Home / Tag Archives: situaten

Tag Archives: situaten

VIDEO: Makina përfshihet nga flakët, gruaja nuk “çan kokën” vazhdon të ecë

Ky është momenti tronditës kur një makinë edhe pse përfshihet nga flakët shoferja vazhdon që të ecë pa e vrarë mendjen.Ishte një grua e cila vërejti se një automjet ishte përfshirë nga flakët në Florida dhe në mënyrë të përsëritur ajo tentonte të vinte në dijeni shoferin e saj për situatën e rrezikshme.Susan King që drejtonte veturën e bardhë e përfshirë nga flakët tha se Meridith Olinger i shpëtoi jetën asaj pasi ajo e lajmëroi për flakët.“Unë jam shumë mirënjohëse … ajo ishte engjëlli im atë ditë”, ka thënë King. (TemA)

Lexone

“Kombëtarja ka 25 gjermanë dhe dy që e bëjnë me dhitë”

Takimi i dy futbollistëve që përfaqësojnë kombëtaren gjermane, Mesut Ozil dhe Gyndogan me presidentin turk Erdogan, e ka tensionuar situatën në shtetin gjerman.Politikani i SPD, Bernard Holzhauer, nëpërmjet një komenti në Facebook, ka ofenduar 2 lojtarët me origjinë turke që janë pjesë e përfaqësueses turke.“Ekipi paraprak ka 25 gjermanë dhe dy që e bëjnë me dhitë.”Gjithsesi politikani ka kërkuar falje pas këtij ofendimi, ndërsa nga partia rivale është kërkuar shkarkimi i tij, nga posti aktual.“Ishte një situatë ku më kishte ikur truri dhe mbase nuk e kam menduar mirë komentin e bërë”, ishin fjalët e Holzhauer pasi kërkoi falje publike.

Lexone

Ndryshime në qeveri? Flet deputeti socialist mbi këtë çështje

Siç është marrë vesh tashmë, Spartak Braho është bërë deputeti më i ri i Partisë Socialiste, pasi mori mandatin e deputetit të Saimir Tahirit, i cili e dorëzoi atë përpara disa javëve.Braho ka qenë i ftuar ditën e djeshme në studion e gazetarit Roland Qafoku, ku ka folur mbi marrjen e mandatit, por edhe për ndryshimet në qeveri.Ai ka thënë se priten disa ndryshime në qeveri në muajin shtator, që sipas tij mund të përmirësojnë situatën.Roland Qafoku: Po në krahasim me Fatos Nanon, si është?Spartak Braho: Lëre, mos u tall tani. Të paktën, ky nuk ka ndërmend të iki. Fatosi i ditur dhe i mençur ishte, por nuk kishte qejf punën. Rama ka qejf punën. Të paktën 18 orë i kalon në zyrë. Merr vesh çdo gjë. Rama ka defekt që nuk konsultohet për vendimmarrjen. Duhet të kishte bërë një përzgjedhje më të mirë të kuadrit. Por shpresoj që në shtator me ndryshimet në qeveri ta përmirësojë situatën. Sektori i Ekonomisë duhet përmirësuar. Jo se ky është djalë i keq, por duhet të kthehen sytë më mi..

Lexone

Kukësi, plani për Europën zbardhen dëshirat e trajnerit Pakult

Trajneri Pakult kërkon një ekip konkurrues për pjesëmarrjen në Kupat e Europës, prandaj ka kërkuar nga drejtuesit që të merren me merkaton dhe të mos humbasin kohë, por të fillojnë punën për të ndërtuar një ekip të fortë.Konkretisht, austriaku ka kërkuar një mbrojtës të djathtë, një mesfushor të djathtë, një mbrojtës të majtë dhe pa dyshim sulmues qendre, por dhe një fantazist.Të paktën pesë përforcime. Por, te Kukësi janë kolaps në lidhje me afrimet, pasi me largimin e menaxherit Halili, shumë gjëra kanë mbetur pezull.Gjithsesi, është drejtori sportiv Nderim Nexhipi që e ka marrë situatën në dorë e po vepron në lidhje me segmente të ndryshme në merkato.

Lexone

Papa bën thirrje për paqe në “Tokën e Shenjtë”

Papa Françesku bëri thirrje se dialogu dhe pajtimi janë të nevojshme në Tokën e Shenjtë dhe gjithë Lindjen e Mesme.Ai u tha besimtarëve dje në Sheshin Shën Pjetri se shpirtërisht është bashkuar me lutjet që janë mbajtur të shtunën në Jerusalem, vend i cili është i shenjtë për hebrenjtë, të krishterët dhe myslimanët.Gjatë meshës së të dielës, Papa foli për situatën në Gaza dhe u lut që atje të arrihet paqja.Autoritetet palestineze kanë thënë se më shumë se 110 palestinezë janë vrarë gjatë përleshjeve në mes të kufirit të Rripit të Gazës dhe Izraelit që prej muajit mars.Protesta vdekjeprurëse në kufiri Gaza-Izrael pati edhe në ditën kur Shtetet e Bashkuara hapën ambasadën e tyre në Jerusalem.21 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Papa bën thirrje për “pajtim në Tokën e Shenjtë”

