Home / Tag Archives: televizive

Tag Archives: televizive

5 miliardë €! Klubet e Premier League fitojnë të ardhura rekord

Viti i parë i marrëveshjes rekord për të drejtat televizive të Premier League, bashkë me rregullimet financiare që synojnë të parandalojnë që një shumë e madhe parash t’i shkojë agjentëve dhe lojtarëve, i ka transformuar 20 klubet elitare të Anglisë në profit marramendës.Analizat e anglezes The Guardian tregojnë se 17 klube kanë pasur fitime të mëdha, dhe të gjithë bashkë kanë fituar 5 miliardë euro.Gjithë kjo pasuri e madhe për klubet angleze vjen nga shpërndarja më e madhe e të drejtave televizive, e cila ndahet në mënyrë të barabartë për 20 klubet e Premier League, shkruan Telesport.Gjithsesi, janë gjashtë klubet elitare Man United, Man City, Chelsea, Liverpool, Arsenal dhe Tottenham ato që përfitojnë më shumë. Pas tyre është Leicester City, që luajti në Champions League dy sezone më parë dhe fitoi titullin në 2015/16.Marrëveshja e klubeve të Premier League për sa i përket të drejtave televizive është përmirësuar ndjeshëm nga përfshirja e rregullave financiare që limitojnë h..

Lexone

VIDEO: Grabitësit kërcënojnë me armë gazetaren në transmetim live, i vjedhin kamerën 15 mijë $

Ky është momenti shokues kur një gazetare e një televizioni australiane u ndalua nga grabitësit e maskuar të cilët i vodhjedhin një kamera që kushtonte 15 mijë dollarw.Gazetarja dhe kameramani sapo kishin zhvilluar një lidhje direkte me studion televizive në lidhje me familjen mbretërore, kur u sulmuan nga grabitësit.Reporterja Laurel Irving dhe kameramani Jimmy Cannon ndodheshin në Islington dhe po raportonin për emisionin e mëngjesit të Channel 7 kur dy të maskuar i sulmuan.Madje njëri prej tyre i drejtoi edhe armën kameramanit duke e bërë të dorëzojë kamerën 15 mijë dollarëshe.Dy grabitësit u larguan më pas me biçikletë. (TemA)

Lexone

Të famshëm që e kanë fituar luftën ndaj kancerit

60-vjecari

Përgatiti Blertina KokaKanceri nuk zgjedh! Të qenët i famshëm apo i pasur mund të të sjellë një sërë të mirash, por nuk të mbron nga kanceri. Nga yjet kinematografikë deri tek personalitete të njohura televizive, shumë të famshëm janë përballur me fjalën Kancer. Pas fytyrave të njohura e të qeshura të ekraneve, ka pasur edhe histori vuajtjesh dhe luftë mes jetës a vdekjes, ku një pjesë prej tyre kanë luftuar fort dhe ia kanë dalë të mposhtin këtë sëmundje vdekjeprurëse.Shfletoni galerinë…

Lexone

Buffon, stërvitje në plazh me Ilarian dhe fëmijët (Foto)

Në “grumbullim” me familjen në det. Gigi Buffon, i lirë nga angazhimet e futbollit pas lamtumirës ndaj Juventusit dhe duke pritur të zgjedhë se çfarë të bëjë me të ardhmen e tij, stërvitet me fëmijët e tij.1 of 21I fotografuar në Versilia, 40-vjeçari ka sy vetëm për dashurinë e tij: fëmijët (të dy nga lidhja me Alena Seredovan, dhe djali tjetër me Ilaria D’Amicon) partnera aktuale. Paparacët nuk i largojnë nga objektivi i tyre, por prezantuesja televizive nuk zhvishet… Pse?4 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

VIDEO/ Ja përmendin babain në emision, çuni i Fahriut “shpërthen” ndaj themeluesit të PD: Je komunist që ke fut njerëz në burg, jam perëndimor

Çuni i Fahri Balliut ka vendosur standardin e radhës në daljet e tij televizive. Ai ka kërkuar nga moderatorët që në panel me të të mos ulen persona me bindje komuniste pasi nuk është mësuar të rrijë me të tillë individë.Deputeti i Bashës, është konfliktuar edhe me themeluesin e PD Shenasi Rama fill pasi ky i fundit i përmendi pasurinë dhe babain Fahri Balliu.Demokrati i ri ka akuzuar demokratin e vjetër për përfshirje në sistemin e Enver Hoxhës.Në këtë vend kemi dëgjuar mjaft çudi, por që djali i Fahriut të akuzojë bashkëmoshatarët e të atit për lidhje me diktaturën, kjo vërtet guxim si deklaratë pasi jo të gjithë mund ta kapërdijnë kaq lehtë “turpin me bukë”.(TemA)

