Home / Tag Archives: teknologjise

Tag Archives: teknologjise

Ambasadorja e Kosovës në Washington, DC: I heqim kapelen Veliajt, Tirana simbol i transformimit

Ndryshimet që ka pësuar Tirana këto tre vite e kanë kthyer atë në simbol të transformimit dhe suksesit.Teksa ka postuar në twitter foto të një nga 4 mijë biçikletat Mobike të teknologjisë së fundit që kanë mbërritur në kryeqytet si dhe të koncertit të Rita Orës, ambasadorja e Kosovës në Washington, DC, Vlora Çitaku ka vlerësuar punën e kryebashkaikut Veliaj, duke e cilësuar një shembull për pjesën tjetër për t’u ndjekur!“Tirana po shndërrohet në një simbol të transformimit dhe suksesit në pjesën tonë të #Europe! Ne kurrë nuk kemi parë aq shumë kulturë, inovacion, turizëm dhe progres siç po shohim tani! Heq kapelen për @erionveliaj një shembull për pjesën tjetër për t’u ndjekur! #Tirana #TiranaBikeCity”, shkruan Vlora Çitaku në twitter.

Lexone

FOTOT: Të bukura dhe inteligjente, kukullat seksi gati për… beqarët

Shenzhen Atall Intelligent Robot Technology është një prej kompanive robotike ka nxjerrë së fundmi në shitje Emma-n, një robot seksi me inteligjencë artificiale.Makineria është e lidhur me internetin dhe është e pajisur me kapacitete stimuluese të teknologjisë së lartë.Temperaturat e tyre janë të përafërta me të njeriut dhe madje janë të siguruara që të mos shkaktojnë shkënditja elektrike.Por e gjithë kjo punë nuk është e lirë, çmimi online i Emmas është afro 3,136 dollarë dhe me shumicën e klientëve meshkuj 40-50 vjeç.

Lexone

VIDEO: Skifterët vjedhin Mercedes-in në më pak se 30 sekonda

Hapja e makinave të teknologjisë së fundit është bërë tashmë diçka shumë e thjeshtë për hajdutët.Në videon e më poshtme do të shikoni se si hajdut vidheni një makinë Mercedes në më pak se 30 sekonda.Vjedhje u bë e mundur falë një paisjeje të teknologjisë së lartë e cila hap dhe ndez makinën pa çelës. (TemA)

Lexone

Shkencëtarët: Jetoni jetën në këtë planet, sepse s’ka jetë pas vdekjes

Një shkencëtar ka folur së fundmi për jetën e përtejme, duke thënë se duhet të vazhdojmë jetën tonë në këtë planet, pasi ajo mbyllet këtu.Sean Carroll, kozmolog dhe profesor i fizikës në Institutin e Teknologjisë në Kaliforni, tha se ligjet e fizikës që rendojnë në jetën e përditshme kuptohen plotësisht.Ai shpjegoi se për të qenë një jetë e përtejme, vetëdija do të duhej të ishte plotësisht e ndarë nga trupi ynë fizik, shkruan TCH.Por në vend të një shpirti të përhershëm, vetëdija duket se përbëhet nga një seri atomesh dhe elektronesh.“Pretendimet se një formë e vetëdijes vazhdon pasi trupat tanë të vdesin dhe të kalojnë në atome përbërëse të tyre përballen me një pengesë të madhe dhe të pakapërcyeshme, dhe nuk ka asnjë mënyrë brenda atyre ligjeve për të lejuar që informacioni i ruajtur në trurin tonë të vazhdojë pasi të vdesim”, shtoi Dr Carroll.

Lexone

Apple kompania më e pëlqyer për 11 vite

Apple kompania më e pëlqyer për 11 vite

Gjiganti amerikan i teknologjisë dhe prodhuesi i smartfonëve të famshëm “iPhone”, “Apple” është kompania më e pëlqyer në botë për herë të 11-të sipas klasifikimit vjetor të revistës prestigjiozë “Fortune”. Ky klasifikim bëhet duke u bazuar në votimin e 3900 personave mes drejtuesish, analistësh dhe ekspertësh. Secili prej tyre vendos …

Lexone

Robotë dhe makina elektrike, Kina lidere e inteligjencës artificiale

Robotë dhe makina elektrike, Kina lidere e inteligjencës artificiale

Kina synon të bëhet lider botëror i Intelligjencës artificiale (IA) deri në vitin 2030 duke lënë pas SHBA-në. Për arritjen e këtij qëllimi, qeveria kineze miratoi më datën 18 qershor 2017 një strategji ambicioze që mbështetet në tri shtylla kryesore; puna për ecjen me hapin e teknologjisë dhe aplikimeve te …

Lexone