Home / Tag Archives: shtepise

Tag Archives: shtepise

Tmerri i rrathëve të zinj poshtë syve merr fund: Ja si t’i eliminoni me kamomil dhe sodë buke

Përgatiti: Ilma LamçeTë gjithë e dimë se soda e bukës është një përbërës me shumë përdorime. Ka një përdorim të gjerë për përgatitjen e maskave të bukurisë, pastrimin e shtëpisë dhe hidratimin e lëkurës. Dhe pse jo, për të eliminuar rrathët e zinj: ato rrathë të errët poshtë syve që na bëjnë të ndihemi të lodhur dhe të çrregullt. Për fat të mirë, duke përdorur make-up, mund t’i fshehim, por për të përfunduar punën duhet të mësojmë më parë si ta përgatisim këtë ilaç natyral dhe ta aplikojmë në mbrëmje, pas heqjes së make-up.Përbërësit:-1 lugë çaj sodë buke;-1 filxhan çaj kamomil;-Tamponë pambukuPërgatitja:Merrni një lugë çaji sodë buke dhe shtojeni atë në një filxhan me kamomil të ngrohtë, i cili është qetësues dhe stimulues. Më pas përziejeni mirë deri sa e gjitha të shkrihet plotësisht dhe të krijohet një masë. Pasi të keni krijuar këtë, duhet të zhysni një tampon pambuku dhe më pas ta aplikoni atë në pjesën poshtë syve. Duhet ta përsërisni këtë veprim herë pas here duke..

Lexone

Pije, paketa cigaresh, mbulesa tavolinash e marmelatë: Dhuratat e çuditshme për Shqipërinë nga komunistët e tjerë

Nga Kastriot DervishiNë kongresin e dytë të vitit 1952 sollën dhurata edhe partitë komuniste nga vendet e tjera të “demokracive popullore” si: Çekosllovakia, Hungaria, Rumania, Polonia dhe Republika Demokratike Gjermane.Më “kopracë” ishin rumunët, të cilët sollën albume dhe një Stalin e Lenin të vogël bronzi.Hungarezët ishin më të gjithanshëm në dhurata, duke filluar nga orenditë e shtëpisë, kupa argjendi, valixhe, pije etj.Të tjerët ishin të dhëna pas teknologjisë së aparatet fotografike dhe dylbitë.Jepej përshtypja sikur po zhvillohej ndonjë dasmë dhe të ftuarit po sillnin taksën e pjesëmarrjes.Kongresi i dytë i Partisë së Punës është i vetmi në historinë e kësaj partie ku u evidentuan dhurata nga partitë e ashtuquajtura motra.Mungesa e pjesëmarrjes së “partisë mëmë” të Bashkimit Sovjetik, u kompensua nga pjesëmarrja e partive të tjera të vendeve të “demokracisë popullore”, si dhe të vendeve ku lëvizja komuniste pretendonte të bënte terrorizmin e radhës.Ndonëse komuni..

Lexone

Tmerri i rrathëve të zinj poshtë syve merr fund: Ja si t’i elimonini me kamomil dhe sodë buke

Përgatiti: Ilma LamçeTë gjithë e dimë se soda e bukës është një përbërës me shumë përdorime. Ka një përdorim të gjerë për përgatitjen e maskave të bukurisë, pastrimin e shtëpisë dhe hidratimin e lëkurës. Dhe pse jo, për të eliminuar rrathët e zinj: ato rrathë të errët poshtë syve që na bëjnë të ndihemi të lodhur dhe të çrregullt. Për fat të mirë, duke përdorur make-up, mund t’i fshehim, por për të përfunduar punën duhet të mësojmë më parë si ta përgatisim këtë ilaç natyral dhe ta aplikojmë në mbrëmje, pas heqjes së make-up.Përbërësit:-1 lugë çaj sodë buke;-1 filxhan çaj kamomil;-Tamponë pambukuPërgatitja:Merrni një lugë çaji sodë buke dhe shtojeni atë në një filxhan me kamomil të ngrohtë, i cili është qetësues dhe stimulues. Më pas përziejeni mirë deri sa e gjitha të shkrihet plotësisht dhe të krijohet një masë. Pasi të keni krijuar këtë, duhet të zhysni një tampon pambuku dhe më pas ta aplikoni atë në pjesën poshtë syve. Duhet ta përsërisni këtë veprim herë pas here duke..

