Home / Tag Archives: sistemit

Tag Archives: sistemit

“Ku humbe Armandinjo? Ku humbi magjia e sistemit tënd fitues?”

Nga Erjon BraçeKu humbe Armandinjo?Pse hesht? Është e rëndë 3-0 apo jo?Çfarë do thuash tani?Po hë, pse nuk fiton më?Si ka mundësi që sistemi yt dështoi kështu?Sikur ishte sistem fitues. Ku humbi magjia kaq shpejt?I kam përgjigjet, por pres të flasësh Armandinjo, pastaj gjithçka që mendoj

Lexone

FOTOT/ Publikohet koleksioni i rrallë nga Shqipëria komuniste: Kur dashuria njerëzore bashkjetonte me varfërinë ekstreme

Teksa kanë kaluar rreth 28 vjet nga rrëzimi i sistemit totalitar, gjithnjë e më tepër publikohen imazhe të rralla nga Shqipëria e asaj kohe.Koleksionistët kanë grumbulluar mjaft shkrepje të bërë nga turistë të huaj apo nga ata pak fotografë që kishte.Më poshtë do të mund të gjeni disa prej pamjeve të sjella nga diktatura që gjunjëzoi shqiptarët për 45 vjet.Hidhini një sy, ishte koha kur dashuria njerëzore bashkjetonte me varfërinë ekstreme. (TemA)

Lexone

Për ata që po përpiqen të ndalin tërmetin

Nga Astrit PatoziTri ngrehina të kalbura të sistemit tonë politik po shkërmoqen dita- ditës dhe fare qartazi përpara syve tanë.Ato janë drejtësia, partia e Lulit dhe LSI-ja.“Rilindja”, po aq e molepsur, po përpiqet me shpirt ndër dhëmbë të mbahet pas “tepsisë” së pushtetit për të fshehur më kot faktin e njohur botërisht se po kalon të njëjtën krizë.Por e ka të pamundur, sepse procesi i dekompozimit është i pandalshëm dhe i pakthyeshëm.Në këtë reaksion zinxhir të rënies është njësoj si të përpiqesh të ndalësh tërmetin, pas paralajmërimit të shërbimit sizmiologjik.Ndaj e vetmja shpresë për Shqipërinë është një politikë e re, e cila nuk ka asnjë lidhje me gërmadhat e sistemit, që po rrëzohet, herë pa zhurmë, e herë me rënkime.

Lexone