Home / Tag Archives: tragjedi

Tag Archives: tragjedi

“Sot nuk kemi asnjë lajm!”

Në 18 prill 1930, një prezantues lajmesh në BBC u tha dëgjuesve: “Nuk ka lajme!”, dhe vendosi disa melodi dhe këngë.Në ditët para se lajmet të prodhoheshin – me fjalë të tjera “krijoheshin”, për t’u shitur kompanive dhe bizneseve hapësira reklamash – dëgjuesit bekoheshin rregullisht me tinguj të ëmbël.Tani kemi një cikël lajmesh 24 orë në ditë, 7 ditë në javë – “lajme” për njerëz, ngjarje dhe zhvillime, që hyjnë në gropën thithëse të ndërgjegjes njerëzore, për t’u nxjerrë jashtë prej aty muaj, ditë, apo sekonda më vonë, nga një lajm tjetër, më i spikatur. Lajmet “e mira” janë ato që mbeten më gjatë në gropën thithëse – tragjedi, vdekje dhe fatkeqësi – ndërkohë që lajmet “e kota”, ose informacioni që ka mirësi apo vlerë, mund të përfshijë tema të tilla si natyra, vullneti i mirë apo etika.Që të mbeten duke u vërtitur në vorbullën e lajmeve, figurat e sotme publike duhet që të jenë argëtuese; ka shumë efikasitet edhe kur janë të paparashikueshme, apo të “sinqerta”, kur bëjnë sherr ..

Lexone

Tragjedi në Gjirokastër, burri djeg shtëpinë dhe më pas var veten

Tragjedi në Gjirokastër, burri djeg shtëpinë dhe më pas var veten

Një ngjaje e rëndë ka tronditur qytetin e Gjirokastrës. Një 53-vjeçar nga lagjja ‘Zinxhira’ në Gjirokastër, pasi i ka vënë flakën shtëpisë, është vetëvarur në një përrua në lagjen ‘Manalat’. Shtetasi me inicialet A.V., 53 vjeç është gjendur i vetëvarur nga policia në afërsi të ish-banesës në lagjen ‘Manalat’ pas …

Lexone

TRAGJEDI: Aksidentalisht rrotullohet autobusi, vdesin 17 persona

TRAGJEDI: Aksidentalisht rrotullohet autobusi, vdesin 17 persona

TRAGJEDI: Aksidentalisht rrotullohet autobusi, vdesin 17 persona Të paktën 17 persona kanë vdekur dhe 31 të tjerë janë lënduar pasi autobusi me të cilin po udhëtonin doli nga rruga dhe u rrotullua në një rajon malor në jug të Meksikës,njoftojnë autoritetet. Aksidenti ndodhi afër qytetin Motozintla,kur autobusi që po bartte …

Lexone

Tragjedi në Gostivar, pardje vdiq babai, sot djali 24 vjeçar

Një tragjedi e rëndë familjare ka ndodhur në një familje shqiptare në fshatin Simnicë të Gostivarit. Të hënën, ndërroi jetë babai ndërsa sot djali i tij 24 vjeçar, njofton Agjencia e Lajmeve Flaka. Vdekja e 24 vjeçarit Miftar Miftari, jo zyrtarisht dhe sipas informatave të para që dalin nga Spitali …

Lexone

Tragjedi Shqiptare, Humbën Vajzën arsyeja po trondit botën!

Vajza 18-vjeçare nga Gramshi, e cila humbi jetën në spitalin e Elbasanit pas një ndërhyrje kirurgjikale është akoma një temë e hapur dhe që nuk ka gjetur përgjigje pse. Familjarët e Ketjona Ibrahimit, dy motrat dhe kunati i saj, me dhimbje të madhe kanë treguar kalvarin e vuajtjeve se si …

Lexone

Tragjedi në Maqedoni, rrufetë godasin Shkupin – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Një bilanc tragjik është shënuar nga shirat e rrëmbyeshëm, përmbytjet dhe rrufetë gjate natës në Shkup, me të paktën 20 viktima, 10 prej te cilëve shqiptare dhe 6 persona të zhdukur mes të cilëve dhe fëmijë. Numri i personave qe kane humbur jetën mund të …

Lexone