Home / Tag Archives: sigurojne

Tag Archives: sigurojne

Maskë për fytyrë, me kafe dhe vaj ulliri

Miliona njerëz në të gjithë botën preferojnë më shumë kafen se çdo pije tjetër. Por, përveçse është një pije shumë popullore, ajo ka edhe shumë përdorime të tjera jashtë kuzhine.Më poshtë do të gjeni disa përdorime interesante të kafes, si maskë për fytyrën apo për zbehjen e shenjave të celulitit.Maskë për fytyrë me kafe dhe vaj ulliriPërzieni kafen me vaj ulliri deri sa të bëhet një masë homogjene. E aplikoni në fytyrë dhe mbajeni për rreth 30 minuta. Më pas e lani fytyrën me ujë të vakët.Kokrrat e kafes mund të heqin qelizat e vdekura të lëkurës dhe sigurojnë një efekt antirrudhë falë përmbajtjes së lartë në antioksidues. Prandaj ato janë një nga produktet më të mira për lëkurën.Një maskë tjetër me përbërës kryesor kafenPërbërësitKafe Kanellë Mjaltë E verdha e vezës KosI përzieni të gjithë përbërësit derisa të formohet një masë si krem. E aplikoni në fytyrë dhe e mbani për rreth 30 minuta. Më pas e lani fytyrën, duke e fërkuar shumë pak.

Lexone

Receta më e fuqishme për të hequr dhjamin

RECETA– 1 gotë me ujë apo qumësht kokosi, ose 2 lugë gjelle me vaj kokosi (kokosi shërben për të mbrojtur mëlçinë, për të forcuar muret qelizore si edhe për të mbrojtur organet jetike). – 1/2 avokado (për të përmirësuar funksionin e mëlçisë, gjakut, muskujve) – 1 dorë spinaq (na siguron Vit A, C, K). – 1 lugë kafeje me fara Lini ose Chia (na sigurojnë fibra & Omega-3). – 1 banane ose luleshtrydhe për të përmirësuar shijenPërgatitja:Hidhini të gjitha në mixer/blender dhe përziejini derisa të bëhet një masë kremoze. Pijeni çdo mëngjes esëll për rezultate fantastike.

Lexone

Kush është 31-vjeçari që vdiq pas sherrit me thika Borsh

Viktima e sherrit me thika në Borsh të Saranës është identifikuar si Premtim Bega, 31 vjeç. News 24 dhe BalkanWeb sigurojnë foton e 31-vjeçarit që vdiq pas sherrit mes shtatë personave. Ndonëse nuk dihen ende shkaqet e sherrit mes të rinjve, paraprakisht mësohet se edhe një prej tre të plagosurve, …

Lexone