Home / Tag Archives: simptoma

Tag Archives: simptoma

Gruaja që zbulon kurën për reumatizmën (receta e plotë)

Reumatizma është padyshim një nga shqetësimet prej të cilit shumë njerëz janë të prekur. Kjo grua vuante prej 10 vitesh nga kjo sëmundje. Mpirje duarsh, dhimbje të forta natën dhe pagjumësi ishin disa nga simptomat më të zakonshme që duhej t’i përballonte.Pas një lufte të gjatë me këto simptoma, ajo vendosi të marrë fatin e saj në duart e veta. Provoi receta të ndryshme natyrale të rekomandurara nga mjekët alternativë. Problemin më të madh ajo e kishte në duar. Mpirje dhe dhimbje të forta, që natën i përkeqësoheshin tej mase. Mjekët i rekomanduan të përdorë kremra dhe ilaçe të ndryshme, por asnjëra prej tyre nuk e ndihmoi.Ajo e provoi këtë trajtim nisur nga fakti që edhe nëse nuk do të jepte efekt, nuk do të humbiste gjë. Pas përdorimit, ajo nuk pati kurrë dhimbje si ato që kishte më parë.Përbërësit: – 2 kg mjaltë tërfili – 1 litër ujë – 250 gram tërfil të tharëPërgatitja e recetës: Gatuani fillimisht gonxhet e tërfilit në një enë me ujë për rreth një orë në temperaturë të ulët..

Lexone

Rimini, kanabis në zyrë si anti-stres për punonjësit

Zyra e kompanisë së marketingut në Rimini Të kalosh shumë orë para kompjuterit, shkakton stres dhe lodhje, simptoma që nëse nënvlerësohen, mund të çojnë deri dhe në depresion.Një kompani në Rimini të Italisë, ka vendosur atëherë të ndihmojë punonjësit për të luftuar lodhjen nga kompjuterët në mënyrë të veçantë: ka vënë në dispozicion në zyrë, kanabis!!!Kompania, e cila merret me marketing, e ka prezantuar si një përfitim për punëtorët e saj marijuanën, biskotat me marijuanë dhe aromatizuesit e ambientit me erën e kanabisit.Ideja e futjes së kanabisit për punonjësit, erdhi nga themeluesi i kompanisë, sipas asaj që shkruan e përditshmja “Il Resto del Carlino”.Qëllimi i përfitimit të ri është krijimi i një mjedisi të qetë dhe relaksues të punës. Dhe për ata që kritikuan zgjedhjen, kompania u përgjigj se qëllimi nuk është të “përplasesh pas tavolinës”, por “të sigurojë relaksimin” e punëtorëve.Nuk është rastësi që në kompani nuk ka karta për t’u vulosur, oraret janë shumë fleksib..

Lexone

Si të dini a e keni gripin, flamën apo alergjinë

Si të dini a e keni gripin, flamën apo alergjinë

Simptomat janë shpesh të ngjashme, por nuk shërohen në mënyrë të njëjtë, prandaj është me rëndësi të dini se çka ju ka “gjetur”. Rrjedhja e hundëve, kolla, rraskapitja… janë simptoma të tri sëmundjeve të ndryshme. Si të dimë cilën e kemi “fituar”? Kur është fjala për alergjinë, teshtitjen pa ndërprerë, …

Lexone

Tragjedi në Gostivar, pardje vdiq babai, sot djali 24 vjeçar

Një tragjedi e rëndë familjare ka ndodhur në një familje shqiptare në fshatin Simnicë të Gostivarit. Të hënën, ndërroi jetë babai ndërsa sot djali i tij 24 vjeçar, njofton Agjencia e Lajmeve Flaka. Vdekja e 24 vjeçarit Miftar Miftari, jo zyrtarisht dhe sipas informatave të para që dalin nga Spitali …

Lexone