Home / Tag Archives: sigurisht

Tag Archives: sigurisht

Pasojat shëndetësore të duhanpirjes, testet dhe ekzaminimet

Dr. Elona Hila Duhanpirja është një fenomen shumë i shpeshtë. Pothuaj se të gjithë duhanpirësit pyesin veten se çfarë pasojash ka sjellë në shëndetin e tyre duhanpirja për shumë vite. Ka shumë persona që kanë frike të kontrollohen për arsye të frikës nga rezultatet. A është e nevojshme të kontrollohen duhanpirësit? Çfarë ekzaminimesh mund të kryhen? Duhani ka mbi 40 substanca kimike që lidhen me çrregullime të AND-së të qelizave dhe sjellin si pasojë kancer pulmonar dhe kancer të kavitetit oral. Duhani lidhet edhe me probleme kardiake, si hipertensioni, sëmundje akute koronare. Duhet marrë në konsideratë edhe duhanpirja pasive që ka pothuajse të njëjtat rreziqe për shëndetin, sikurse duhanpirja aktive. Gjithashtu edhe mosha e nisjes së duhanit, numri i cigareve të para në ditë, kanë rëndësi të veçantë në sëmundshmërinë e lidhur me duhanpirjen. A ka teste ose ekzaminime që përjashtojnë 100% mundësinë e dëmeve nga duhani? Në fakt çdo ditë flitet për dëmet që shkakton duhani, por ..

Lexone

Gjyqi ndaj ish-truprojës së Berishës, reagon e dashura: Izeti do luftojë deri në fund, drejtësia ka shumë kohë që pret

E dashur e ish-truprojës së Sali Berishës, Izet Haxhia ka reaguar pas seancës së parë gjyqësore ndaj patnerit të saj. Teksa ai ka dalë para togave të zeza të gjykatës penale të Tiranës për të kërkuar rigjykimin e çështjes ‘Hajdari’, e dashura e ka inkurajuar për të shkuar më tej. Ajo garanton se patneri i saj do t’i shkojë deri në fund çështjes dhe përballjes me drejtësinë. Ditën e sotme, Haxhia ka kërkuar ballafaqim me ish-kryeministrin Sali Berisha. Ndër të tjera e dashura e tij shkruan: “Sot, me syte e mendjes kuptoja dhe shikoja Dashurine e jetes time, te rrethuar me police e prokurore… Moment i rendesishem per drejtesine dhe per politiken shqiptare. Ai ishte aty dhe buzeqeshte ! Por me syte e shpirtit, nuk kuptoja asgje se c kerkonin keta njerez nga i bukuri im, i shtrenjti, i shenjti im… E di, drejtesia ka shume kohe qe pret e sigurisht, ajo eshte e domosdoshme si jeta! Izeti do te luftoje deri ne fund! Ai ju pershendet ngrohtesisht te gjitheve! Por, fshehtas, ne zemer…..

Lexone

Pasagjerët ia bëjnë “ferr” Salvinit në Brindisi, e presin me “Bella ciao” (VIDEO)

Një pritje e papritur i është rezervuar ministrit të ri të Brendshëm të Italisë, Matteo Salvini, në Puglia ku ai u ndal për fushatën zgjedhore për administratorët. Pasi mbërriti në Brindisi, në minibusin që të shoqëron nga avioni për te terminali i aeroportit, udhëheqësi i “Lega Nord”-it është “përshëndetur” nga disa pasagjerë që kënduan këngën “Bella ciao”. Videoja me këngën ironike në drejtim të liderit të populistëve të lega Nord u postua në Facebook nga Giuseppe Gelo. “Ne ishim në bord me disa nga miqtë e sindikatës CGIL – thotë autori – dhe të pranishmit e tjerë na u bashkuar. Sigurisht që nuk i pëlqeu. Dikush u përpoq të përgjigjet me ‘La canzone del Piave’, por heshti menjëherë”, thotë sindikalisti i tregtisë nga Brindisi. 7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Pasagjerët ia bëjnë “ferr” Salvinit në Brindsi, e presin me “Bella ciao” (VIDEO)

Një pritje e papritur i është rezervuar ministrit të ri të Brendshëm të Italisë, Matteo Salvini, në Puglia ku ai u ndal për fushatën zgjedhore për administratorët. Pasi mbërriti në Brindisi, në minibusin që të shoqëron nga avioni për te terminali i aeroportit, udhëheqësi i “Lega Nord”-it është “përshëndetur” nga disa pasagjerë që kënduan këngën “Bella ciao”. Videoja me këngën ironike në drejtim të liderit të populistëve të lega Nord u postua në Facebook nga Giuseppe Gelo. “Ne ishim në bord me disa nga miqtë e sindikatës CGIL – thotë autori – dhe të pranishmit e tjerë na u bashkuar. Sigurisht që nuk i pëlqeu. Dikush u përpoq të përgjigjet me ‘La canzone del Piave’, por heshti menjëherë”, thotë sindikalisti i tregtisë nga Brindisi. 7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Cilat janë vlerat e dëshiruara të kolesterolit në gjak?

