Home / Tag Archives: shtatzenise

Tag Archives: shtatzenise

Çfarë i ndodh fëmijës kur nëna qan?

Femra nga vetë natyra është e ndjeshme, shumë më e ndjeshme se mashkulli. Por, një grua shtatzënë është akoma edhe më e ndjeshme, preket për gjëra të vogla, gati të parëndësishme. Preket kur shikon një film romantik, madje edhe një reklamë mund ta bëjë për të qarë.Por, sa ndikon e qara e nënës te fëmija? Mjekët këshillojnë nënat shtatzëna se para se të qajnë duhet të mendojnë për fëmijën e tyre, pasi një gjendje jo e mirë emocionale e nënës ndikon drejtpërdrejt te fëmija. Nuk është e vërtetë që fëmija nuk ndjen asgjë, fëmija përjeton të njëjtat emocione si nëna. Situata ndryshon nëse flasim për probleme më të rënda të nënës, siç është depresioni. Nëse gjatë shtatzënisë nëna kalon faza depresioni, kjo ndikon të fëmija në formimin e personalitetit pasi të lindë. Nëse nëna kalon depresion gjatë shtatzënisë , ekspertët thonë se fëmija pasi të lindë do jetë shumë më i ndjeshëm dhe i pasigurt.Prandaj gratë shtatzëna duhet të mundohen të jenë sa më të qeta, të bëhen të forta, duke menduar..

Lexone

E dini deri në ç’moshë iu rritet gjoksi femrave?

Madhësinë e gjoksit e përcaktojnë faktorët: gjenetikë, pesha, mosha dhe shtatzënitë, ndërkaq ndryshime në madhësi dhe formë të tij ndodhin gjatë gjithë jetës. Megjithatë kanë një moshë të caktuar deri kur rriten.Në ndryshimin e madhësisë së gjoksit ndikon koha e ndryshme gjatë ciklit. Sipas mjekëve tek shumica e femrave gjoksi zhvillohen plotësisht 3 deri në 4 vjet pas ciklit të parë menstrual, ndërkaq proçesi i rritjes së gjoksit përfundon në adoleshencë, pra deri në fillim të moshës 20 vjeç.Megjithatë ndryshimet në madhësinë e tij dhe në formë ndodhin gjatë gjithë jetës dhe janë të lidhura me ndryshimet në indet e gjoksit.Disa femra, si pasojë e shtatzënisë, u zmadhohet gjoksi, ndërsa disave nuk ju ndryshon, por të gjithave pas përfundimit të ushqyerjes së foshnjes me gji, iu zvogëlohen.Gjithashtu edhe gjenetika luan një rol të madh në madhësinë dhe formën e gjoksit. Ndaj mos shpresoni më për rritjen e gjoksit pasi keni kaluar të 20-tat./zoneelire.alThe post E dini deri në ..

Lexone

12 shenjat që paralajmërojnë për çrregullim hormonal

Ndiheni të fryrë, të acaruar ose thjesht nuk është dita juaj më e mirë? Çrregullimi hormonal mund të jetë fajtori. Hormonet janë “dërgues” kimikë që ndikojnë në mënyrën si qelizat dhe organet funksionojnë. Është normale që nivelet e tyre të ndryshojnë në momente të ndryshme të jetës, si para ose gjatë ciklit menstrual ose shtatzënisë, ose gjatë menopauzës. Por, edhe disa ilaçe dhe gjendje shëndetësore mund të shkaktojnë rritje ose rënie të niveleve të hormoneve.Ja cilat janë disa nga shenjat që paralajmërojnë për çrregullim hormonal. Shfletoni galerinë…

Lexone

A është normale të kesh qime në gjoks?

Kur vë re për herë të parë disa qime të trasha përreth thithkës, është normale që të të kaplojnë një sërë emocionesh dhe të të vijnë ndërmend një sërë pyetjesh (pse, si, kur?)A është normale?! Pyetja që i shqetëson shumicën prej vajzave dhe grave. Sipas ekspertëve, të pasurit qime përreth thithkave është diçka krejt normale. Mendojeni në këtë mënyrë: Keni qime në të gjithë trupin, prandaj nuk bën përjashtim as gjoksi.Thuajse të gjitha femrat kanë qime në gjoksQimet shpesh shfaqen në areolë, pjesa e pigmentuar që rrethon thithkën, dhe pjesën tjetër të gjoksit.Ka disa faktorë që përcaktojnë sa shumë apo pak qime keni në gjoks. Ashtu si me çdo pjesë të trupit, edhe qimet në gjoks mund të ndryshojnë në sasi, trashësi dhe ngjyrë nga njëri person tek tjetri. Ashtu si me qimet në pjesën pubike, gjithashtu mund të ndryshojnë nga qimet në pjesë të tjera të trupit.Mund të vëreni më shumë qime përreth thithkave nëse keni luhatje të niveleve të hormoneve, si gjatë shtatzënisë, për shemb..

Lexone

Ajoua në SHBA miraton një projektligj të ashpër për abortin

Një nga projektligjet më të ashpra për abortin është miratuar në Ajoua (SHBA).Ligji ndalon abortin që nga momenti kur dëgjohen të rrahurat e para të zemrës së fetusit.Ligjvënësit republikanë, që kontrollojnë dy dhomat e parlamentit kanë kaluar projektligjin, duke e dërguar më pas te guvernatori për ta fuqizuar në ligj.Kritikët argumentojnë se ky projektligj e konsideron abortin të paligjshëm, përpara se shumica e grave të kuptojnë se janë shtatzënë.Vitin e kaluar, republikanët e Ajoa-s kanë ndaluar abortet pas javës së 20-të të shtatzënisë.

Lexone

Çifti u përpoq të kishte fëmijë për 20 vjet rresht- pas 18 aborteve, mrekullia ndodhi kur nëna nuk e priste

Për gati 20 vjet, një grua në U.K kishte kërkuar dëshpërimisht për një fëmijë. Ajo ka shpenzuar një pasuri, dhe vuajti 18 dështime. Kishte për të kërkuar mënyra alternative për të mbetur shtatzënë dhe ende humbi secilën prej foshnjave të saj në rreth 14 javë dhe pothuajse hoqi dorë në vitin 2010. Para se çifti të mbushte 50 vjeç, ata vendosën të provonin edhe një herë.Ata vizituan Dr. Hassan Shehata, themeluesin dhe drejtorin e Qendrës për Imunologjinë Riprodhuese dhe Shtatzënisë. Gruaja më në fund ishte shtatzënë dhe përfundoi me sukses duke lindur me operacion cezarian në qershor të vitit 2016. Djali i saj Uilliam është tani 18 muajshe. “Tani jemi një familje perfekte dhe më në fund ndihem e plotë”, tha ajo.

Lexone

Myku vaginal, shkaqet dhe simptomat

Myku vaginal është një infeksion kërpudhor i cili shkaktohet nga tharja. Ka shumë femra të cilat preken nga myku në një kohë të caktuar të jetës, edhe pse në disa femra kjo situatë rishfaqet. Ky infeksion shoqërohet me kruajtje, djegie dhe dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale. Prandaj, në raste të tilla duhet t’i drejtohemi mjekut për të marrë kurën e duhur. Faktorët që shkaktojnë mykun janë të ndryshëm, si:-Shpërbërja e mukozës vaginale-Përdorimi i sapunëve dhe larësve të ashpër-Ndryshimet hormonale për shkak të shtatzënisë ose ciklit menstrual-Përdorimi i të brendshmeve të ngushta ose sintetike-Higjienë jo e duhur-Përdorim i shpeshtë i antibiotikëve-Përdorimi i spiraleve dhe kontraceptivëveCilat janë shenjat klinike me të cilat shoqërohet kjo patologji?Infeksionet mykotike në sipërfaqe të vaginës shfaqen me: skuqje, kruajtje, rrjepje, edemë (ënjtje).Infeksionet mykotike në brendësi shoqërohen me shenjat klinike të sipërpërmendura, si dhe me shtim të sekrecioneve t..

Lexone

Si t’i hiqni kilogramët e tepërt të shtatzënisë me dietën me kos

Dieta me kos është një dietë bashkëkohore, e cila bazohet në receta të pasura me proteina dhe të varfra me karbohidrate. Ajo siguron elementët e nevojshëm ushqyes për organizmin nëpërmjet një ekuilibri ushqimor të përsosur dhe në të njëjtën kohë, pakëson ndjeshëm numrin e kalorive.Dieta me kos përjashton ëmbëlsirat, duhanin, alkoolin dhe pijet e gazuara.Recetat e sallatrave janë ndërtuar me shumë pak vaj ulliri. Rekomandohet që gjatë kësaj diete të konsumoni sa më shumë ujë, si dhe të kryeni aktivitete fizike për rezultate sa më të mira.Dita e parëMëngjesi: 100 gr kos me tërshërë Zemra: një filxhan kos Dreka: Sallatë jeshile me një kokërr patate të zier Zemra: Kos me fruta (mollë, portokalle, limon) Darka: 200 gr fileto pule Para gjumit: Një gotë kos me një domate të grirë në mikser Dita e dytëMëngjesi: 100 gr kos me tërshërë. Zemra: Kos me fruta (mollë, boronica, pjeshkë) Dreka: 50 gr oriz të shoqëruar me sallatë me domate Zemra: Kos me fruta (mollë, portokalle, limon) Darka..

Lexone

Më janë fryrë shumë këmbët pas lindjes së vajzës…

Jam bërë mama para 5 muajsh, por më janë fryrë shumë këmbët pas lindjes. Ndonjëherë kam dhe shumë dhimbje. A mund të pyesni një mjek për problemin tim?Përgjigjet Julja Kollçaku, mjeke reumatologe në Poliklinikën e Specialiteteve nr. 3, Tiranë.Zakonisht këmbët enjten gjatë shtatzënisë si rezultat i edemave që krijohen nga pesha dhe të gjitha problemeve të tjera që shoqërojnë këtë fazë, por, duke qenë se pacientja e ankon pas lindjes kur në fakt tashmë do duhej të vendosej ekuilibri në organizëm, na bën të dyshojmë për ndonjë problem me variçet ose sindrom nefrotik. Pacientja duhet të bëjë së pari një vizitë dhe do ishte mirë të bënte edhe disa analiza (gjak komplet, urinë komplet, proteinë totale, acid urik, bilanc biokimik etj).

Lexone