Home / Tag Archives: socialist

Tag Archives: socialist

Sanchez betohet si kryeministër i Spanjës

Lideri socialist Pedro Sanchez është betuar si kryeministër i Spanjës para mbreti Felipe VI. Sanchez u vu në krye të pushtetit sot, në një ceremoni në Pallatin ZarzuelaBetimi pason përpjekjen e suksesshme të tij, përmes mocionit të mosbesimit, për të rrëzuar ish-kryeministrin konservator Mariano Rajoy gjatë së premtes, pas afro 7 vitesh në pushtet.Sanchez dhe partia e tij janë mbështetës të Bashkimit Evropian dhe vlerës monetare. 46-vjeçari Sanchez është kryeministri i shtatë me radhë i Spanjës që nga kthimi i demokracisë pas vdekjes së diktatorit Francisko Franco më 1975.2 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Çuni i Fahriut: Ça i dini europianët ju, budallenj? Nuk na i hapin negociatat, këmbës bjerini

Çuni i Fahri Balliut, të cilin babi e ka bërë deputet, thotë se europianët nuk janë budallenj, që të çelin negociatat për Shqipërinë.“Ca pune bëtë, sot keni 150 ditë qe keni ardh në punë.Çfarë keni bërë? Përvecse keni mbrojt Saimir Tahirin, u munduat të kapni çdo institucion dhe keni kapur drejtësinë.Asnjë gjë tjetër. Doni ju hapjen e negociatave. Ça i dini ju europianët?Budallenj janë këta, që ato që nxirrni ju vetë në ERTV, mendoni se do i besojë edhe Europa?Ka njerëz në PS me background gazetari.Ka që në 2002 debati për Teatrin, kur u çuan 20 deputetë socialist e dolën kundër qeverisë socialiste.Kurse sot nuk pipëtin zëri në PS, sepse nuk drejtojnë as politikanë, as gazetarë, as artiste, por bandida.Sepse i kanë kapur peng bandat, sepse kanë kapur Edi Ramën, se vëllain e ka të përfshirë me drogë me diosjen e Xibrakës”, tha Balliu.(TemA)

Lexone

Deputeti socialist: Respekt Fatmir, tani duhet të kundërsulmojmë si pas 14 shtatorit

Deputeti socialist Erjon Braçe, ka reaguar pas konferencës për shtyp të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.Ai thotë se shteti duhet të veprojë kundër mafies, njësoj si kundërsulmi i pas 14 shtatorit.“Respekt Fatmir!Mafia duhet luftuar çdo minutë.Kundersulmi Antimafia njesoj si kundersulmi i shtetit ndaj banditeve ne 14 shtator”, shkruan deputeti socialist.(TemA)

Lexone