Home / Tag Archives: teknologji

Tag Archives: teknologji

Zbulimi i madh shkencor, mbahet 36 orë në “jetë” truri pa trup

Mjekësia ka evoluuar ndër vite dhe sot, falë edhe zhvillimit të teknologjisë, është në gjendje që të transplantojë të gjitha organet e trupit, përveç njërit.Bëhet fjalë për trurin, një organ për të cilin edhe vetë mjekët dhe neurologët thonë se e njohin ende shumë pak.Por, puna për ta transplantuar edhe këtë organ ka nisur prej kohësh, megjithëse pak është arritur deri më tani. E mes grupit të studiuesve që ndërmarrin të tilla eksperimente radikale është edhe ai i ngritur nga Universiteti i Jale, i udhëhequr nga doktori Nenad Sestan.Sestan paraqiti para Institutit Kombëtar të Shëndetit në Mariland përfundimin e një eksperimenti të pazakontë të kryer tek derrat.Ai thotë se arriti që të mbajë të gjallë për pak më shumë se 36 orë trurin e derrave pasi u kishin prerë kokat dhe e gjitha kjo duke përdorur një teknologji të furnizimit me gjak të pasur me oksigjen të materies gri.Sestan thotë se me pak punë mund të arrihet që truri të mbahet i gjallë pafundësisht dhe eksperimenti i k..

Lexone

Teknologji, ‘selfie’ i iPhone X po tmerron përdoruesit

IPhone X i ri ka mbërritur në duart e njerëzve dhe bashkë me të, edhe rezolucioni tepër i lartë i kamerës së përparme, ose siç quhet ndryshe kamera e ‘selfie-t’.Ajo është aq e mirë, sa në fakt, disa prej përdoruesve janë tmerruar disi.iPhone X ka ardhur me një kamerë të re përpara të quajtur “TrueDepth”, e cila shkrep ‘selfie-t’ me kamerën 7-megapiksel që përdor një kamerë infra të kuqe në gjendje të kapë edhe karakteristikat e detajuara të fytyrës.Është shumë herë më e mirë se çdo kamerë e përparme e prodhuar më parë.‘Selfie-t’ e iPhone X me sistemin “TrueDepth” po zbulon disa tipare për të cilat “nuk jemi edhe aq shumë krenarë, të paktën për disa përdorues”, – thonë nga gjiganti teknologjik.Kamera “TrueDepth” është goxha precize – por kjo është detyra e saj. Është e njëjta kamerë që përdoret për të njohur fytyrën dhe për të zhbllokuar celularin, ose siç quhet ndryshe “Face ID”, që lejon përdoruesit të hapin celularin vetëm me një shikim.Nëse ajo kamerë nuk do të kishte at..

Lexone

Së shpejti nuk do të na duhet telekomanda e televizorit

Së shpejti nuk do të na duhet telekomanda e televizorit

Universiteti britanik i Lancasterit ka vënë në zbatim teknologjinë e re të quajtur ‘Matchpoint’, e cila do të mjaftojë lëvizja e një pjese të trupit për të kontrolluar funksionet e ndryshme, shkruan Telegrafi. Nevojitet lëvizja rrethore e njërës dorë, kokës apo edhe një këmbe, që kapet prej një kamere. Mjafton …

Lexone

Samsung ISOCELL Dual Software Solution mundëson karakteristikën e kamerës së dyfishtë në një gamë më të gjerë smartphonësh

Samsung ISOCELL Dual Software Solution mundëson karakteristikën e kamerës së dyfishtë në një gamë më të gjerë Smartphonësh Zgjidhja e re software për sensorët e imazhit ISOCELL Dual mbështet rifokusimin dhe shkrepjen në dritë të ulët në smartphone me hardware të klasit të mesëm Seul, Kore – 6 Shkurt 2018 …

Lexone

Kuvendi sot mban seancë, ja pikat që diskutohen

Kuvendi i Kosovës sot mban seancën e radhës, ndërsa ndër pikat e rendit të ditës është edhe debati parlamentar sipas kërkesës së Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje lidhur me dënimin e disa aktivistëve të këtij subjekti politik. Po ashtu në rend dite është edhe interpelanca e kryeministrit të Republikës së …

Lexone