Lexone

Shërbimi sekret britanik kërkon të rekrutoj më shumë gra për MI6

Shërbimi sekret britanik do të lançojë reklamën e parë për rekrutime në televizionin kombëtar, në përpjekje për të nxitur më shumë gra dhe minoritete etnike t’i bashkohen MI6-s.Zyrtarët e inteligjencës do të ndihmonin në gjetjen e agjentëve të rinj sekretë dhe kontrollin e informacionit të mbledhur.Helmimi i një ish-spiuni rus dhe e bija e tij në Salisbury rezultoi në një rritje të aplikacioneve.Por ata duan të zgjerojnë shtrirjen e tyre dhe thonë se duan njerëz që “sfidojnë status quo-në”.Shifrat më të fundit zyrtare nga marsi i vitit 2016 treguan 24.1% të stafit të lartë dhe 37.8% të personelit jo të lartë ishin gra.Nuk kishte as anëtarë britanikë, të zinj, aziatikë dhe minoritet etnik (BAME) midis radhëve të lartë dhe ata përbënin vetëm 6.8 për qind të stafit jo të lartë.Reklamimi, i cili do të shfaqet në një pushim gjatë Channel 4 News rreth orës 19:30 BST, fillon me një imazh të një peshkaqen – stereotipisht një përshkrim i të “keqes” në filmat James Bond.Por më vonë..

Lexone

FOTO/ Presioni i SHBA, Koreja e Veriut mban premtimin, hedh në erë vendin e testimeve bërthamore

Koreja e Veriut çmontoi qendrën e provave bërthamore, duke shpërthyer eksplozivë dhe duke rrëzuar hyrjet e saj përpara ekipeve televizive ndërkombëtare.“Hipëm mbi mal dhe pamë detonimin nga rreth 500 metra larg pasi numëruan deri më tre,” raportojnë korrespondentët ndërkombëtarë.“Shpërthimi ishte aq i madh sa ndjehej kudo. Pluhur i madh erdhi drejt nesh dhe po ashtu mundëm të ndjenim nxehtësinë,” thanë ata.Ky gjest kishte si qëllim përforcimin e premtimit të liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un për të ndaluar testet bërthamore para samitit me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, që pritet të mbahet më 12 qershor në Singapor.Me gjithë dëshirën e Koresë së Veriut për të mbyllur vendin, ende vazhdon një luftë fjalësh mes Penianit dhe Uashingtonit, me të dyja palët që kërcënojnë shtyrjen ose anulimin e takimit. (TemA)

Lexone

Organizata e njohur ndërkombëtare: Të bojkotohet Kupa e Botës në Rusi

Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut Human Rights Watch u bëri thirrje udhëheqësve botërorë të bojkotojnë ceremoninë e hapjes së Kampionatit Botëror të Futbollit në Rusi, nëse presidenti rus, Vladimir Putin, nuk ndërmerr hapa për të mbrojtur civilët sirianë.Kampionati nis muajin e ardhshëm.Rusia, e cila është nikoqire e tij për herë të parë, është mbështetëse e presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad, në luftën civile të këtij vendi.Human Rights Watch tha se përgjegjësia e Moskës për vuajtjet e civilëve sirianë nuk duhet të neglizhohet.“Me organizimin e njërës prej ngjarjeve më të shikuara televizive në botë, Rusia ballafaqohet me opinionin publik dhe kërkon respekt”, tha drejtori ekzekutiv i Human Rights Watch, Kenneth Roth.Ai tha se udhëheqësit botërorë “duhet t’ia bëjnë me dije Putinit se nëse ai nuk e ndryshon rrugën dhe nuk vepron për t’iu dhënë fund mizorive nga focat ruse dhe siriane në Siri, ata nuk do të jenë në ulëset e tyre në natën e hapjes së Kampiona..

Lexone

Në Los Anxheles ka filluar plazhi! (Foto)

Në Los Anxheles ka filluar vapa dhe plazhi. Dhe këtë gjë e dëshmon edhe Tulisa Contostavlos, e cila është fotografuar në pozicione mjaft seksi teksa freskohej ne një pishinë.1 of 5Këngëtarja, aktorja dhe prezantuesja televizive britanike, është shfaqur e shpenguar para ‘blic’-ëve të aparatit me një palë bikini të zeza, që e tregojnë 29-vjeçaren në super-formë.20 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Kujt po i bëhet vonë për jetën e një gabeli!

Nga Alma NikolliPo, jam RomUnë, ky që qëndron tash para jushJam nga stërnipat e GangutE bijtë e LumbardhitKurrë nuk isha mjaft i bardhëPër të bardhëtAs tamam i zi për të zinjtëErdha vetëm t’u fal ca vargjeE të marr ndonjë duartrokitje në këmbimKaq më mjafton të ndihem i lumturKëto janë vargje të shkruara nga një poet shqiptar rom. Ai vdiq dje. E quanin Kujtim Paçaku, ishte nga Prizreni dhe për disa vite ka qenë deputet në Parlamentin e Kosovës.Po dje vdiq edhe një rom tjetër. Ai quhej Enea Ftoj, ishte 27 vjeç dhe vdiq në burgun e Korçës. Sipas policisë për shkaqe natyrale, ndërsa sipas shenjave në fytyrë dhe fjalëve të së shoqes, atë e rrahën për vdekje.Duket sikur në këtë vend është normale që romët të lypin, të të lajnë xhamin e makinës, të shesin rroba të përdorura, të abuzohen seksualisht që në moshë minorene, të rrihen, të harrohen barakave në lagje të izoluara, ama nuk është normale që të vuajnë.Në fakt përveçse në kronika televizive e konferenca ata a..

Lexone