Përgjigjet Dr. Anila Rexha, mjeke kardiologe në Qendrën Shëndetësore Nr.3 Vlerat normale të kolesterolit në gjak nuk janë aq fikse, sepse për grupmosha të ndryshme ka targete të ndryshme. E mira është, pra ajo që quhet vlerë optimale e kolesterolit në gjak të jetë nën 200 mg/ dl. Mund të konsiderohet normale dhe një vlerë deri në 230 mg/ dl, por sigurisht për ta detajuar apo vlerësuar më korrektësi riskun kardiovaskular individual ne marrim si vlera të rëndësishme edhe kolesterolin e mirë HDL kolesterol dhe kolesterolin e keq LDL. Vlerat e tyre janë gjithashtu shumë të rëndësishme, krahas vlerës së kolesterolit total. Vlera e LDL kolesterol apo kolesterolit jo të mirë është mirë që të jetë nën 130 mg/dl për gjithë popullatën dhe për popullatën e riskuar, që janë pacientët me sëmundje të arterieve koronare, pacientët me diabet, pacientët me sëmundje renale, të moshuarit etj, për këtë kategori norma është mirë që të jetë nën 100 mg/dl. E kundërta ndodh me kolesterolin e mirë apo lipopr..

Lexone

Pogradec, 40-vjeçarja gjendet e plagosur rëndë në anë të rrugës

Një aksident ka ndodhur mëngjesin e kësaj të enjteje rreth orës 5:20 në aksin Pogradec-Korçë, në vendin e quajtur “Lapidari i Petrushës”. Sipas policisë, një 40-vjeçare është gjetur në anë të rrugës me dëmtime në trup. Dyshohet se pas aksidentit, drejtuesi i automjetit është larguar nga vendngjarja. Qytetarja është transportuar në Spitalin e Pogradecit për të marrë ndihmën mjekësore, ndërsa gjendja e saj raportohet e rëndë. Një grup hetimor është ngritur për të zbuluar rrethanat e ngjarjes, e sigurisht për identifikimin dhe kapjen e autorit. 7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Brazili, Uillian: Njerëzit presin trofeun, kemi shumë presion

Uillian pranon se Brazili ka shumë presion dhe kjo gjë mund të ndikojë në performancat e skuadrës. Në konferencën për shtyp përpara mediave, mesfushori i Çelsit thotë se skuadra po stërvitet mirë dhe të gjithë kanë besim se mund të bëjnë mirë. “Është e vërtetë që Brazilin e shohin të gjithë si favoritë dhe presin që ne të ngremë trofeun. Edhe ne lojtarët duam, por nuk është e lehtë. Sigurisht që do të bëjmë gjithçka. Tite? Është i qetë dhe ne duam të bëjmë gjithçka që na kërkon në stërvitje. Kërkon ta shmangë presionin, por është e pamundur sepse e dimë që të tjerët presin shumë nga ne”, ka thënë Uillian në konferencën për shtyp.

Lexone

Barcelona-Real Madrid, çfarë dueli për Miralem Pjanic!

Një “El Clasico” në merkato për Miralem Pjanic. Sikurse njofton e përditshmja spanjolle “Marca”, e ardhmja e mesfushorit boshnjak do të jetë në njërën prej dy skuadrave më të mëdha të La Ligas, te Reali i Madridit ose Barcelona. Si “Los Blancos” ashtu edhe “blaugranat” janë hedhur në sulm për 28-vjeçarin, por drejtuesit bardhezinj nuk shqetësohen aspak, përkundrazi, janë të lumtur që ka një duel të tillë, që vetëm do t’ia rriste çmimin futbollistit. Juventusi do të ishte i gatshëm për të shitur mesfushorin, sigurisht për një shumë të majme, të cilën më pas do ta investonte për të blerë kartonin e Milinkovic-Savic të Lazios. Në fakt, për Pjanicin nuk interesohen vetëm gjigantët e futbollit spanjoll. Edhe në Premier League mësohet se ka një derbi për futbollistin ballkanas mes dy skuadrave të Manchesterit, United dhe City. 6 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Foto/ Publikohen pamjet e para të klipit të këngës së botërorit, ja si duket Era Istrefi

Klipi i “Live it up”, këngës zyrtare të Kampionatit Botëror të FIFA 2018, do të publikohet më 8 qershor. Kjo këngë, e cila ka sjellë në një bashkëpunim për herë të parë Era Istrefin me Will Smith dhe Nicky Jam, është kthyer që tani në një hit dhe do të këndohet live nga artistët në ceremoninë e hapjes dhe të mbylljes së botërorit. E sigurisht, që edhe kureshtja për të parë klipin ka qenë shumë e madhe këto ditë. Ka qenë Era, e cila nëpërmjet një videoje të publikuar në Instagram, u ka shuar të gjithëve kureshtjen. Në këtë video shihet një pjesë nga klipi, ndërsa vet Era duket mjaft seksi teksa kërcen në një pistë me makina. Për më shumë, shikoni videon mëposhtë: 2 days left for #liveitup MV A post shared by Era Istrefi (@strefie) on Jun 5, 2018 at 11:50am PDT The post Foto/ Publikohen pamjet e para të klipit të këngës së botërorit, ja si duket Era Istrefi appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Fotot më të bukura të Angelina Jolie me 6 fëmijët e saj

Angelina Jolie festoi dje 43-vjetorin e lindjes. 6 fëmijët e saj ia kanë bërë më të bukur këtë përvjetor dhe sigurisht ia kanë mbushur jetën plot. Mediat e huaja raportojnë se ylli ka festuar dje me fëmijët duke i argëtuar ata në një park lojërash. Maddox 16 vjeç, Pax 14 vjeç, Zahara 13 vjeç, Shiloh 12 vjeç, Viviene 9 vjeç dhe Knox 9 vjeç kanë gjetur te Jolie një nënë të mrekullueshme, që I do më shumë se çdo gjë në botë. 1 of 13 5 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone