Home / Tag Archives: terrorist

Tag Archives: terrorist

Siri, mbi 400 civilë të vrarë vetëm gjatë muajit prill

Rrjeti Sirian i të Drejtave të Njeriut ka bërë të ditur se vetëm gjatë muajit prill, në Siri janë vrarë së paku 408 civilë.Sipas organizatës, forcat e regjimit sirian të Bashar al-Assadit në muajin prill vranë 212 njerëz, duke përfshirë 43 fëmijë dhe 31 gra. Sipas deklaratës, viktimat përfshinin 11 persona të torturuar për vdekje nga forcat e regjimit.Më tej ata shtojnë se 11 civilë sirianë u vranë nga forcat ruse, të cilat mbështesin regjimin e Bashar al-Assadit, duke përfshirë dy fëmijë dhe katër gra.Grupi i të drejtave të njeriut tha se 23 persona u vranë nga grupi terrorist PYD/PKK, po ashtu në muajin prill, si dhe 22 të tjerë nga terroristët e ISISNë të njëjtën periudhë, katër civilë sirianë u vranë nga koalicioni i udhëhequr nga SHBA-të, ndërsa gjashtë të tjerë nga grupe të armatosura të tjera.Që nga fillimi i këtij viti, vdekjet e muajit prill çuan në 3.812 numrin e civilëve të vrarë në konfliktin në Siri. Sipas organizatës joqeveritare siriane, shumica janë vrarë nga ..

Lexone

Zekaj para gjykatës maqedonase: “Zoti e bekoftë Amerikën”

“Nuk më intereson asgjë. Vetëm drejtësia të del në dritë. Zoti e bekoftë Amerikën”, tha Valdet Zekaj, sot, gjatë seancës gjyqësore për rastin Kumanova, derisa Prokurori Naum Panovski lexonte fjalën përfundimtare, shkruan gazeta Lajm. Dhjetëra nga të akuzuarit për rastin “Kumanova”, sot kanë lëshuar seancën në shenjë revolte duke mos …

Lexone