Home / Tag Archives: situates

Tag Archives: situates

Punimet në rrjet, OST: Do ketë skemë të përkohëshme furnizimi me energji në këto zona

Për shkak të punimeve për realizimin e investimeve që kryen OST sh.a. për fuqizimin e N/st 220 kV Fierzë, Autotransfomatori 220/110 kV në këtë nënstacion duke filluar nga dt.05/06/2018 është aktualisht jashtë pune.Diktuar nga këto kushte OST sh.a. është e detyruar të krijojë skema të përkohëshme furnizimi në rajonin e Veri-Lindje deri në normalizimin e gjendjes.Për të minimizuar në maksimum kohën e ndërperjes së energjisë, në rast difektesh apo avarish të linjave të saj, OST ka organizuar punën dhe ka marrë të gjitha masat teknike dhe organizative për rritjen e gadishmerisë në rajonin në fjalë dhe përballimin e situatës së krijuar.

Lexone

Pamje të rralla nga jeta e përditshme në Korenë e Veriut, njihuni me vendin më të izoluar

Njihet si shteti më i izoluar në botë, prandaj njihet edhe më pak nga bota perëndimore.Kjo video flet më së miri mbi jetën e përditshme të shtetit komunist Korea Veriore. E vetmja gjë që ka qenë e ndaluar të regjistrohet në videon e mëposhtme, janë objektet dhe godinat e ushtrisë.Ushtria e Koresë së Veriut është e pesta më e madhe në botë për nga numri i ushtarëve aktivë, ndërsa kohët e fundit vërehet acarimi i situatës mes Koresë Veriore dhe SHBA. Por ndiqeni në videon më poshtë se sa interesante është jeta e tyre./zoneeleire.alThe post Pamje të rralla nga jeta e përditshme në Korenë e Veriut, njihuni me vendin më të izoluar appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Mjet i dyshimtë në oborrin e spitalit, evakuohen pacientët

Një mjet i dyshimtë në një qese është parë në oborrin e spitalit të Pejës dhe Policia e Kosovës ka urdhëruar evakuimin e pacientëve të Repartit Kirurgjik dhe Pediatrik derisa ekipet profesionale të Policisë të saktësojnë se për çfarë mjeti bëhet fjalë.Po ashtu vizitat tek pacientët sot janë ndërprerë për shkak të situatës së krijuar.Spitali i Përgjithshëm në Pejë njofton se askush nuk ka nevojë të shqetësohet për pacientët, pasi ata po trajtohen dhe janë marrë masa që kujdesi ndaj tyre të bëhet edhe pas evakuimit.

Lexone

Limaj ‘godet’ keq Hashim Thaçin

Zëvendëskryeministri i, Fatmir Limaj në një intervistë për Rubikon të KTV-së ka thënë se vendi gjendet në një situatë të tillë si pasojë e punës joserioze nga krerët e vendit. Ai ka thënë se në asnjë vend të botës nuk nënshkruhet një marrëveshje dhe pastaj pas disa vjetëve të tentohet …

Lexone

Zgjedhjet lokala, ja kur pritet që të fillojë fushata

Vendi ka hyrë në 10 ditët e fundit të afatit të paraparë me kodin zgjedhor për shpalljen e zgjedhjeve lokale të cilat janë caktuar të mbahen më 15 tetor. Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi ka paralajmëruar se më 6 gusht do ti shpall ato , që i bie në çastet …

Lexone