Home / Tag Archives: termetit

Tag Archives: termetit

Shkundet jugu i vendit, tërmet 3,1 ballë në Vlorë

Një termet i fuqishëm me maginitudë 3,1 ballë është riregjistruar pak minuta më parë në zonën e Vlorës.Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) epiqendra e tërmetit ka qenë pranë fshatit Beshisht, rreth 12 km nga Vlora.Thellësia e tërmetit ka qenë 26 km.Fatmirësisht nuk ka raportime për dëme materiale apo të lënduar. (TemA)

Lexone

“Shkundet” jugu i vendit, 20 tërmete në 24 orë

Disa tërmete goditën vendin tonë gjatë mbrëmjes së djeshme. Instituti i Gjeoshkencave njofton se janë regjistruar 20 tërmete me intensitet të ulët.Sipas regjistrimeve, lëkundjet e fundit të tërmetit janë ndjerë në Zhulat të Gjirokastrës me një magnitudë prej 2.6 ballë dhe thellësi 5 km.Lëkundje të shumta janë ndjerë në fshatin Vermik në Vlorë, në të cilin kanë ndodhur 8 tërmete të vegjël, ndërsa tre tërmete janë regjistruar në fshatin Bolenë në Dhërmi.Tërmeti më i fuqishëm 4 ballë u ndje po në fshatin Vermik të Vlorës.Lista me 20 termetet

Lexone

Regjistrohet tërmet në rajonin e Ohrit

Regjistrohet tërmet në rajonin e Ohrit

Tërmet me intensitet prej tre deri katër ballë sipas shkallës makrosizmike evropiane sot në mëngjes është regjistruar në rajonin e Ohrit. Observatori sizmologjik pranë Fakultetit matematiko-natyror në Shkup kumtoi se tërmeti është regjistruar në orën 9:54 minuta, ndërsa epiqendra ishte pesë kilometra në lindje të Ohrit. Magnituda e tërmetit sipas …

Lexone