Papa Françesku thotë se “dialogu dhe pajtimi” janë të nevojshme në Tokën e Shenjtë dhe gjithë Lindjen e Mesme.Ai u tha besimtarëve sot në Sheshin Shën Pjetri se “shpirtërisht” është bashkuar me lutjet që janë mbajtur të shtunën në Jerusalem, vend i cili, sipas tij, është i shenjtë për hebrenjtë, të krishterët dhe myslimanët.Gjatë meshës së të dielës, Papa foli për situatën në Gaza dhe u lut që atje të arrihet paqja.Autoritetet palestineze kanë thënë se më shumë se 110 palestinezë janë vrarë gjatë përleshjeve në mes të kufirit të Rripit të Gazës dhe Izraelit që prej muajit mars.Protesta vdekjeprurëse në kufiri Gaza-Izrael pati edhe në ditën kur Shtetet e Bashkuara hapën amabasadën e tyre në Jerusalem.(rel)

Lexone

“LETRA/ Ilir Meta flet mbi përgjimin e fshehtë të Agron Xhafajt: S’është montazh, turp t’i thuash sajesë të PD-së kur unë e njoh dorën”

Situata politike gjatë kësaj jave ka qenë mjaft e nxehtë ku mazhoranca dhe opozita kanë pasur një sërë përplasjesh.Mirëpo krahas analizave mediatike mbi ngjarjet që kanë pasuar njëra-tjetrën, faqet e humorit e kanë shfrytëzuar situatën për të përcjellë meme pikante.Më poshtë do të mund të njiheni me disa prej punimeve më komike ku ironizohet politike.Hidhini një sy, koha për të qeshur. (TemA)

Lexone

Video e PD, reagon deputeti i PS: Estradë, padashur opozita bëri autogol, drejtësia të veprojë

Deputeti i Partisë Socialiste Pjerin Ndreu ka reaguar pas publikimit të PD të një video me dëshminë e personit që në audiopërgjimin u tha se ishte bashkëpunëtori X.Me anë të një statusi në rrjetet sociale, shkruan se “ky tipi qe u dekonspirua dhe u keqperdor ne menyre vulgare nuk tha asgje te re nga ata qe opozita ka thene e sterthene gjithe keto dite”.Më tej ai ka ërë thirrje Prokurorisë që të vendosë gjërat në vendin e vet dhe të zbardhë situatën.Postimi i plotë i NdreutKy tipi qe u dekonspirua dhe u keqperdor ne menyre vulgare nuk tha asgje te re nga ata qe opozita ka thene e sterthene gjithe keto dite !Por ajo qe me ben pershtypje eshte qe si mundet te jete kaq qesharak profili i viagruar i Lul Bashes me nje njeri me personalitet te dyshimte, i denuar per droge dhe mashtrim, me gjendje te mjeruar ekonomike, dhe qe na paska provoku se nuk kishte qellim te conte hashash !Drejtesia duhet te veje gjerat ne vendin e vet dhe te zbardhe situaten qe me vidion e sotme me ngjan..

Lexone

Duro: Pa Idrizin, do bëhej kasaphanë në Vlorë

Shpëtim Duro nuk e harron Flamurtarin. Madje, rikthehet të flasë për klubin vlonjat pas vendimeve të djeshme që mori Komisioni i Disiplinës.Trajneri e ndien ende atë që i ka ndodhur me skuadrën vlonjate sa i përket gjykimit, në një kohë që e cilëson skandaloz faktin që Disiplina guxon të dënojë administratorin e Flamurtarit, Sinan Idrizi.Në një prononcim ekskluziv për “Panorama Sport”, Duro ka thënë, ndër të tjera, se në Vlorë do të kishte ndodhur një kasaphanë e vërtetë po të mos e kishte qetësuar situatën kreu i klubit.Sipas ish-trajnerit, cilësia e dobët që ka Idrizi mbetet fakti që nuk është rrugaç dhe nuk rreh arbitra. 58- vjeçari i cilëson si kamikazë arbitrat që kanë dënuar Flamurtarin, teksa është i bindur që nëse do të kishte drejtësi, atëherë vlonjatët do të ishin në garë për titull.DEKLARATA – “Pasi mësova për vendimet që Komisioni i Disiplinës kishte marrë për Flamurtarin, mund ta cilësoj si skandaloz dënimin për kreun e klubit, Sinan Idrizi.

Lexone

Teuta kërkon tre pikët e rradhës dhe kundër Kukësit

Kukësi mund të konsiderohet si ‘macja e zezë’ për Teutën, një duel që më së shumti ka parë fitues kampionët në fuqi, pavarësisht se ku është luajtur, në Durrës apo ‘Zeqir Ymeri’.Madje shifrat flasin në favor të verilindorëve, që në 26 përballjet ndërmjet tyre kanë 16 fitore, ndaj 4 të djemve të detit, ndërkohë që edhe golat e shënuar janë dukshëm në favor të Kukësit, që ka shënuar dyfishin e kundërshtarit, 48 ndaj 24.Në sezonet e fundit kjo sfidë ka prodhuar edhe polemika të shumta mbi gjykimin, ku mjafton të kujtojmë sfidën e fazës së 3-të, ku të dy trajnerët si Pacult ashtu edhe Begeja, kishin rezerva për arbitrimin.Megjithatë në situatën ku ndodhet Teuta shifrat nuk kanë shumë vlerë, pasi çdo sfidë është si një finale për mbijetesë tek durrsakët. Teuta vjen nga fitorja shpresëdhënëse ndaj Partizanit dhe besimi është rritur së tepërmi në skuadër për të arritur sa më parë mbijetesën.Madje djemtë e detit nuk tremben as nga fakti që në 13 javët e fundit Kukësi njeh vetëm një hum..

Lexone