Home / Tag Archives: shtepite

Tag Archives: shtepite

Thatësira në Afganiztan, alarmon OKB: 2 milionë njerëz rrezikojnë jetën

Të paktën 2 milion njerëz janë në rrezik për gjetjen e resurseve ushqimore për shkak të thatësisë që ka kapluar Afganistanin, bën të ditur Zyra për Koordinimin e Çështjeve Humanitare të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.Vendet më të prekura janë pjesët veriore dhe perëndimore të Afganistanit, ku të korrat e grurit janë vonuar apo zvogëluar në të paktën 20 provinca, kryesisht për shkak të mungesës së shiut dhe borës në dimër, thuhet në raportin e OKB-së.“Të korrat (e dimrit të kaluar) duhet të konsiderohen si të humbura tërësisht”, tha Abdul Majid nga Organizata për Ushqim dhe Agrikulture e OKB-së.Më shumë se 21 mijë njerëz u detyruan të largohen nga shtëpitë e tyre në provincat e Badghes dhe Ghor për shkak të thatësisë.“Rreth 1.5 milion kafshë shtëpiake në pjesën verilindore nuk mund të gjejnë ushqim dhe më shumë se 600 nga 1 mijë fshatra po e vuajnë mungesën e ujit”, thuhet në raport.Afërsisht gjysma e 30 milionë banorëve të Afganistanit mbështeten në agrikulture, për punë..

Lexone

VIDEO: Vullkani shkatërron rrugë e banesa në Hawai

Hawai po përballet prej ditësh me katastrofën natyrore më të rëndë të 5 dekadave të fundit, pas shpërthimit të vullkanit Kilauea.Autoritetet shtetërore do të marrin përsipër asistencën federale, pas shkatërrimit masiv që shkatërroi llava, që për ditë me radhë pushtoi rrugët e banesat.Llava, që rrjedh nga 15 çarje në kraterin e vullkanit, tashmë mbulon gati 117 hektarë tokë dhe ka shkatërruar 27 banesa, por banorët, shtëpitë e të cilëve i mbijetuan llavës, janë lajmëruar të evakuojnë gjithsesi për shkak të emisioneve të gazit por edhe një shpërthimi të ri të vullkanit.

Lexone

FOTOT e frikshme: Llava “gëlltit” makinën në Hawaii

Prej disa ditësh Hawaii është nën pushtetin e vullkanit.Të shumta kanë qenë pamjet që janë servirur në media ku shihet se si llava djeg çdo gjë që i del përpara.Së fundmi në rrjetet sociale po qarkullojnë disa pamje ku shuhet se si vullkani Kilauea “gëlltit” makinën vetëm në pak sekonda.Vullkani në Hawaii shpërtheu më 3 maj dhe ka shkatërruar deri tani 26 shtëpi.Të paktën 2000 persona janë evakuar. (TemA)

Lexone

Super Teknologji . Ca ka bo Kaurri :P

Nqs kjo video ju ka pelqyer , ju lutem shtypeni butonin “LIKE” . Tregon se ju me perkrahni dhe kjo me ndihmon shume . Faleminderit . Video tjera interesante : E Pabesueshme por e Vertete 7 Mutantet e te kaluares Si kufizohen Shtetet neper Bote Everything Zone 12 Bicikletat qe …

Lexone