Lexone

Burgu kthehet në fshat, banorët dëshmitarë të dhunës së diktaturës

Në Shën Vasil, një fshat i vendosur buzë rrugës nacionale 15 kilometra larg Sarandës, banorët ende jetojnë mes rrënojave dhe kujtimeve të burgut dhe ish-kampit famëkeq të punës gjatë periudhës së regjimit komunist.Shtëpinë e Andon Gjonit në këtë fshat e vizitojnë herë pas herë ish-të burgosur politikë dhe familjarë të tyre. Kulla e dikurshme e rojës së burgut gjendet në oborrin e shtëpisë së tij, ndërsa vetë shtëpia ishte dikur dhoma e takimeve të familjarëve me të burgosurit.Vitet e fundit të diktaturës Andoni shërbeu si ndihmës i të atit dhe së bashku transportonin me kafshë ngarkese ujë të pijshëm për burgun. Banorët edhe pse jashtë mureve ishin dëshmitarë të torturave dhe vrasjeve të shpeshta të të burgosurve.“Kur kam ardhur dikur këtu, një i burgosur doli nga pjesa që tashmë është shtëpia ime, me barkun e çarë. Kur e kam parë që i kanë dalë zorrët jashtë, jam tmerruar dhe nuk vija më këtu”, tregon Andon Gjoni.Shumë prej mjediseve të dikurshme të burgut si fjetorja e ushtar..

Lexone

“Epoka e Noizyt”/Publikohen videot, mes britmash fëmijët vrapojnë të gëzuar pas reperit

Është mëse e ditur tashmë se Noizy është një nga reperët më të famshëm në të gjitha trojet shqiptare dhe këngët e tij dëgjohen nga miliona shqiptarë.Fansat e tij i përkasin çdo lloj moshe dhe ky konstatim është mëse i vërtet. Jo vetëm moshat e reja e dëgjojnë Noizyn, por edhe fëmijët e vegjël janë fansa të ‘zjarrtë’ të reperit.Këtë e ka vërtetuar vet Noizy nëpërmjet disa videove që ka hedhur ditën e sotme në Instastory. Siç duket, reperi ka qenë duke xhiruar një klip të ri dhe vendndodhja e tij është zbuluar nga një grup fëmijësh, të cilët përpiqen që të shikojnë reperin, duke i bërë foto e video.Një vajzë mundohet të shikojë reperin nga jashtë dritares së shtëpisë brenda së cilës është Noizy, ndërsa në disa video të tjera, reperi ka dalë jashtë për të përshëndetur tufën e fëmijëve të cilët sa vijnë dhe shtohen më shumë në numër, duke brohoritur emrin e reperit dhe duke i bërë foto.Pra, nëse mendonit se fëmijët dëgjonin të njëjtat këngë siç dëgjonit ju kur ishit të vegjël, po g..

Lexone

Kthehu po deshe natën në shtëpi, në këmbë, në Tiranë

Nga Mira KazhaniNjë pjesë e madhe e jona jeton brenda makinës së vet, zyrës së vet, shtëpisë dhe lagjes së vet. Zbret në mëngjes, rrufit kafen nga ekspresi, kontrollon a e mori celularin (aty ku ndodhen treçereku i botës dhe prej tyre ke në zemër maksimumi 10 kontakte), i cili gjithë ditën do bjerë për hallet e të tjerëve dhe rrallë për ty, por duhet dhe jeta pa të sikur ndërpritet, stakohet, ti gjendesh në askund, nëse nuk ke aparatin e vogël me app-se dhe zilet e preferuara.Ndez makinën dhe nga parkingu i pallatit tek i zyrës; nëse të duhet të shkosh në një qendër tregtare për të bërë pazar, ka edhe aty parkim. Kudo është e njëjta rutinë me të cilën jemi njësuar aq fort, sa nuk e dimë më shijen e aromës së qytetit, e prekjes së tij me këmbët tona, përmes një ecjeje të shpejtë a të relaksuar, si ata nëpër filma – sepse sot ecja është luks, jo makina.Në lagjen time ka ende shtëpi tiranasish, të cilët s’janë marrë vesh për pronat dhe për fat lagjja ku jetoj mban era jasemin, bli d..

