Home / Tag Archives: telegrafi

Tag Archives: telegrafi

Kosova voton rezolutën, bashkohen doganat me Shqipërinë

Miratohet nga Kuvendi i Kosoves unififikimi i pikave doganore mes dy vendeve.Kuvendi i Kosovës me 67 vota për, 1 kundër dhe 1 abstenim ka votuar Rezolutën nga debati parlamentar në lidhje me zbatimin e Marrëveshjes ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë për unifikimin e pikave doganore ndërmjet tyre.Deputeti i PSD-së, Visar Ymeri si propozues i debatit parlamentar dhe i mbështetur nga gjashtë deputetë tjerë për unifikimin e doganave ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, në seancën e mbajtur një ditë më parë lidhur me këtë çështje, tha se unifikimi doganor nuk u arrit asnjë herë qëllimin dhe të dyja vendet janë të vonuara për rezultatet do të sillte ky unifikim, shkruan Telegrafi.

Lexone

VIDEO: Rusia zbulon “dronin nënujor”, i aftë të nxjerrë “jashtë loje” sistemin anti-raketor të NATO-s

Rusia po zhvillon një “dron nënujor” që mund të mbajë një bërthamë nukleare dy megatonesh.Sipas DailyMail, përcjell Telegrafi, arma e Putinit është projektuar për të shkatërruar “bazat e marinës armike” dhe do të jetë në gjendje të udhëtojë deri në 130 km/h.Gjithsesi Agjencia shtetërore e lajmeve ruse TASS thotë se presidenti Vladimir Putin njoftoi planet për një “dron nënujor” në fjalimin e tij në mars, në të cilin ai u mburr edhe me një sërë armësh të reja bërthamore “të paprekshme ndaj përgjimit të armikut”.Në mars, Putin njoftoi se Rusia ka testuar një sërë armësh të reja bërthamore “të paprekshme ndaj përgjimit të armikut” në një fjalim ku ai vlerësoi shkencëtarët pas arsenalit si ‘heronjtë e kohës sonë’.Gjatë fjalës së tij, Putin tha se krijimi i armëve të reja ka “nxjerrë jashtë loje” mbrojtjen e raketave të udhëhequr nga NATO. (TemA)

Lexone

E dini sa është ora? Duket e lehtë, por askush nuk po e gjen përgjigjen!

Detyra që u është vënë përpara disa nxënësve në Kinë është shpërndarë me të madhe edhe në internet.Bëhet fjalë për një detyrë, përcjell telegrafi, në të cilën shihet një orë “e rrotulluar” tek e cila ju duhet të gjeni për kohën e saktë.Është një orë që ka 12 ndarje klasike, por është vendosur në atë mënyrë që ju mos ta keni shumë të lehtë për të ditur se cilën orë po e tregon.Përgjigjet e ofruara janë:a) mes orës 3 dhe 4b) mes orës 6 dhe 7c) mes orës 8 dhe 9d) mes orës 10 dhe 11

Lexone

‘Klikimet e rreme një shqetësim i madh’

‘Klikimet e rreme një shqetësim i madh’

Klikimet e rreme në internet mbeten një shqetësim i madh për industrinë e reklamave, tha Maurice Levy, kryetari i Publicis Groupe, shkruan Telegrafi. Kompania franceze është një nga firmat më të mëdha reklamuese në botë. Duke folur në Samitin Botëror të Qeverisjes në Dubai, Levy tregoi se çfarë duhet bërë …

Lexone