tij në një klub me emër siç është dhe Anderlecht. Kalimi i tij në belgjikë ishte një sukses për futbollin shqiptar dhe u vlerësua nga të gjithë.Shifra rekord prej 750 mijë euro për kalimin e tij ishte e majme për korçarët, por edhe për Luftëtarin që përfitoi diçka. Abazaj do të përfitojë fillimisht 200 mijë euro nga ky transferim, por në varësi të paraqitjeve dhe arritjeve të klubit shifra mund të rritet. Por, në transferimin e Abazajt të Anderlehchti ka pasur dorë edhe drejtori sportiv i Lacios dhe një prej më të mirëve në Itali, Igli Tare.Tare ka ndërhyrë që Abazaj të luajë te kjo skuadër, pasi marrëdhëniet e tij me belgët janë të mira. Kjo do të thotë se Tare e ka në plane sulmuesin që në të ardhmen ta marrë te Lacio në rast se ai..

Lexone

Rodriguez e shokon Bayernin, tregon se kush po i bashkohet Realit

Ditët e fundit është përflitur se Lewandowski ka kërkuar transferimin nga Bayern Munich në Real Madridid, ndoshta kjo mund të ndodhë, por James Rodriguez e di se cili lojtar tjetër e dëshiron kalimin te gjigandi spanjoll. Ai u ka komunikuar miqve të tij se i është thënë personalisht nga shoku …

Lexone

Patrice Evra po rikthehet në Premier Liga, tani te rivali i United

Patrice Evra po i rikthehet futbollit. Pas skandalit te Marseille duke shqelmuar një tifoz, mbrojtësi francez ka qenë lojtar i lirë, por që tani po bëhet me skuadër të re. Ish-asi i Manchester United po rikthehet në Premier Liga, por tani te West Hami, përcjell ORAinfo. Sipas raportimit të Gianluca …

Lexone

Courtois te Real Madridi! Chelsea po e transferon super-portierin

Thibaut Courtois po largohet nga Chelsea në fund të këtij sezoni. Portieri belg nuk e ka nënshkruar kontratën e re tek skuadra londineze, pasi e dëshiron largimin. Courtois është cak i Real Madridi, andaj edhe belgu e dëshiron transferimin në ‘Santiago Bernabeu’, përcjell ORAinfo. Klubi londinez e di se nuk …

Lexone