Lexone

VIDEO: Bie nga kati i 6, fëmija shpëtohet kalimtarët me… çarçaf

Një djalë i vogël cili u rrëzua nga dritarja e shtëpisë së tij në katin e gjashtë është shpëtuar nga një grup kalimtarësh me çarçaf.Fillimisht tre vjeçari në katin e tretë përpara se të binte mbi një tende dielli në një dyqan dhe më pas u prit nga kalimtarët me çarçaf.Menaxheri i dyqanit theu krahun ndërsa shpëtoi djalin.Ndërsa fëmija u dërgua në spital pasi theu këmbën gjatë rënies.Ngjarja ndodhi në lindje të Kinës. (TemA)

Lexone

Ndërpritet seanca plenare, Basha i drejtohet deputetit të PS: “Mos u afro tek kamera, mos dëgjo atë palloshin”

Seanca plenare e ditës së sotme është bllokuar sërish. Në këto momente po flet Basha, por fjala e tij po transmetohet vetëm në Facebook, pasi Gramoz Ruçi i ndërpreu punimet dy herë radhazi, ku pati edhe një debat midis tyre.DebatiRuçi: Zoti Basha ju kërkoj që të lejoni zhvillimin normal të seancës, kemi një çështje shumë të rëndësishëm për të trajtuar. Është një rast i artë i opozitës që të kritikojë, që të debatoj. Veprimet për të marrë pen seancën nuk janë veprime të drejta.Basha: Dua të ndiqet rendi i ditës? Ruçi: Çfarë të ndjekë uzurpimin tuaj të foltores?Basha: Rama e sjell këtë raport këtu të mjerë, atë që ka ndodhur në Samitin e Sofjes, atë që i kanë thënë në sy liderët e huaj. Ti atje mos u afro tek kamera se do marrësh atë që meriton. Mos dëgjo atë palloshin. Ulu aty. (I drejtohet Taulant Ballës)Basha: Rama nuk i ka bërë detyrat e shtëpisë, dhe sot ka ardhur që ti bjerë sot dajres. Rama dridhet nga e vërteta.Drejtpërdrejt nga Kuvendi i ShqipërisëGepostet von Lulz..

Lexone

Lulzim Basha, në versionin e të “fortit”: O pallosh, do marrësh atë që meriton

Për të disatën seancë me radhë, Lulzim Basha dhe deputetët e PD-së kanë zaptuar foltoren e Kuvendit, duke bërë që kryeparlamentari Gramoz Ruçi ta ndërpresë seancën.Para se ta ndërpriste seancën, Ruçi i ka kërkuar disa herë të ulet, ndërkohë që ky i fundit nuk e ka mbajtur veten.Në një moment madje, i ka thënë Taulant Ballës, pallosh, dhe pas largimit të socialistëve nga salla, ka vijuar fjalimin e tij, duke e transmetuar në Facebook.Ruçi: Zoti Basha, ju kërkoj që të lejoni zhvillimin normal të seancës. Kemi një çështje shumë të rëndësishëm për të trajtuar, është një rast i artë i opozitës që të kritikojë, që të debatojë. Veprimet për të marrë peng seancën nuk janë veprime të drejta.Basha: Dua të ndiqet rendi i ditës.Ruçi: Çfarë të ndjekë, uzurpimin tuaj të foltores?Basha: Rama e sjell këtë raport këtu të mjerë, atë që ka ndodhur në Samitin e Sofjes, atë që i kanë thënë në sy liderët e huaj. Ti atje (i drejtohet Taulant Ballës) mos u afro tek kamera se do marrësh atë që meri..

Lexone

Oferta e çuditshme e shtëpisë publike: “Keni shërbime erotike falas, nëse bëni këtë gjë”

Skuadra e hokeit “Golden Knights” në qytetin e Las Vegas, ka marrë një ofertë shumë të çuditshme.Golden Knights Një shtëpi publike i ka ofruar të gjithë pjestarëve të skuadrës shërbime erotike falas, nëse ata do të fitonin kupën e madhe.“Vajzat tona e duan këtë skuadër. Ato po kërkojnë të imepnjojnë maksimalisht skuadrën drejt triumfit”, ka thënë një përfaqësuese e shtëpisë publike.The post Oferta e çuditshme e shtëpisë publike: “Keni shërbime erotike falas, nëse bëni këtë gjë” appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone